Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Niemieckie emerytury. Prawa do świadczenia sprawdzisz zdalnie

16
Podziel się:

Nowa usługa opolskiego ZUS-u. Za pośrednictwem e-wizyty w opolskim oddziale ZUS można sprawdzić swoje uprawnienie do emerytur za czas przepracowany na terenie Niemiec - poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.

Niemieckie emerytury. Prawa do świadczenia sprawdzisz zdalnie
Nie musisz iść do oddziału, by dowiedzieć się, czy przysługuje ci świadczenie za pracę za granicą (Adobe Stock, Seventyfour)

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu uruchomił nową usługę e-wizyty dla osób, które mogą korzystać z niemieckich emerytur. Od lutego opolski ZUS poszerzył grono ekspertów dostępnych za pośrednictwem internetu. Oprócz standardowych spraw pracownicy opolskiego ZUS odpowiedzą na pytania dotyczące wypłaty świadczeń dla tych klientów, którzy choć przez część swojego życia byli ubezpieczeni za granicą.

- Jeżeli twoja kariera zawodowa miała charakter międzynarodowy, czyli na przykład pracowałeś w Polsce i w Niemczech, to twoim wnioskiem o emeryturę lub rentę zajmie się Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych w opolskim oddziale ZUS. Zanim złożysz wniosek bądź zaczniesz kompletować dokumenty, możesz przez wideorozmowę z ekspertem ZUS wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące twojego świadczenia za pracę w różnych krajach - wyjaśnia rzecznik opolskiego ZUS.

Wybór oddziału w Opolu do obsługi świadczeń dla osób pracujących w Niemczech nie jest przypadkowy. - Województwo opolskie jest specyficzne, bo od lat mieszkańcy regionu byli mobilni zawodowo i migrowali za granicę, by reperować domowy budżet. Zbliżając się do wieku emerytalnego pojawiają się pytania, co z częścią kariery zawodowej poza granicami Polski i czy będzie miała wpływ na przyszłą emeryturę. To właśnie dla takich osób uruchomiliśmy e-wizytę w sprawach międzynarodowych - powiedział Szczurek.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Będzie wyższa od planowanej

- Aby zarezerwować na stronie internetowej ZUS wideorozmowę dotyczącą spraw międzynarodowych, należy wybrać "Emerytury i renty międzynarodowe". Eksperci ZUS odpowiedzą na pytania osób zainteresowanych świadczeniami międzynarodowymi, które już pobierają emeryturę z ZUS albo dopiero mają taki zamiar. Udzielą też wyjaśnień klientom mieszkającym w Polsce i za granicą - informuje rzecznik. Pierwszą e-wizytę można zamówić o godz. 9:00, a ostatnią o 14:05.

Każdego miesiąca ZUS wypłaca ponad 235 tys. zagranicznych emerytur i rent, na co składa się 153 tys. świadczeń za okresy łączone wypłacane osobom mieszkającym w Polsce oraz 82 tys. świadczeń dla osób mieszkających za granicą. Opolski oddział ZUS realizuje 57 tysięcy wypłat, z tego 21 tys. wypłat transferowanych jest za granicę, głównie do świadczeniobiorców mieszkających w Niemczech. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
odmieniec
3 lata temu
ZUS nie jest po to by wam tumany emerytury zapewnić od emerytur są wychowane przez was dzieci. ZUS jest tylko po to byście oddali rodzicom to, co od nich dostaliście, bo to są ich pieniądze nie wasze to matematyka. Ale to wy interesujecie pieniędzmi w ZUS i chcecie by rodzice wam to oddali.  
BERLINER
3 lata temu
Berlin - JAK JEST OBLICZANA RENTA tu tzw. Emerytury nie ma - Jak tu jestem 35 lat, ten system się nie zmienił - Jeżeli miesięcznie składka wynosiła np. 100 Euro to za Rok pracy jest naliczona renta około 14- Euro - Pobierana jest ustawowa ta najniższa stawka i tak - Przy zarobku brutto, koło jest ta renta za rok pracy - 1 500 Euro to jest 20- Euro - 2 000 Euro jest 27- Euro - 2 500 Euro jest 33- Euro - 3 000 Euro jest 40- Euro - Ja za 15 lat pracy dostałem 350 Euro, z tego podatek 40 Euro - Otrzymuje dodatek socjalny, wyrównawczy - Każda podwyżka takiej renty nie ma znaczenia - Ponieważ renta, rodzinne, alimenty są liczone jako dochód - Podwyższyli mi rentę o 11 Euro, zasiłek obniżyli o 11 Euro - Tu 75 % za 35 lat pracy mają 700 - 900 Euro renty - Dodatkowo zasiłek wyrównawczy, bo za mieszkanie 2 pokoje to jest 550 - 650 Euro - Osoba samotna ma na życie 460 Euro - Czyli z tego, na prąd, gaz, telefon, jedzenie i inne zakupy - 2 Osoby mają 800 Euro - Kobieta z Polski pracowała po 6 godzin dziennie 5 lat - Dostała 48 Euro renty
zibiusa
3 lata temu
Tania sila robocza Wielkich Niemiec, Hitler cieszy sie zza swiatow...Wielka Rzesza.
fakt
3 lata temu
Ja bym tam wolał aby mi Niemcy wyliczyli i płacili to co tam zarobiłem , bo jak zus zacznie liczyć zostanie 1/4
chooojnia
3 lata temu
Niemieckie emerytury. Prawa do świadczenia sprawdzisz zdalnie. Nie sprawdzisz, bo nic takiego nie istnieje na stronie ZUS - właśnie spędziłem pół godziny próbując odnaleźć "Emerytury i renty międzynarodowe".