Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Opcja atomowa ZUS-u. Urząd będzie mógł zabierać niesłusznie przyznane świadczenia z odsetkami z pięciu lat

94
Podziel się:

ZUS dostał od rządzących potężne narzędzie. W wyniku zmian w prawie urzędnicy będą mogli domagać się zwrotu nienależnych świadczeń z odsetkami. Sprawy mogą być rozpatrywane nawet przez pięć lat.

Opcja atomowa ZUS-u. Urząd będzie mógł zabierać niesłusznie przyznane świadczenia z odsetkami z pięciu lat
ZUS będzie mógł żądać odsetek za wypłacone nienależnie świadczenia (money.pl, Katarzyna Izdebska-Białka)
bEKkVsth

ZUS będzie mógł żądać zwrotu wypłaconych zasiłków chorobowych, macierzyńskich, rent i wcześniejszych emerytur przez pięć lat i do tego z odsetkami, donosi portal prawo.pl. Wszystko dzięki nowemu brzmieniu art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany zostały wprowadzone 18 września.

Zmiana bez konsultacji społecznych

Zdaniem ekspertów, którzy komentują zmiany, tego typu przepis powinien być skonsultowany społecznie, ponieważ jest to ważna zmiana dla obywateli korzystających z tych świadczeń.

bEKkVstj

ZUS będzie grał na zwłokę i odsetki?

Zmiana ta umożliwi ZUS-owi żądanie zwrotu nienależnie przyznanych środków wraz z odsetkami z pobranych przed wydaniem decyzji świadczeń. Nowe regulacje umożliwią obciążenie odsetkami za okres, w którym będzie toczyć się np. odwołanie od decyzji urzędników. Decyzje takie ZUS może wydać wiele miesięcy po przyznaniu świadczenia. Odsetki nie będą naliczane, jeżeli wpłacimy od razu całą kwotę wypłaconych nienależnie zdaniem ZUS pieniędzy.

Zobacz także: Polski Ład zwiększy deficyt w budżecie? Minister finansów tłumaczy

Zdaniem Pawła Hinca, cytowanego przez portal prawo.pl, ZUS mając wiedzę o nieprawidłowościach, będzie mógł zwlekać z decyzją do okresu przedawnienia, żeby wydać decyzję o zwrocie wraz z odsetkami z pięciu lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkVstK
Źródło:
Prawo.pl
KOMENTARZE
(94)
rgfsd
4 tyg. temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
xyz
4 tyg. temu
Czy w planie jest juz licencja na prewencyjne rozstrzeliwanie ? Oczywiście z opcją pośmiertnej rehabilitacji, jesli sie okaże, że było niesłuszne ....
Stefan
4 tyg. temu
To nic nowego w 2011 r. zapłaciłem odsetki do ZUS od wydanej przez ZUS błędnej decyzji a w sądzie powiedziałem że jest to naruszenie zasady konstytucyjne " zaufanie odo organów państaw " to usłyszałem w odpowiedzi od sędziego że go nie interesuje konstytucja tylko ustawa. Zadaję pytanie do obecnych jak to jest z tą konstytucją w sądach jak dotyczy sędziów to ją znają a jak obywatela to nie ma zastosowania
bEKkVstL
fghfgh
4 tyg. temu
PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ !
Moim zdaniem
4 tyg. temu
Za każde świadczenie które zostało przyznane a okazało się że nie powinno być przyznane powinien odpowiadać urzędnik który je przyznał. Ktoś dostaje pensje za sprawdzanie dokumentów i to właśnie taka osoba powinna ponosić konsekwencje swojej złej decyzji.
...
Następna strona