Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KIB
|

Niemieckie emerytury. Prawa do świadczenia sprawdzisz zdalnie

18
Podziel się

Nowa usługa opolskiego ZUS-u. Za pośrednictwem e-wizyty w opolskim oddziale ZUS można sprawdzić swoje uprawnienie do emerytur za czas przepracowany na terenie Niemiec - poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.

Niemieckie emerytury. Prawa do świadczenia sprawdzisz zdalnie
Nie musisz iść do oddziału, by dowiedzieć się, czy przysługuje ci świadczenie za pracę za granicą (Adobe Stock, Seventyfour)
bDTtMqnF

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu uruchomił nową usługę e-wizyty dla osób, które mogą korzystać z niemieckich emerytur. Od lutego opolski ZUS poszerzył grono ekspertów dostępnych za pośrednictwem internetu. Oprócz standardowych spraw pracownicy opolskiego ZUS odpowiedzą na pytania dotyczące wypłaty świadczeń dla tych klientów, którzy choć przez część swojego życia byli ubezpieczeni za granicą.

- Jeżeli twoja kariera zawodowa miała charakter międzynarodowy, czyli na przykład pracowałeś w Polsce i w Niemczech, to twoim wnioskiem o emeryturę lub rentę zajmie się Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych w opolskim oddziale ZUS. Zanim złożysz wniosek bądź zaczniesz kompletować dokumenty, możesz przez wideorozmowę z ekspertem ZUS wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące twojego świadczenia za pracę w różnych krajach - wyjaśnia rzecznik opolskiego ZUS.

Wybór oddziału w Opolu do obsługi świadczeń dla osób pracujących w Niemczech nie jest przypadkowy. - Województwo opolskie jest specyficzne, bo od lat mieszkańcy regionu byli mobilni zawodowo i migrowali za granicę, by reperować domowy budżet. Zbliżając się do wieku emerytalnego pojawiają się pytania, co z częścią kariery zawodowej poza granicami Polski i czy będzie miała wpływ na przyszłą emeryturę. To właśnie dla takich osób uruchomiliśmy e-wizytę w sprawach międzynarodowych - powiedział Szczurek.

bDTtMqnH
Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Będzie wyższa od planowanej

- Aby zarezerwować na stronie internetowej ZUS wideorozmowę dotyczącą spraw międzynarodowych, należy wybrać "Emerytury i renty międzynarodowe". Eksperci ZUS odpowiedzą na pytania osób zainteresowanych świadczeniami międzynarodowymi, które już pobierają emeryturę z ZUS albo dopiero mają taki zamiar. Udzielą też wyjaśnień klientom mieszkającym w Polsce i za granicą - informuje rzecznik. Pierwszą e-wizytę można zamówić o godz. 9:00, a ostatnią o 14:05.

bDTtMqnN

Każdego miesiąca ZUS wypłaca ponad 235 tys. zagranicznych emerytur i rent, na co składa się 153 tys. świadczeń za okresy łączone wypłacane osobom mieszkającym w Polsce oraz 82 tys. świadczeń dla osób mieszkających za granicą. Opolski oddział ZUS realizuje 57 tysięcy wypłat, z tego 21 tys. wypłat transferowanych jest za granicę, głównie do świadczeniobiorców mieszkających w Niemczech. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTtMqoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Z plaży
2 miesiące temu
Tylko frajer mając uprawnienia do niemieckiej emerytury pobiera ją przez ZUS. Biorąc ją z niemieckiej instytucji, renta jest zwolniona z podatku i podlega dziedziczeniu. Hieny z ZUS-u golą ją podatkiem i przeliczają na znacznie gorszych warunkach niż te "niedobre niemiaszki".Pozdro dla Zakładu Utylizacji Składek.
wojtek
2 miesiące temu
Nigdy przez Polski ZUS nie załatwiajcie zagranicznych emerytur bo was oskubią, Osobiście w danym Kraju należy złożyć wnioski
req
2 miesiące temu
zus wypłaca ukraincom polska emeryture w wysokosci 1200 zl po przepracowaniu kilku miesiecy w Polsce /ustawa Kamysza 2012 /
bDTtMqoj
prawda
2 miesiące temu
Wniosek sie sklada w niemieckiej instytucji rentowej,nie w ZUS!
franek
2 miesiące temu
teraz dojna zmiana chce sie dobrac do zagranicznych emerytur
...
Następna strona