Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Polacy oszczędzają z PPK. "To pokazuje, że warto"

12
Podziel się:

Wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych przekroczyła 25 mld zł, a liczba rachunków – 4,08 mln. Rośnie także udział w programie – poinformował prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

Polacy oszczędzają z PPK. "To pokazuje, że warto"
Polacy coraz chętniej oszczędzają z PPK (Adobe Stock, ANNA Stankiewicz)

Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny przekazał, że wartość aktywów w PPK przekroczyła 25 mld zł, a liczba rachunków – 4,08 mln i stale rośnie. - Co istotne w tej informacji, to profil wpłat. Tylko 51 proc. to wpłaty samego uczestnika, pozostałe zgromadzone środki to wpłaty pracodawcy i państwa, a mamy jeszcze przecież wypracowane zyski kapitałowe - wskazał.

Podkreślił, że pracownik, który odprowadza składki przez ponad 12 miesięcy, bez dokonywania wypłat, zgromadził średnio na swoim rachunku PPK 12607,23 zł, z czego jedynie 5298,32 zł pochodzi z jego składek własnych.

To w namacalny sposób pokazuje, że warto oszczędzać w PPK – powiedział Zapotoczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Co dalej z PPK?

Jednak wówczas przedstawiciele Izby zwracali uwagę na konieczność stabilizacji systemu emerytalnego i utrzymania kluczowych założeń Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podnosili również kwestię stworzenia systemowych zachęt dla inwestorów indywidualnych i spółek, w tym rezygnację z podatku od zysków kapitałowych dla długoterminowych inwestycji.

Informowali także o potrzebie modernizacji i odbiurokratyzowania polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, w tym przeniesienie procesów do sfery elektronicznej, tworzenia otoczenia legislacyjnego sprzyjającego rozwojowi i konkurencyjności rynku kapitałowego.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program, w którym do prywatnych oszczędności pracownika dokłada się jego pracodawca i państwo. Od państwa uczestnik PPK może otrzymać wpłatę powitalną (250 zł na start) i dopłaty roczne (240 zł za dany rok kalendarzowy). Kwoty te są stałe i jednakowe dla wszystkich uczestników PPK, którzy nabyli do nich prawo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Pinko
2 miesiące temu
Pewnie, że warto. 2 tysiące złotych rocznie piechotą nie chodzi. A czasy są jakie są, dlatego dobrze jest mieć chociazby te środki z ppk odłożone jako zabezpieczenie na czarną godzinę
marlena
2 miesiące temu
Ja się nie wypisałam, a że mam dość wysokie zarobki i odkładam prawie od początku i mam tam odłożone prawie 15tys, uważam że było warto pozostać, w razie czego w każdej chwili mogę swoje środki wypłacić
Krótko
3 miesiące temu
SPROSTOWANIE: Polacy nie oszczędzają w PPK. Zaledwie 4mln niby-dobrowolnych kont oznacza, że Polacy zasadnie uznali pieniądze są własne, jak się je trzyma na SWOIM rachunku. Nie w instytucji, do której nawet najmilszy rząd sięgnie w pierwszej kolejności, jeśli na prawdę będzie potrzebował pieniędzy.
Michał
3 miesiące temu
Jak to możliwe że ktoś przez 12 miesięcy zgromadził 12 000 zł? Ile w takim razie musi zarabiać skoro ja przy 10 000 zł miesięcznie brutto odłożyłem wraz z pracodawcą 5 500 zł?
SKANDAL
3 miesiące temu
Ciekawe kto oszczędza w PPK ??? W mojej firmie pracuje ponad 700 osób i jakoś wszyscy się wypisali !!!