Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pracownicze Plany Kapitałowe. Polacy się wahają, bo nie wiedzą, czym jest nowy program

Badanie wskazuje, że tylko 40 proc. Polaków wie, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Jednak zaledwie co dziesiąty z nas potrafi wytłumaczyć, na czym dokładnie nowy program polega. Dlatego wciąż niemal dwie trzecie uprawnionych nie wie, czy w ogóle z nich skorzysta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Mateusz Morawiecki przekonywał, że Pracownicze Plany Kapitałowe są przyszłością Polaków. Ale oni sami nie są tego tacy pewni.

Z badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, do którego dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że tylko 18 proc. Polaków jest już pewnych tego, że dołączą do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Niemal tyle samo, bo 17 proc. ankietowanych, zrezygnuje z PPK.

65 proc. badanych jeszcze nie podjęło decyzji o wzięciu udziału, bądź wycofaniu się z nowego programu. Dlaczego? Bo niewiele o nim wiedzą. Tylko 40 proc. Polaków potrafi wskazać, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe – kojarzą je jednak przede wszystkim z gromadzeniem dodatkowych pieniędzy na emeryturę. Tylko co dziesiąty uczestnik badania umiał wytłumaczyć, na czym polega nowy program (więcej o PPK tutaj).

Brak wiedzy oznacza, że nie potrafimy jednoznacznie ocenić PPK. Werdyktu o nowym programie nie był w stanie wskazać co drugi z ankietowanych – co czwarty natomiast zgodził się ze stwierdzeniem, że PPK ma więcej zalet niż wad, a co piąty miał dokładnie odmienne zdanie.

Zobacz także: PPK to nie jest OFE. Paweł Borys wyjaśnia różnicę

W przypadku pozytywów, Polaków przede wszystkim cieszy perspektywa dodatkowych środków na emeryturze (63 proc.), czy fakt, że do naszych składek dorzucą się pracodawca (61 proc.) oraz państwo (60 proc.).

Jednak przed dołączeniem do PPK najbardziej odstraszają ankietowanych perspektywa obniżonego wynagrodzenia (75 proc.), brak zaufania do nowego rozwiązania (69 proc.), a także obawa o opłacalność PPK (69 proc.).

PPK. Czy warto się wypisać? Przedstawiamy możliwe rozwiązania
PPK. Czy warto się wypisać? Przedstawiamy możliwe rozwiązania

– Polacy są zmęczeni ciągłymi zmianami w systemie emerytalnym. Ostatnia reforma i planowane zmiany dotyczące m.in. transferu kapitału z OFE do ZUS lub TFI sprawiły, że spora część z nas boi się zbiorowego oszczędzania, a to, w połączeniu z niskim poziomem wiedzy ekonomicznej Polaków, nie służy wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych – ocenia Małgorzata Rusewicz, wiceprezes IZFiA, cytowana przez "Rz".

– Kończymy erę, kiedy pracownik był tylko kosztem. To inwestycja dla pracodawców, ale i dla państwa polskiego, to kluczowa sprawa żeby ten pracownik był szanowany i miał lepsze zabezpieczenie emerytalne – mówił swego czasu premier Mateusz Morawiecki o PPK. Badanie IZFiA jednak pokazało, że Polakom trzeba lepiej wytłumaczyć, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe.

W PPK możemy w każdym momencie wypłacić pieniądze przez ukończeniem 60 lat.
PPK. Fakty i mity. Marczuk: nie powtórzymy błędów z przeszłości

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) na próbie 1183 Polaków w wieku 20-55 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2019

MisioPrzy wprowadzaniu PPK nie informuja o wszystkich ponoszonych kosztach, nie informuja o ryzyku, dopiero jak ktos wczyta sie w ustawe i zapozna ze … Czytaj całość

29-10-2019

PiotrKolejna piramida finansowa. Będzie tak samo jak z OFE czyli jak za jakieś 15-20 lat kasa w ZUSie przestanie się zgadzać albo zabraknie na kolejne … Czytaj całość

29-10-2019

PolacyWiemy Panie Premierze! Nie tylko Pan przeczytał w życiu parę książek! Cóż za pogarda z arogancją i butą przeplatana! PPK to po prostu piramida … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (80)