Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

PPK załapały zadyszkę. Pojawiły się straty

109
Podziel się:

Na rachunkach uczestników PPK pojawiły się spadki – pisze "Rzeczpospolita". Eksperci jednak uspokajają: to efekt dekoniunktury na rynkach finansowych i nic nadzwyczajnego w programach długoletnich.

PPK załapały zadyszkę. Pojawiły się straty
PPK w 2022 r. przynoszą straty – pisze "Rz". – Najważniejsze w takich sytuacjach jest zachowanie spokoju – przekonuje Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR (Adobe Stock, Monika Gruszewicz)

Jak czytamy, duża niepewność sprawia, że na rynkach finansowych widzimy przeceny. Spadki nie omijają też pieniędzy gromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. "Gromadzone tu pieniądze lokowane są w funduszach zdefiniowanej daty. To fundusze, które oszczędności uczestników PPK inwestują głównie w akcje i w obligacje" – wyjaśnia dziennik.

Analizy.pl zauważyły, że w kwietniu fundusze zdefiniowanej daty straciły średnio od 4 do przeszło 7 proc.

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe. "Sukcesu nie ma"

PPK w 2022 r. przynoszą straty

Eksperci jednak uspokajają i zwracają uwagę, że PPK to program oszczędzania długoterminowego, gdzie górki i dołki na rynkach finansowych są rzeczą normalną. – Najważniejsze w takich sytuacjach jest zachowanie spokoju – przekonuje Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje funkcjonowanie PPK.

Przypomina jednocześnie, że w ramach PPK do wpłat pracownika niemal drugie tyle dokładają jego pracodawca i państwo. – Po zsumowaniu wpłat z tych trzech źródeł okaże się, że uczestnik tego programu jest na znaczącym plusie – wskazuje.

Analizy.pl wyliczyły, że przeciętny uczestnik PPK od końca 2019 r. do końca kwietnia zarobił średnio 80 proc. "Bartosz Marczuk zwraca uwagę, że choć dziś FDZ tracą, to kupują przecenione aktywa, co w przyszłości pozytywnie przełoży się na ich wyniki" – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
Raviolka
6 dni temu
Kazda osoba ,która zaczęła odkładać w taki sposób wie, że może tylko na tym zyskać. Teraz można sie bezpośrednio zalogować do systemu i sprawdzić ile tak naprawde mamy środków na koncie.
obiektywny
7 dni temu
Dwie sprawy: 1. Jeśli wpłaciłeś pięć, to masz mniej więcej zapis na dziesięć, więc gdzie ta strata? 2. Jaką stopą zwrotu na odkładanym przez trzy lata kapitale mogą pochwalić się ci, którzy do PPK się nie zapisali? Czy w ogóle coś odłożyli?
Jesi
7 dni temu
Kim są osoby które zapisały się do Ppk ?
szok
7 dni temu
PiS ciagle krzyczal oszczedzac dodatkowo na emeryture, a teraz inflacja zżera oszczednosci
Skipper
1 tyg. temu
Pieniądze przede wszystkim należy inwestować w siebie i dzisiaj,tu i teraz.Wspomagać biednych,dając jałmużnę czy kupując chleb codzienny i masło do niego.A nie jak frajerzy,oddawać je za darmo kleptomanom wczoraj z PO a dziś z PIS,że je pomnożą.Sasin już pomnożył....podczas wyborów budżetowe
...
Następna strona