Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

ZUS wypłaci czternastki. Wiemy, kiedy pieniądze trafią do emerytów

92
Podziel się:

ZUS przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października. Żeby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków.

ZUS wypłaci czternastki. Wiemy, kiedy pieniądze trafią do emerytów
Pierwsze czternastki na konta emerytów i rencistów trafią w październiku (Pixabay)

"Przygotowujemy się do wypłaty czternastej emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października" – zapowiada prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS dodaje, że tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Zobacz także: Czternasta emerytura. "Emeryci, którzy dostają 5 tys. zł i więcej, mogą liczyć tylko dla kilka złotych"

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

ZUS wypłaci emerytom czternastki

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(92)
kostas
2 lata temu
tak czy inaczej to tylko niewielka pomoc i mając wysokość emerytur na uwadzę radze wcześniej oszczędzać na emeryturę, teraz możliwości jest bardzo dużo, z ppk włącznie
czasem górna
2 lata temu
granica nie miała mieć 2 500 zł ?
25 tys
2 lata temu
MOJA EMERYRA TYLKO WYNOSI 25 TYS ZL I DLACZEGO JA POSZKODOWANY JA SIE Z TYM NIE ZGADZAM MAM POTRZEBY BY CO 3 LATA JAK KAZDY OBYWATEL ZMIENIC AUTO BY WYJECHAC 3 X NA WAKACJE JAK I ZABAWIC SIE BY WSPIERAC GOTOWOSCI I CIESZYC SIE CIALEM I SPRAWNOSCIAMI A DZIALA TO NICZYM LEK NA SEN I PRZECIWDEPRESYJNIE DLATEGO BIJE NA ALARM CI CO MAJA 1600 ZL TO NIEDORAJDY ZYCIOWI I TO DAJE OBRAZ OWYCH WYPLAT
kolega maj
2 lata temu
Czy to nie będzie tak że Polski Nieład sfinansuje podwyżkę niskich emerytur kosztem wyższych niż średnia emerytur, uzyskanych przez harówkę często na 2-ch etatach lub w szkodliwych warunkach? Dziewięć osób zyska np. 30 zł/m-c, a jeden straci 300 zł/m-c. I w ten to sposób 90% zyska, a 10% straci. Ciekawe co górnicy i hutnicy na to?
Obserwator
2 lata temu
A gdzie się podział ten pan, który stale reklamuje tu swoją (?) książkę pt. "Emerytura nie jest ci poztrebna" ? Stęskniłem się !
...
Następna strona