Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Największy program oszczędnościowy w historii Polski. Wzorem jest Wielka Brytania

198
Podziel się:

Oszczędności Polaków rosną w rekordowym tempie. Ani w PRL, ani podczas dwudziestolecia międzywojennego, a tym bardziej podczas wojen i zaborów nie bogaciliśmy się tak szybko.

Największy program oszczędnościowy w historii Polski. Wzorem jest Wielka Brytania
(Fotolia)

Nasz majątek rośnie w tak imponującym tempie po raz pierwszy od kilkuset lat. Co kwartał na naszych rachunkach w bankach, depozytach, funduszach, ale też w gotówce przybywają 23 miliardy złotych.

- Łączne oszczędności Polaków wynoszą dziś 1,5 biliona złotych – mówi Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK. – To o 62 mld więcej rok do roku. Ale musimy zmienić strukturę tych oszczędności, aby pieniądze nie tylko były gromadzone na nieoprocentowanych lub niskooprocentowanych kontach, ale żeby na nas pracowały, a przy okazji napędzały gospodarkę.

Po co? Zapotoczny przytacza dramatyczne dane:

- Według szacunków ktoś dziś zarabia 3 tysiące złotych, na emeryturze dostanie tysiąc złotych. Dlatego PPK jest tak potrzebne. Z tych pieniędzy skorzysta każdy z nas po 60. roku życia, bo to środki prywatne i tylko nasze – podsumowuje Zapotoczny.

PPK, czyli wielka zrzutka na przyszłość

By nasze oszczędności rosły znacznie szybciej niż jesteśmy sami w stanie odłożyć, zrzucą się na to wspólnie pracownik, pracodawca i państwo.

Każda firma zatrudniająca co najmniej jedną osobę, która podlega obowiązkowym składkom na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS (czyli nie tylko zatrudnioną na umowę o pracę, ale też np. na umowę-zlecenie lub umowę agencyjną) utworzy dla swoich pracowników rachunek PPK. Nieznacząco mniejsza pensja co miesiąc, ale więcej pieniędzy na starość.

- Przy tym nie trzeba znać się na inwestowaniu – mówi Dariusz Selak, dyrektor ds. relacji z klientami PFR Portal PPK. – Opłata w skali roku za zarządzanie wyniesie maksymalnie 0,5 procenta aktywów netto funduszu w skali roku; . Opłaty na rynku za zarządzanie naszymi oszczędnościami wynoszą od 1 do 4 proc.

Ile wpłacamy na PPK?

Wpłata obowiązkowa pracownika to 2 proc. pensji. Dla tych zarabiających 120 proc. pensji minimalnej i mniej, czyli od 2700 zł brutto może ona wynieść mniej, nawet 0,5 proc. To oznacza ok. 13 złotych co miesiąc.

Ile płaci pracodawca? Wpłata podstawowa (obligatoryjna) to 1,5 proc. wynagrodzenia brutto. Wpłata dodatkowa (dobrowolna) to do 2,5 proc. wynagrodzenia brutto danego pracownika. Zatem maksymalna wpłata może wynieść 4 proc. wynagrodzenia. Co istotne, nie są to pieniądze pobierane z pensji. To koszt pracodawcy.

Do naszego konta dorzuca się również państwo.

To 250 złotych wpłaty powitalnej i 240 złotych o które powiększy się nasze konto co roku.

- Identyczny model oszczędzania doskonale sprawdził się w Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii. Tam też na przyszłe emerytury składają się pracownicy, pracodawcy i państwo. W UK uczestniczy w nim ok 80 proc. uprawnionych pracowników – dodaje Selak.

To pracodawcy muszą przekonać pracowników

By przekonać do PPK pracodawców, ale też pracowników, eksperci Polskiego Funduszu Rozwoju wyruszyli w tournée po miastach wojewódzkich w Polsce. We wtorek o projekcie rozmawiali z przedsiębiorcami w Lublinie.

Na spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób. Wśród nich byli pracownicy z Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbywało się szkolenie, ale też kadrowi i księgowi z największych firm na Lubelszczyźnie. To firmy zatrudniające powyżej 250 osób jako pierwsze - już w lipcu br. - muszą rozpocząć wdrażanie PPK.

- Zajmujemy się outsorcingiem usług. W zasobach naszych klientów mamy dwa tysiące pracowników – mówi Renata Kukiełka, z lubelskiej firmy outsorcingowej. – Zależność jest taka, że im młodsza osoba tym większe zainteresowanie programem. Osoby starsze i te, które zarabiają np. na produkcji minimalną pensję krajową, nie chcą wpłacać na PPK. Nawet jeśli oznaczałoby to wpłatę rzędu kilkunastu złotych miesięcznie. Mają poczucie krzywdy, że znowu ktoś im zabiera część pieniędzy. To my jako pracodawcy musimy przekonać, że jest inaczej.

Co budzi największe wątpliwości?

  • Prywatność środków na koncie PPK.

- Pieniądze w OFE też miałby naszymi prywatnymi pieniędzmi, a wszystko powędrowało do ZUS – nie ukrywa irytacji jeden z obecnych na spotkaniu urzędników.

- Prywatność środków zapisana jest w ustawie. Jeśli ktoś w przyszłości chciałby te pieniądze inaczej zagospodarować, wystarczy wydać dyspozycję wypłaty instytucji finansowej z naszego konta i to wszystko – środki z konta PPK wracają do nas na zasadach opisanych w ustawie. Nikt inny poza nami nie może tego zrobić – zapewniają eksperci w PPK.

  • Dopłata powitalna, czyli 250 złotych.

Można otrzymać ją tylko raz jeśli przez trzy miesiące są dokonywane wpłaty na PPK. Pieniądze otrzymamy na swoje konto PPK bezpośrednio od PFR, które ewidencjonuje osoby zapisane do systemu.

  • Mniejsza wpłatana PPK

Pracodawcy pytają kto i na jakich zasadach może skorzystać z obniżonej wpłaty na PPK. Dla tysięcy pracowników – na Lubelszczyźnie – pensja większa niż minimalna to często marzenie nie do zrealizowania.

Ustawodawca to przewidział i jeśli ktoś zarabia 120 proc. minimalnego wynagrodzenia lub mniej miesięcznie, może wpłacać na PPK do 0,5 procenta miesięcznego wynagrodzenia. Dziś - przy pensji minimalnej wynoszącej 2250 zł brutto - miesięczna pensja przy wpłacie do PPK 0,5% będzie wtedy niższa o ok. 11 złotych. Tyle musimy przekazać z wypłaty na konto w PPK.

- W zamian otrzymamy 240 złotych rocznej dopłaty od państwa i ok. 400 złotych od pracodawcy (wpłata miesięczna to 1,5 proc. pensji). A więc za wpłatę ok. 130 złotych rocznie otrzymujemy za darmo na nasze konto cztery razy więcej – mówi Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK. – Nikt na rynku finansowym nie oferuje takich warunków.

  • Jak otrzymać pieniądze z PPK w przypadku poważnej choroby uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka?

Odpowiednie dokumenty wystarczy złożyć do instytucji finansowej. W ten sposób możemy wypłacić bezzwrotnie –do 25 procent tego co zgromadziliśmy na rachunku.

  • Wkład własny na mieszkanie, dom, działkę?

Jako uczestnik PPK będziemy mogli wypłacić środki z PPK w celu pokrycia wkładu własnego w sytuacji zaciągnięcia kredytu hipotecznego– o ile nie mamy ukończonych 45 lat. Możemy w ten sposób wypłacić z PPK wszystkie pieniądze, ale będziemy musieli je zwrócić.

- To najlepsze wsparcie dla młodych ludzi, którzy zaczynają samodzielne życie, a brakuje im pieniędzy na wkład własny przy kredycie – dodaje Michał Grzanka z PFR Portal PPPK.

Wszystko o PPK na mojeppk.pl

Pracownicze Plany Kapitałowe to największy program oszczędnościowy w historii Polski. Dotyczy kilkunastu milionów Polaków, więc i wątpliwości i pytań z nim związanych jest wiele.

Michał Grzanka, z PFR Portal PPK zapewnia, że wszystkie niezbędne informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej projektu: mojeppk.pl.

- Znalazły się tam również kluczowe stanowiska Ministerstwa Finansów. Można je znaleźć w zakładce do pobrania na mojeppk.pl – mówi Grzanka.

Najcenniejszym narzędziem na mojeppk.pl jest jednak kalkulator finansowy – uznawany za ekspertów za najlepszy i najbardziej wiarygodny na rynku. To za jego pośrednictwem można obliczyć ile będziemy wpłacać na PPK, a przede wszystkim ile możemy oszczędzić.

Kalkulator dostępny jest pod adresem mojeppk.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(198)
mar
5 lata temu
Zlikwidować podatek ,,BELKI" tj. 19% podatek od zysków z lokat i kont oszczędnościowych w bankach . Popierajcie , a zyskamy wszyscy !!!
jacek
5 lata temu
Jestem teraz bogaczem. Kocham ten Pisland żydowski.
Ewa
5 lata temu
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego tak jest: Ciemnogród łyka te bzdury są teraz bogaczami i całymi tabunami idą głosować na PIS. Dlaczego PIS wygrywa wybory???????
PL
5 lata temu
BADANIE WYKONANE NA POSŁACH RP
koń
5 lata temu
ppk dokładac znowu do pasozytów uprzywilejowanych górników i mundurowych
...
Następna strona