Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maria Glinka
Maria Glinka
|
aktualizacja

Czternastki na nowo. Takie wypłaty dostaną emeryci

57
Podziel się:

Rząd podjął decyzję, że we wrześniu 2024 r. wypłaci czternastki w wysokości emerytury minimalnej. Jednak nie wszyscy załapią się na pełny dodatek. Emeryci pobierający z ZUS niecałe 5 tys. zł brutto nie otrzymają czternastki wcale.

Czternastki na nowo. Takie wypłaty dostaną emeryci
Czternastki zostaną wypłacone w kwocie emerytury minimalnej (East News, Marek Bazak, Zofia Bazak)

"Rząd zdecydował, że kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastka, zostanie wypłacone we wrześniu 2024 r." - czytamy w komunikacie KPRM po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na Tuska już posypały się gromy. Ekspert: emeryt oszczędzał 25 zł

Dodatek zostanie wypłacony w kwocie emerytury minimalnej, czyli 1780,96 zł brutto (dla porównania w ubiegłym czternastka opiewała na 2650 zł brutto). Z wyliczeń rządu wynika, że czternastkę otrzyma około 8,9 mln emerytów, ale nie wszyscy w takiej samej wysokości.

Ile wyniosą czternastki w 2024 r.? Mamy nowe wyliczenia

Na czternastkę w pełnej wysokości mogą liczyć seniorzy, którzy pobierają świadczenia do kwoty 2900 zł brutto. W przypadku wyższych emerytur lub rent zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę.

Piotr Juszczyk, główny analityk w firmie InFakt.pl, wyliczył dla redakcji money.pl, ile na rękę otrzymają seniorzy. Te kalkulacje wskazują, że osoby, z emeryturą minimalną dostaną 1492,67 zł na rękę. W połączeniu z regularnym świadczeniem ich zysk we wrześniu wyniesie ponad 3,1 tys. zł na rękę.

Emeryci pobierający co miesiąc 2 250 zł brutto, otrzymają czternastkę niższą niż seniorzy, których świadczenia opiewają na 2,5-2,9 tys. zł. W pierwszym przypadku dodatek wyniesie 1436,67 zł na rękę, a w drugim - 1406,67 zł na rękę.

Wyższe emerytury sprawią, że czternastki będą niższe o kwotę pomniejszenia. Na mniej niż 1 tys. zł w ramach czternastej emerytury muszą przygotować się osoby ze świadczeniami rzędu 3,5 tys. zł brutto.

W przypadku emerytury rzędu 4 tys. zł brutto czternastka wyniesie niewiele ponad 500 zł na rękę. Z kolei osoby, które pobierają co miesiąc 4,7 tys. zł brutto (lub więcej) nie otrzymają dodatku wcale.

Eksperci chcą likwidacji trzynastek i czternastek

W związku z zapowiadanymi wypłatami czternastek eksperci podzielili się swoimi opiniami na temat dosypywania pieniędzy do portfeli Polaków. Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przyznał w rozmowie z "Faktem", że "w miejsce dodatków należałoby podnieść emerytury i renty".

Zmiana miałaby polegać na rozdzieleniu należnej seniorowi kwoty z trzynastek i czternastek na 12 miesięcy i doliczeniu jej do otrzymywanego świadczenia. W praktyce emeryt otrzymujący na rękę 1638 zł miesięcznie dostałby dodatkowe 246 zł netto do emerytury. Kwota zmieniałaby się wraz z wysokością otrzymywanego świadczenia. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że waloryzacja, która jest przeprowadzana w marcu każdego roku, przyniosłaby emerytom większy zysk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Wdowiec
5 dni temu
Dla osób, które pracowały długo i przez wiele lat nie będzie czternastki bo przy ich emeryturze z zasadą złotówka za złotówkę wyniesie 100 złotych. Co z rentami wdowimi? To jakaś kpina. 14 emeryturę dostaną emeryci i renciści z najmniejszą rentą lub emeryturą a inni ochłapy lub nic.
Almlk13
2 tyg. temu
Dlaczego zmniejsza się czternastkę osobom które pracowały całe swoje życie a daje się czternastkę w całości osobą co przepracowały 10 lub 5 lat albo w cale nie pracowały i to jest sprawiedliwe? Chyba najwyższa pora wziąć się za KRUS albo składka będzie taka sama jak w ZUS
pytam
miesiąc temu
kiedy te „ 100 konkretów w ciągu 100 dni ” ? Przypominam, ze 100 dni minęło 22 marca 2024 r.! No cóż załatwiliście przez 100 dni ze 100 obietnic zaledwie TABLETKA PO, IN VITRO , dodać trzeba nowy program Aktywny Rodzic 2024 -co miesiąc świadczenie w wysokości 1500 zł przez 3 lata , no i przedszkole w sejmie oraz przywróciliście rządowe finansowanie Telefonu Zaufania, powołaliście nowego Rzecznika Praw Dziecka no i jeszcze NAGRODY za 2 miesiące pracy ? Oto co dla niektórych najważniejsze programy, a gdzie sprawy Polaków sprawy niepełnosprawnych, emerytów, pracujących ? PYTANIE gdzie zasada równości obywatela wobec prawa / gdzie Konstytucja Art. 32/ ? Dziękuję mówie wam NIE !kiedy te „ 100 konkretów w ciągu 100 dni ” ? Przypominam, ze 100 dni minęło 22 marca 2024 r.! No cóż załatwiliście przez 100 dni ze 100 obietnic zaledwie TABLETKA PO, IN VITRO , dodać trzeba nowy program Aktywny Rodzic 2024 -co miesiąc świadczenie w wysokości 1500 zł przez 3 lata , no i przedszkole w sejmie oraz przywróciliście rządowe finansowanie Telefonu Zaufania, powołaliście nowego Rzecznika Praw Dziecka no i jeszcze NAGRODY za 2 miesiące pracy ? Oto co dla niektórych najważniejsze programy, a gdzie sprawy Polaków sprawy niepełnosprawnych, emerytów, pracujących ? PYTANIE gdzie zasada równości obywatela wobec prawa / gdzie Konstytucja Art. 32/ ? Dziękuję mówie wam NIE !
p y t a n i e
miesiąc temu
Kiedy wreszcie załatwicie sprawy obywateli ? ● Kiedy sprawy małżeństw z długoletnim stażem małżeńskim, ile będą projekty leżały w zamrażarkach sejmowych, ile musi umrzeć ludzi i nie dostanie tego co im się należy? ● Kiedy wdowie emerytury, ● Kiedy wyższe zasiłki pogrzebowe, ● Kiedy kwota wolna od podatku 60 000 zł, ● Kiedy Kamyszowe 5 000 zł, ● Kiedy waloryzacja kwoty 2 900 zł, progu dochodowego, ● Co z II waloryzacja ? Nie widzę problemu o ile waloryzacja będzie niższa jak 5 % to dlaczego ma nie być wypłacona w takiej wysokości jaka jest faktycznie ? Przypominam, ze waloryzacje w latach 2010 – 2021 były niższe i też były wypłacane w takiej wysokości jaka była faktycznie ! ● Kiedy 14 dla wszystkich emerytów tych co przepracowali minimum 20 lat i płacili składki, a nie znów będą ukarani, a nagrodzeni ci co pracowali krótko , nie płacili składek ? Załatwcie zalegle sprawy, a nie bierzecie się znów za jakieś Babciowe! 800 Plus nie zdaje egzaminu, dzieci nie przybywa spójrzcie na dane statystyczne.
Jan
miesiąc temu
NIE głosuje na obecny rzad pozbawili emerytów 14 tych co uczciwie pracowali i płacili składki !
...
Następna strona