Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Platforma przekreśli szansę na ratowanie IKE?

0
Podziel się:

Proponujący zmiany chcą by przyszły emeryt mógł liczyć na ulgę podatkową, jeżeli do 67 roku życia będzie oszczędzał na IKE. PO mówi: Nie!

Platforma przekreśli szansę na ratowanie IKE?
(H-Gall/iStockphoto)

Przyszły emeryt będzie mógł liczyć na ulgę podatkową, jeżeli do 67 roku życia będzie wpłacał na Indywidualne Konto Emerytalne. Roczny limit wpłat wyniesie 4800 zł. Takie zmiany proponuje Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Razem. Dla Platformy ważniejsze są jednak wpływy do budżetu.

Obywatelski projekt ustawy wprowadzający takie rozwiązania jest po pierwszym czytaniu w Sejmie i po konsultacjach w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Wnioskodawcy chcą by we wrześniu odbyło się drugie czytanie, a w październiku trzecie, które miałoby zakończyć się przegłosowaniem ustawy przez parlament.

- _ Jeżeli prezydent podpisze ustawę jesienią, to powinna ona obowiązywać już od 1 stycznia 2011 roku _ - mówi Money.pl Adam Sankowski, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Razem, która pilotuje ustawę w Sejmie.

Wszystko wskazuje na to, że pomysły komitetu mają nikłe szanse na powodzenie. Mimo tego, że za wprowadzeniem ulgi dla osób dobrowolnie odkładających na emeryturę jest PiS, PSL i SLD, Platforma nie poprze projektu.

Autorzy projektu przedstawili opinię Instytutu Studiów Podatkowych, z której wynika że jeżeli ustawa zostanie przegłosowana w obecnej formie - w 2012 r. do budżetu wpłynęłoby o 113 mln zł mniej z tytułu podatków.

Dla rządzącej PO ważniejsze są jednak wpływy do budżetu. - _ Ulga podatkowa zawsze obciąża budżet. Dzisiaj jest ten moment kiedy budżet jest bardzo napięty, a dług finansów publicznych jest olbrzymi. Musimy raczej tą dziurę zasypywać, a nie kolejne dołki w tej dziurze wykopywać. Nie jest to chyba dobry moment - _mówi Money.pl Sławomir Neumann, poseł PO, członek Komisji Finansów Publicznych.

Stare IKE odejdą do lamusa?

Autorzy ustawy chcą wprowadzenia ulg podatkowych dla oszczędzających w III filarze. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli autorów tej ustawy to ewentualne wpłaty na IKE podatnik rozliczy wraz z PIT-em w 2012 roku.

Zdaniem Sankowskiego ulgi podatkowe powinny być proste i odczuwalne._ - W tej chwili działa zwolnienie z podatku Belki co oznacza, że dla inwestycji 1000 zł zamrożonej do wieku emerytalnego, przy zysku około 5 procent, rocznie mamy korzyść podatkową na poziomie 9,50 zł. Nic więc dziwnego, że program IKE, który działa od 5 lat nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród obywateli _ – mówi Sankowski.

źródło: KNF, * I kwartał 2010

Warto przypomnieć, że w 2004 roku ówczesny minister polityki społecznej Krzysztof Pater zakładał, opierając się na badaniach Pentora, że IKE będzie aż dwa miliony i to do końca 2004 roku.

Przyszłe głodowe emerytury?

Pomysłodawcy ustawy proponują wprowadzenie limitu wpłat na IKE na poziomie 4800 zł, Taką kwotę podatnik będzie mógł odpisać sobie od podstawy do opodatkowania przy rocznym rozliczeniu PIT-u. Z jednym zastrzeżeniem._ - _ _ Osoby będą mogły dobrowolnie odkładać pieniądze na przyszłą wyższą emeryturę do 67 roku życia bez względu na płeć _ – zaznacza Sankowski.

Pieniądze stanowiące podstawę do ulgi w podatku dochodowym mogłyby być odkładane na wybranych przez podatnika kontach bankowych, w towarzystwach emerytalnych lub innych instytucjach finansowych nadzorowanych lub monitorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zapisy w ustawie mają jednak nie tylko spowodować wydłużenie czasu oszczędzania w III filarze, ale również spowodować większą aktywność na rynku pracy osób po 50. roku życia _ - Zaproponowaliśmy poprawkę zakładającą możliwość odpisywania ulgi od wszystkich dochodów poza dochodami z rent i emerytur. Jest to zachęta do podejmowania pracy w niepełnym wymiarze pracy, dorywczej, czy na umowę o dzieło _ – wyjaśnia Sankowski.

Oszczędzanie z ulgą uchroni nas przed biedą na starość?

Według pomysłodawców na nowych rozwiązaniach skorzystać mają głównie osoby słabo zarabiające - czyli te, które są najbardziej zagrożone niską emeryturą - kobiety oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, które płacą minimalne składki ZUS.

Według Sankowskiego średnio zarabiająca kobieta w starym, zusowskim systemie miała zabezpieczoną stopę zastąpienia - czyli stosunek emerytury do wynagrodzenia - na poziomie 67 proc. Nowy system - czyli I (ZUS) i II filar (OFE)
-zapewnia emeryturę na poziomie zaledwie 43 proc. pensji.

Oznacza to, że w przypadku pensji na poziomie 3000 zł emerytura tej kobiety w starym systemie była o 50 procent wyższa, tzn. wynosiła 2010 zł, a nie 1290 zł. W przypadku mężczyzn stary system zapewniał emerytury o około 15 procent wyższe.

Nowe i stare IKE
Stare IKE Nowe IKE
limit roczny wpłat: 9579 zł limit roczny wpłat: 4800 zł
zwolnienie z podatku od zysku (podatek Belki) odliczenie całej kwoty od podstawy opodatkowania
długość oszczędzania do 60 roku życia długość oszczędzania do 67 roku życia

Zdaniem Leszka Jedleckiego prezesa ING TFI zmiany są potrzebne jeżeli chcemy ratować program IKE. _ - Możliwość odliczenia wpłat na IKE od podstawy opodatkowania powoduje, że podatnik czuje ulgę tu i teraz, a więc jest to realna korzyść _ – dodaje Jedlecki.

Profesor Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej docenia walor edukacyjny projektu ustawy. Nie jest on jednak zwolennikiem zmian idących w kierunku ulg podatkowych. – _ Według mnie rozwiązania polegające na zachętach podatkowych doprowadzą ostatecznie do wzrostów podatków. Kwestią kluczową jest edukacja. Na przykład w Wielkiej Brytanii społeczeństwo doskonale zdaje sobie sprawę, że bez dodatkowego oszczędzania przyszła emerytura będzie na bardzo niskim poziomie _ – mówi Marek Góra.

Raporty Money.pl
*Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje * Od początku istnienia OFE najlepszy fundusz emerytalny zarobił dla swoich członków 33,7 proc. W tym czasie składki odkładane w ZUS urosły o 51 proc.
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
*Gdzie można przeżyć za polską emeryturę? * Jeszcze długo polskich emerytów nie będzie stać na spędzenie jesieni życia w ciepłych krajach Europy. Money.pl sprawdził, gdzie można przeżyć za polską emeryturę.
emerytury
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)