Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ppk
25.10.2019 11:08

PPK. W piątek mija termin ważny dla dużych firm

W piątek mija ważny termin dla największych firm. Do końca dnia mają czas na to, by podpisać umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych

Decyzja o wyborze instytucji, z którą zostanie zawarta umowa o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych powinna zostać podjęta w porozumieniu z przedstawicielstwem osób zatrudnionych (zakładowymi organizacjami związkowymi lub – jeśli takie nie działają w podmiocie zatrudniającym – z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie). Umowa taka zawiera najważniejsze zasady dotyczące gromadzenia i zarządzania środkami na rachunkach PPK – informuje Radio Zet.

PPK. Czy warto się wypisać? Przedstawiamy możliwe rozwiązania
PPK. Czy warto się wypisać? Przedstawiamy możliwe rozwiązania

Przypomnijmy, że PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Konta tworzą pracownicy, pracodawcy, a także państwo. Pracownik będzie dokonywał wpłaty podstawowej w wysokości 2 procent pensji na konto PPK. Może także dokonać dodatkowej, dobrowolnej wpłaty w tej samej wysokości.

Pracodawca obowiązkowo wpłaca na to konto 1,5 procent wynagrodzenia plus dobrowolne wpłaty dodatkowe w wysokości nie większej niż 2,5 procenta. Państwo będzie dodawać do tej puli określone kwoty – niezależne od wysokości dochodów pracownika.
Oszczędzający otrzyma od państwa jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie zaś co roku, po spełnieniu określonych warunków, będzie zasilać konto pracownika kwotą 240 zł.

Obowiązek zawarcia umowy z instytucjami finansowymi ma blisko 4 tysiące dużych firm.

Obejrzyj: Pieniądze w PPK nie są zamrożone. Korzystać z nich można dowolnie

Zdaniem Bartosza Marczuka PPK to optymalny sposób oszczędzania, o którym Polacy powinni pomyśleć już teraz.
Kto może płacić mniej na PPK? To nie zawsze się opłaca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ppk, pracownicze plany kapitałowe, emerytury, oszczedzanie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2019

leming podłysiałyKolejne przymusowe złodziejstwo!! Póki zdołam, postaram się do tego wielce podejrzanego syfu NIE zapisywać, bo mi szkoda pieniędzy. Ja spłacam kredyt … Czytaj całość

25-10-2019

zebikja sie z tego wymiksowalem tak wiec nie bede dokladal również do państwa

25-10-2019

jaZnowu chcą ze zwykłego zjadacza chleba zrobić inwestora, którego ograbią opłatami. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)