Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

PPK załapały zadyszkę. Pojawiły się straty

112
Podziel się:

Na rachunkach uczestników PPK pojawiły się spadki – pisze "Rzeczpospolita". Eksperci jednak uspokajają: to efekt dekoniunktury na rynkach finansowych i nic nadzwyczajnego w programach długoletnich.

PPK załapały zadyszkę. Pojawiły się straty
PPK w 2022 r. przynoszą straty – pisze "Rz". – Najważniejsze w takich sytuacjach jest zachowanie spokoju – przekonuje Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR (Adobe Stock, Monika Gruszewicz)

Jak czytamy, duża niepewność sprawia, że na rynkach finansowych widzimy przeceny. Spadki nie omijają też pieniędzy gromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. "Gromadzone tu pieniądze lokowane są w funduszach zdefiniowanej daty. To fundusze, które oszczędności uczestników PPK inwestują głównie w akcje i w obligacje" – wyjaśnia dziennik.

Analizy.pl zauważyły, że w kwietniu fundusze zdefiniowanej daty straciły średnio od 4 do przeszło 7 proc.

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe. "Sukcesu nie ma"

PPK w 2022 r. przynoszą straty

Eksperci jednak uspokajają i zwracają uwagę, że PPK to program oszczędzania długoterminowego, gdzie górki i dołki na rynkach finansowych są rzeczą normalną. – Najważniejsze w takich sytuacjach jest zachowanie spokoju – przekonuje Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje funkcjonowanie PPK.

Przypomina jednocześnie, że w ramach PPK do wpłat pracownika niemal drugie tyle dokładają jego pracodawca i państwo. – Po zsumowaniu wpłat z tych trzech źródeł okaże się, że uczestnik tego programu jest na znaczącym plusie – wskazuje.

Analizy.pl wyliczyły, że przeciętny uczestnik PPK od końca 2019 r. do końca kwietnia zarobił średnio 80 proc. "Bartosz Marczuk zwraca uwagę, że choć dziś FDZ tracą, to kupują przecenione aktywa, co w przyszłości pozytywnie przełoży się na ich wyniki" – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
Natan
rok temu
Ekspert? Mam 10% straty a Pan Ekspert mówi, że jestem na plusie bo mi pracodawca dołożył i państwo z moich podatków... A gdzie jest te 10% kto na tym zarobił? Wszak w przyrodzie nic nie ginie? Rozumiem, że zarobiła na tym tylko "niewidzialna ręka rynku" i garstka zarządzających?
hahah
rok temu
PIS rozkradł PPK tak jak 3 filar... PIS rozwalił cały kraj! Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych to wielka reforma PiS. Środki zostały przeniesione na indywidualne konta emerytalne. Ale nie za darmo, od tej transakcji PIS pobrał sobie (czyli ukradł) tzw. opłata przekształceniowa, to 15 % wartości środków z rachunku OFE, czyli z 131 miliardów = 19,65 miliardów ukradł PIS!
Maruda
2 lata temu
Sumując wpływy na moje konto to fundusz nic nie dołożył do moich oszczędności stracił tylko ok. 500 zł ,niech mi pan prezes wytłumaczy gdzie widzi znaczący plus . Następny program gdzie zarabiają wszyscy wkoło a nie zainteresowany.
Raviolka
2 lata temu
Kazda osoba ,która zaczęła odkładać w taki sposób wie, że może tylko na tym zyskać. Teraz można sie bezpośrednio zalogować do systemu i sprawdzić ile tak naprawde mamy środków na koncie.
obiektywny
2 lata temu
Dwie sprawy: 1. Jeśli wpłaciłeś pięć, to masz mniej więcej zapis na dziesięć, więc gdzie ta strata? 2. Jaką stopą zwrotu na odkładanym przez trzy lata kapitale mogą pochwalić się ci, którzy do PPK się nie zapisali? Czy w ogóle coś odłożyli?
...
Następna strona