Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

PPK z haczykiem. Oszczędzając na emeryturę, możesz stracić zasiłki

18
Podziel się:

Przystąpienie do PPK powinni przemyśleć przede wszystkim korzystający z zasiłków i Funduszu Alimentacyjnego. Chcąc oszczędzić na emeryturę, mogą stracić bieżące świadczenia. W PPK znajduje się bowiem niebezpieczny haczyk.

Mało kto wie, że składka pracodawcy traktowana jest jako dochód pracownika. Niesie to ze sobą określone konsekwencje
Mało kto wie, że składka pracodawcy traktowana jest jako dochód pracownika. Niesie to ze sobą określone konsekwencje (iStock.com)

Pracownicze Programy Kapitałowe powoli staja się faktem. Do końca września pracujący w największych firmach (powyżej 250 pracowników) muszą zdecydować, czy chcą uczestniczyć w programie. Decyzję warto przekalkulować, bo jak przypomina "Fakt", składka płacona przez pracodawcę jest traktowana jako dochód pracownika.

Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, pracownik musi od tych pieniędzy zapłacić wyższy podatek dochodowy, a ponadto składka wliczana będzie do kryterium przy świadczeniach rodzinnych i z Funduszu Alimentacyjnego.

W przypadku zasiłku rodzinnego idodatków stosowana jest zasada złotówka za złotówkę, więc zasiłek zostanie obniżony o taką kwotę, o jaką przekroczone zostanie kryterium dochodowe (teraz to 674 zł). W Funduszu Alimentacyjnym ta zasada nie obowiązuje, więc wystarczy, że rodzic przekroczy próg o złotówkę (od 1 październik a wyniesie on 800 zł na osobę), a straci nawet 500 zł na dziecko.

Zobacz także: Obejrzyj: PPK a rozówd. Paweł Borys dementuje doniesienia medialne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
KOMENTARZE
(18)
bercik
3 lata temu
chyba normalne że kiedy pracujesz nie przysługują Ci wszystkie zasiłki a ppk z tego co wiem to opcja dla pracujących właśnie więc żadnego haka tu nie ma
klitka
3 lata temu
Błagam... co to za magiczne odkrycia... to przeciez żadna nowosc. A poza tym jaki to tez dochód, te procenty są ledwo odczuwalny w miesiecznym budżecie, tak naprawde dopiero systematyczne oszczedzanie daje efekty
analiza
3 lata temu
Coś Panu redaktorowi wyszło nieprecyzyjnie: "Decyzję warto przekalkulować, bo jak przypomina "Fakt", składka płacona przez pracodawcę jest traktowana jako dochód pracownika." Składka płacona przez Pracodawcę jest kosztem dla Pracodawcy to to słynne minimum 1,50% do 4,00% od podstawy emerytalnej-rentowej. Chyba, że Państwo zrobiło taki haczyk, że każe tą tak zwaną część Pracodawcy od 1,50% do 4,00% doliczać do PIT. Wtedy z PPK należy jeszcze szybciej się wypisywać. Bo wzrośnie przychód i będzie podatek do dopłacenia w rocznym rozliczeniu :((( Natomiast składka płacona przez Pracownika co najmniej 2,00% do maksymalnie 4,00% wyliczana od tej samej podstawy emerytalnej-rentowej jest Przychodem Pracownika nie wpływającym na składki emerytalną, rentową i chorobową ale już na składkę zdrowotną i podatek tak a później obniża jego netto np. 45,00 brutto (2% z 2250) wpłynie na netto kwotą 35,95 podnosząc po drodze składkę zdrowotną o 4,05 i podatek o 5,00.
eminia
3 lata temu
A nie lepiej pomyśleć tak, że ppk może wpłynąć pozytywnie na naszą przyszłość i w ogóle emeryturę? Mnie fakt oszczędzania w komfortowych warunkach jest fajną sprawą
Leonidas
3 lata temu
PPK są stworzone po to aby mieć z nich pożytek na emeryturze .A teraz wiadomo że od razu nie przyniosą żadnych zysków. A tymbardziej jak się od razu wypiszemy.Ale każdy ma prawo decydować o sobie i ma do tego prawo .W PPK istnieje taka możliwość że jak ktoś nie chce to się wypisuje. Proste.