Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|
aktualizacja

Nawet 150 zł miesięcznie więcej. Pandemia przyniosła emerytom dodatkowe pieniądze

112
Podziel się:

Z powodu COVID-19 codziennie umiera pół tysiąca osób. Tak duża liczba zgonów oznacza dramat dla wielu polskich rodzin, ale przekłada się ona... na wyższe emerytury - pisze "Super Express". Skraca się bowiem średnia długość życia, a to czynnik brany pod uwagę przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przy wyliczaniu świadczeń.

Nawet 150 zł miesięcznie więcej. Pandemia przyniosła emerytom dodatkowe pieniądze
GUS uwzględnia tablice trwania życia. A wskaźnik ten w pandemii obniżył się. (money.pl, Rafał Parczewski)
bFfDzbAl

- Przyznawane świadczenia są przez to wyższe nawet o 6 proc. - tłumaczy gazecie Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Według tablic trwania życia, które opracowuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), średni czas trwania życia Polaków w 2020 r. skrócił się o ponad rok.

- W czwartej fali pandemii mamy znowu dużą śmiertelność, a do tego chorują i umierają także osoby młode. Należy więc wnioskować, że świadczenia przyznawane w 2022 r. również będą wyższe niż w latach wcześniejszych - dodaje Sobolewski.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza
bFfDzbAn

Pandemia podnosi wysokość emerytur. Uboczny skutek COVID-19

Instytut Emerytalny obliczył, że statystyczna kobieta, która zgromadziła w ZUS 500 tys. zł, po przejściu na emeryturę w wieku 60 lat dostała świadczenie w wysokości 2018,57 zł. Gdyby na emeryturę przechodziła rok wcześniej, otrzymałaby o 106 zł miesięcznie mniej.

W analogicznej symulacji dla mężczyzny, który uzbierał taki sam kapitał, a na emeryturę przeszedł w wieku 65 lat, świadczenie w tym roku to 2447,38 zł, a rok wcześniej - o 149,59 zł mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfDzbAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
Emerytka
miesiąc temu
Jeżeli tak jest to tym którzy są na emeryturze juz od jakiegoś czasu też należy wysokość emerytury przeliczyć z automatu i wyrównać. Na emeryturze jestem od trzech lat, do wypłaty mam 1520 zł miesięcznie, po czterdziestu latach pracy, w tym połowa czasu praca w sektorze prywatnym, a tam składki były odprowadzane od najniższej krajowej. Zarobki na rękę również daleko w tyle w porównaniu ze średnią krajową.
AD52
miesiąc temu
No chyba tylko, jeśli w tym roku wpłynęła choć składka, bo inaczej odrzucą wniosek o przeliczenie
Stypendystka ...
miesiąc temu
Pamiętajcie o EMERYTACH ROK 2020
bFfDzbAP
Janka
2 miesiące temu
2.600 zł, i to ma wystarczyć na leki, żywność i opłaty?? Czy o tym pomyślał ktoś, kto ma władzę i zarabia krocie?
Roberto
2 miesiące temu
...niech dodruk jeszcze trochę pieniędzy...jak inflacja będzie dwuliczbowa to będą mogli podnieść emerytury o kolejne 100zl i dać piętnastki....tym samym zapewnić sobie wygrana w kolejnych wyborach a emeryci i tak za swoją emeryturę kupja tyle samo chleba i leków
...
Następna strona