Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ponad 2 mln Polaków dostało już "trzynastkę". Zaraz kolejne wypłaty

8
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kwietniu rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Świadczenia trafiły do ponad 2,1 mln osób. Łączna kwota wypłat wyniosła blisko 3,8 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty przypada 10 kwietnia.

Ponad 2 mln Polaków dostało już "trzynastkę". Zaraz kolejne wypłaty
ZUS: trzynaste emerytury trafiły już do 2,1 mln osób, to łącznie 3,8 mld zł (Adobe Stock, Longfin Media)

- Akcja przyznania trzynastej emerytury przebiega bez zakłóceń i zgodnie z założonym harmonogramem – przekazał w poniedziałek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Poinformował, że pierwsze trzynastki trafiły do emerytów i rencistów przed Wielkanocą. Druga transza – na początku kwietnia. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada 10 kwietnia.

Trzynasta emerytura. Terminy wypłat

Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W tym roku wynosi 1780,96 zł brutto. Aby ją otrzymać, nie trzeba składać wniosku. ZUS przyzna ją automatycznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Trzynaste emerytury są wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują: 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.

Wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Dlatego jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, pieniądze trafiły do emeryta czy rencisty.

Osoby, które świadczenia pobierają 1, 6 i 20 kwietnia – otrzymają je odpowiednio wcześniej, tzn. najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia.

Trzynastkę wcześniej otrzymają też osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne, których termin wypłaty trzynastki przypada na 1 maja. Ponieważ jest to dzień wolny od pracy, trzynastka powinna trafić do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia.

Trzynasta emerytura. Zasady

W przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko) wówczas przysługuje jedno świadczenie pieniężne i jest ono podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych. Podobnie wygląda sytuacja przy zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową. Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna trzynastka. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę trzynastkę wypłaci ZUS.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które 31 marca br. mają prawo do wypłaty emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
jedrek51
2 miesiące temu
dlaczego z 13 emerytury Zus potrąca składkę zdrowotną to samo z 14tki pytam się czy rok ma 14 miesięcy przecież kazdy emeryt ubezpieczony jest 12 miesięcy i z jegi 12 emerytur potrącane są składki zdrowotne za te 2 miesiące 13 tke i 14 kę potrącaja nam 2razy więc jest to kompromitacja Rzadu i Zusu
YETI
2 miesiące temu
Długo jeszcze ten temat,bo już szczypi wiadomo gdzie
Apel do
2 miesiące temu
Kto popiera taką propozycję kto z was napisze wniosek do Sejmu Do Rządu Polski Apel Do Rządu Polski Proszę o wprowadzenie Ustawy prawa/ przepisów wykonawczych Aby Dochód Gwarantowany Był wypłacany na stałe w całym kraju od Stycznia 2024r Z wyrównaniem .. Zwłaszcza dla osób dorosłych niepełnosprawnych ruchowo stopnia Umiarkowanego i innych ..stopni .. Po wypadkach komunikacyjnych czy drogowych W drodze do pracy z pracy Dziś Nie mają oni rent z tego tytułu Ani żadnego odszkodowania z tego tytułu nie było I to Ukłony do Rządu Polski który wprowadził te ustawy w roku 2007 Zwolnił ,,wszelki biznes ,, z opłat z tytułu Wypadki w drodze do pracy z pracy I od tej pory Biznes zaoszczędził na tym Pytam Gdzie są te pieniądze? Skoro poszkodowani w takich wypadkach co ledwo przeżyli dziś nic nie mają Gdzie tu Godne Życie Czy tylko siejecie propagandę ? Jak TO WY pomagacie tym osobom? .. niepełnosprawnym .. O co wam chodzi? Wszystko dla nas jest za drogie Dalsze leczenie usprawniające czy rehabilitację, sanatoria, uzdrowiska.. W marzeniach .. Wypadek w drodze do pracy z pracy Odebrał wszystko a wy cieszycie się z czego? ,,Janusze Biznesu,, .. Wstyd .. Chanba !!!
emeryt
2 miesiące temu
wstydu to ty nie masz w moim przypadku 47 lat pracy
Babka
2 miesiące temu
10 mln emerytów i rencistów na utrzymaniu młodych. Nie macie wstydu.