Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Niebawem ruszą wypłaty czternastek. Oto, na co mogą liczyć emeryci

74
Podziel się:

Rząd zdecydował, że czternastki w tym roku zostaną wypłacone wraz z wrześniowym świadczeniem. Jednak pierwsze przelewy powiększonej emerytury ruszą już w końcu sierpnia. Wyniosą tyle, co minimalna emerytura, a więc 1,780 tys. zł i 96 gr.

Niebawem ruszą wypłaty czternastek. Oto, na co mogą liczyć emeryci
Emeryci już czekają na czternastą emeryturę (Adobe Stock, txakel)

Rząd podjął decyzję, że we wrześniu 2024 r. wypłaci czternastki w wysokości emerytury minimalnej. Jednak w związku z tym, że 1 września wypada w niedzielę, osoby mające termin wypłat na pierwszego dnia miesiąca dostaną przelew jeszcze w sierpniu. To około miliona serniorów - przypomina dziennik "Fakt".

Z wyliczeń rządu wynika, że czternastkę łącznie otrzyma około 8,9 mln emerytów, ale nie wszyscy w takiej samej wysokości.

Jak pisaliśmy w money.pl, na czternastkę w pełnej wysokości mogą liczyć seniorzy, którzy pobierają świadczenia do kwoty 2900 zł brutto. Będzie to 1780,96 zł brutto (dla porównania w ubiegłym czternastka opiewała na 2650 zł brutto). W przypadku wyższych emerytur lub rent zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę".

Przypomnijmy, że z wyliczeń dla money.pl Piotra Juszczyka, głównego analityka w firmie InFakt.pl, wynika, że osoby, z emeryturą minimalną dostaną 1492,67 zł na rękę. W połączeniu z regularnym świadczeniem ich zysk we wrześniu wyniesie ponad 3,1 tys. zł na rękę.

Emeryci pobierający co miesiąc 2 250 zł brutto, otrzymają czternastkę niższą niż seniorzy, których świadczenia opiewają na 2,5-2,9 tys. zł. W pierwszym przypadku dodatek wyniesie 1436,67 zł na rękę, a w drugim - 1406,67 zł na rękę.

Wyższe emerytury sprawią, że czternastki będą niższe o kwotę pomniejszenia. Na mniej niż 1 tys. zł w ramach czternastej emerytury muszą przygotować się osoby ze świadczeniami rzędu 3,5 tys. zł brutto.

W przypadku emerytury rzędu 4 tys. zł brutto czternastka wyniesie niewiele ponad 500 zł na rękę. Z kolei osoby, które pobierają co miesiąc 4,7 tys. zł brutto (lub więcej) nie otrzymają dodatku wcale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
emeryt
wczoraj
Oni maja pieniadze ale na ....przybyszy ze wschodu ,a nie dla Polakow.Tamtym wchodza ... .... .To jest panstwo ,zlodziejskie i niesprawiedliwe ,szczegolnie wobec wlasnych obywateli .
Waldi
wczoraj
Parę lat przepracował legalnie z opłatami do ZUS i ma niską emeryturę, to jego problem. Takiemu nierobowi państwo wypłaca z naszych wspólnych składek "14". Państwo powinno zwrócić za takich pieniądze, a nie samoistnie rozdawać nierobom z naszego wspólnego worka. Tusk dawaj ze swoich, a nie z naszych!!! 20 lat przepracował w kraju, a pozostałe 20 w Niemczech w szarej strefie i teraz ma u nas niską emeryturę. "14" powinna być dla tych z min. 40 letnim stażem. Jak masz małą emeryturę, bo spałeś u mamusi i żyłeś na ich konto to teraz zaiwaniaj do MOPSu po zupkę.
widzu
wczoraj
Wybory dopiero za trzy lata z kawałkiem.. ...ale te 7mln.głosów zapamięta jak spada siła nabywcza ich emerytur
nic nowego
wczoraj
a te roznice nie wyplacone emerytom zagarnie rzad bo suma 14 tki jest podana skandl i zlodziejstwo niech swoje zarobki zruwnaja z ludzmi i wtedy decyduja
twojnikkkccc
wczoraj
lepiej mieć 5 tys. zł m-cznie, niż 14 pensję.....
...
Następna strona