Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Ponad 5,5 tys. zł dla stulatków. Rząd pokazał założenia projektu

19
Podziel się:

Ustawa o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia coraz bliżej. Na rządowych stronach pojawiły się założenia projektu. Obecnie tzw. emerytura honorowa wynosi 5540,25 zł brutto.

Ponad 5,5 tys. zł dla stulatków. Rząd pokazał założenia projektu
Rząd opublikował założenia projektu ustawy ws. emerytury honorowej (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

"W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być jednak uregulowane w ustawie" - wskazano na gov.pl. Celem regulacji jest unormowanie prawne wieloletniej tradycji oraz - jak zaznaczono - "zapewnienie pewności i przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa".

Emerytury honorowe. Są założenia projektu ustawy

Za przygotowanie regulacji odpowiedzialne jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak pisze tvn24.pl, rząd ma zająć się projektem w drugim kwartale tego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

W informacji na stronach rządu wskazano, że świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat życia, przyznawane są przez ZUS. "Zasadność jej stosowania była potwierdzana przez kolejnych ministrów właściwych do spraw zabezpieczenia społecznego. Świadczenia te traktowane są jako świadczenia w drodze wyjątku" - wyjaśniono.

"Praktyka ta jest utrwalona i zgodna z oczekiwaniami społecznymi. W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być jednak uregulowane w ustawie, nie zaś - w akcie prawa wewnętrznego, podjętym kilkadziesiąt lat temu w innych realiach ustrojowych - głosi informacja zamieszczona na gov.pl.

Prawo do emerytury honorowej ma przysługiwać na dotychczasowych zasadach. Do pobierania świadczenia uprawnione byłyby osoby posiadające obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego świadczenia mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym. "Proponuje się, by prawo do świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznawane było z urzędu" - wskazano w założeniach.

Świadczenie nie będzie podlegało waloryzacji. Emerytura dla stulatków co roku jest obliczana w innej wysokości i jest uzależniona od tzw. kwoty bazowej emerytury. Raz przyznana nie ulega zmianie do końca życia. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto.

W listopadzie ubiegłego roku ZUS przekazał, że emerytura honorowa trafia do 2,9 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Dorota
1 tyg. temu
Praca jako Technik usług kosmetycznych przynosi mi nie tylko satysfakcję zawodową, ale także finansową. Dzięki wykształceniu zdobytemu w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, czuję się pewnie i kompetentnie w swojej pracy. Polecam każdemu, kto poszukuje stabilnej i satysfakcjonującej ścieżki zawodowej.
123
2 tyg. temu
Inflacja to dodatkowy podatek z/w na dodruk . To jest podatek kwotowy włożony w ceny towarów i usług i wszyscy płacą po równo kupując dany produkt. Więc to nie ma nic wspłólnego z % podatkiem dochodowym. Dlatego im mniejsze uposażenie tym wiekszy % tego podatku płacisz od swych dochodów szczególnie wtedy gdy jest on wysoki na artykułach spożywczych , lekach i opłatach. Obecny system rewaloryzacji świadczeń zupełnie nie przystaje do rzeczywistości . Promuje bogate koty.
aga ta
2 tyg. temu
kiedy podwyżki płac w państwowych żłobkach, to co teraz się wyprawia to kabaret, zabrana premia włączana do pensji żeby było najniższe?! gdzie 20% dla budżetówki?!
Era
2 tyg. temu
I jak tu ZUS ma być mniejszy, jak tu ma nie być składki zdrowotnej od sprzedaży auta firmowego. Nie da się, nie uda się
Koni
2 tyg. temu
Jak dostanę po skończonej stówce to zainwestuje na giełdzie żeby było na czarną godzinę, tak zwana.