Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marta Bellon
|
aktualizacja

Minister: tegoroczna waloryzacja emerytur "będzie wyjątkowa"

419
Podziel się:

Marlena Maląg przekazała w czwartek w TVP Info, że wskaźnika waloryzacji emerytur i rent należy spodziewać się w następnym tygodniu. Wtedy też zostanie opublikowane rozporządzenie dotyczące waloryzacji tych świadczeń. Będzie ona "wyjątkowa" - jak określiła minister.

Minister: tegoroczna waloryzacja emerytur "będzie wyjątkowa"
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Minister rodziny i polityki społecznej powiedziała w czwartek, że "wskaźnik waloryzacji na pewno będzie wyższy, niż zaplanowany w budżecie, ze względu na inflację w 2021 r.". Na początku tygodnia mówiła, że waloryzacja idzie w kierunku 6 proc.

"Tegoroczna waloryzacja będzie wyjątkowa"

W czwartek minister potwierdziła wcześniejszą zapowiedź, że wskaźnika waloryzacji emerytur i rent należy spodziewać się w następnym tygodniu. Wtedy też zostanie opublikowane rozporządzenie dotyczące waloryzacji tych świadczeń.

Wskaźnik waloryzacji na pewno będzie wyższy, niż zaplanowany w budżecie, ze względu na inflację w 2021 r. - stwierdziła minister

Zaznaczyła, że tegoroczna waloryzacja "będzie wyjątkowa", co wynika z wprowadzenia przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku w wysokości do 30 tys. złotych.

"94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów skorzysta na kwocie wolnej od podatku" – podkreśliła Marlena Maląg. Jej zdaniem już teraz widać pozytywne skutki Polskiego Ładu, ponieważ od stycznia emeryci i renciści dostają wyższe świadczenia.

Waloryzacja rent i emerytur. Kiedy poznamy wskaźnik?

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego do końca stycznia ogłasza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym. Do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(419)
sumienie
8 miesięcy temu
waloryzacja będzie wyjątkowa , bo wyjątkowo zmanipulowana .Dlaczego powiązana jest z tzw. realnym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia , tego nie wie nikt . Dlaczego nie z rzeczywistym ?
KOCHAJCIE DA...
8 miesięcy temu
TYLKO ZA TUSKA SZYNKA KOSZTOWAŁA 16 ZŁ ZA KILOGRAM, A DZISIAJ TA SAMA SZYNKA KOSZTUJE 36 ZŁ ZA KILOGRAM.
Emerytka
8 miesięcy temu
Chcecie takiej waloryzacji jak za Tuska to były ochłapy groszowe teraz to aby odczuć ze jest waloryzacja, a na emerytury proszę nie narzekać każdy ma tyle ile zgromadził środków, ja nie mam wiele 1600 na rękę nie narzekam
ewa
8 miesięcy temu
Jeśli kobieta,która jest ministerem i bardzo dokładnie wie w jakim g..... siedzimy ma odwagę powiedzieć ,że waloryzacja będzie wyjątkowa,tzn .chce ,żeby co głupsi uwierzyli,że wysoka,to ja tą Panią podziwiam.Jak przy inflacji ok. 10% można mówić ,że waloryzacja 6% to dużo/wyjatkowo/.To jest po prostu złodziejstwo i robienie z emerytów i rencistów idiotów.....
asas
8 miesięcy temu
nie lepiej powiedzieć ludziom że GUS poda komunikat o realnym...9 lutego?
...
Następna strona