Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

PPK. W piątek mija termin ważny dla dużych firm

10
Podziel się:

W piątek mija ważny termin dla największych firm. Do końca dnia mają czas na to, by podpisać umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK.

PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych
PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych (Fotolia)

Decyzja o wyborze instytucji, z którą zostanie zawarta umowa o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych powinna zostać podjęta w porozumieniu z przedstawicielstwem osób zatrudnionych (zakładowymi organizacjami związkowymi lub – jeśli takie nie działają w podmiocie zatrudniającym – z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie). Umowa taka zawiera najważniejsze zasady dotyczące gromadzenia i zarządzania środkami na rachunkach PPK – informuje Radio Zet.

Przypomnijmy, że PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Konta tworzą pracownicy, pracodawcy, a także państwo. Pracownik będzie dokonywał wpłaty podstawowej w wysokości 2 procent pensji na konto PPK. Może także dokonać dodatkowej, dobrowolnej wpłaty w tej samej wysokości.

Pracodawca obowiązkowo wpłaca na to konto 1,5 procent wynagrodzenia plus dobrowolne wpłaty dodatkowe w wysokości nie większej niż 2,5 procenta. Państwo będzie dodawać do tej puli określone kwoty – niezależne od wysokości dochodów pracownika.
Oszczędzający otrzyma od państwa jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie zaś co roku, po spełnieniu określonych warunków, będzie zasilać konto pracownika kwotą 240 zł.

Obowiązek zawarcia umowy z instytucjami finansowymi ma blisko 4 tysiące dużych firm.

Zobacz także: Obejrzyj: Pieniądze w PPK nie są zamrożone. Korzystać z nich można dowolnie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
ledia
5 lata temu
W końcu firmy muszą się dostosować do zasad jakie obowiązują w tym programie więc będą musiały sobie ze wszystkim poradzić. W końcu tutaj też przecież chodzi o przyszłe oszczędności pracowników
eryk
5 lata temu
Dobre, a za 10 lat pieniążki się przeleje z jednego konta na drugie i weźmie od tego podatek, czysty interes, tylko dla kogo.
Jasnowidz
5 lata temu
Bedzie kryzys to zabiora powiedza ze w sumie te pieniadza to sa ich, ku chwale ojczyzny
Pook
5 lata temu
PPK - PiS Pieniądze Kradnie
BERLINER
5 lata temu
NIEMCY - PODATKI i RENTY - Jak tu jestem ponad 30 lat - Ten system się nie zmienił - Tu podatek zależy od grupy podatkowej to jest od 1 do 8 - Przeciętna grupa podatkowa to jak małżeństwo to mają po 4 grupę podatkową - Od zarobku przy tej grupie to jest podatku około - Od 1 500 Euro jest 380 Euro - Od 2 000 jest 600 - Od 2 500 jest 850 - Od 3 000 jest 1 100 - Tu do renty jest pobierana obowiązkowa ta najniższa składka czyli procentowo od wysokości zarobku - Od tego jest RENTA tu tzw. emerytury nie ma - Za rok czasu pracy masz rentę około - Jak zarabiasz 1 500 to 20 Euro - Jak 2 000 to 27 - Jak 2 500 to 33 - Jak 3 000 to 40 Euro renty - Jak chcesz mieć większą rentę - Opłacaj sobie prywatnie, ten sam przelicznik - Chcesz lepszą mieć rentę musisz przepracować 40 - 45 lat i mieć dobre zarobki - Za mieszkanie 2 pokoje to 600 - 800 Euro miesięcznie - Znajomy z Bytomia przepracował 35 lat w VW - Dostał 1760 Euro renty - Ja za 15 lat pracy - Dostałem 348 Euro renty - Dostałem podwyżkę 11 Euro to zasiłek obniżyli o 11 Euro - Za 30 - 35 lat pracy mają 700 - 900 Euro renty a zwłaszcza pracownicy fizyczni - Kobieta z Polski przepracowała 5 lat po 6 godzin dziennie przy opiece starszych osób dostała 48- Euro renty