Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przekształcenie OFE w IKE. Ustawa może wejść w życie w czerwcu

Ustawa ostatecznie likwidująca Otwarte Fundusze Emerytalne może wejść w życie w połowie roku. Szansa jest duża - przekonywała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. (Fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)

Projekt ustawy przewiduje przekształcenie Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne. Jak przekonywała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na antenie Radiowej Trójki, szansa na wejście w życie ustawy z początkiem czerwca 2020 jest bardzo duża.

- Jesteśmy po pierwszym czytaniu. W tym miesiącu jeszcze pierwsze komisje, komisja finansów publicznych i komisja rodziny. Myślę, że drugie czytanie nastąpi z początkiem lutego i jeszcze spotkanie z Senatem - wyjaśniła.

Gra toczy się o 162 mld zł, czyli środki zgromadzone przez Polaków na OFE. Te mają zostać przeniesione do IKE lub do ZUS. Każdy będzie miał możliwość wyboru. Czas na podjęcie decyzji będzie jednak ograniczony - o czym pod koniec roku informował resort.

ZUS czy IKE? Co zrobić z pieniędzmi po likwidacji OFE

Przypomnijmy tylko, że będą to dwa miesiące, bowiem złożenie stosownej deklaracji będzie możliwe jedynie między 1 czerwca a 1 sierpnia 2020 r. Po tym terminie - zgodnie z projektem ustawy 27 listopada 2020 roku - środki zostaną przekazane automatycznie na IKE.

"Rząd zdecydował, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku i zalecił dostosowanie do tej daty terminarza realizacji kluczowych procesów związanych z przekształceniem OFE w IKE" - tłumaczył resort.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

Tagi: ike, zus, ofe, likwidacja ofe, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2020

antypisa gdzie kwik pisowców? nie bredzicie tym razem, że was okradają, w sytuacji kiedy 15 % waszych oszczędności jako tzw. opłata przekształceniowa to … Czytaj całość

17-01-2020

hahahaaaCzyli PiS ukradł resztę kasy z OFE!!!

17-01-2020

123jeszcze ze 2 reformy z opłata przekształecniowa i nic nam nie zostanie kasy

Rozwiń komentarze (55)