Na skróty
Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?
Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński, redaktor Money.pl
2009-11-22 07:58

Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?
[fot: Soshnikov/iStockphoto]

Jeszcze długo polskich emerytów nie będzie stać na spędzenie jesieni życia w ciepłych krajach Europy. Money.pl sprawdził, gdzie można przeżyć za polską emeryturę.

W reklamach Otwartych Funduszy Emerytalnych - emitowanych 10 lat temu, gdy wprowadzano reformę i zaczęliśmy oszczędzać w OFE - przedstawiano wizję szczęśliwych emerytów wylegujących się nad basenem czy na plaży i popijających przed bungalowem egzotycznego drinka. Niestety, póki co ta wizja jest równie odległa od rzeczywistości, jak przed dekadą.

Tylko nieliczni polscy emeryci mają bowiem szanse przeżyć swoją emeryturę, tak jak to obserwujemy w przypadku Niemców, Brytyjczyków czy Szwedów. Czyli spędzić jesień życia w ciepłych krajach na południu Europy. Powód? Wciąż znacznie mniej zarabiamy. A co za tym idzie otrzymujemy niższe emerytury.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak wynika z danych GUS średnie wynagrodzenie w Polsce to niewiele ponad 3,2 tysiąca zł brutto. Na konto Niemca w tym samym czasie wpływa średnio blisko 13,5 tysiąca złotych. Jeszcze więcej zarabia przeciętny Brytyjczyk - 15,5 tysiąca złotych. Prawdziwymi krezusami są w porównaniu z nami Duńczycy. Miesięcznie zarabiają średnio 18 tysięcy złotych.

Giełda na żywo

Sesja na Wall Street. Silne umocnienie dolara

W centrum uwagi znalazła się szefowa Fed, która zdradziła, kiedy stopy...

Najbliżsi nam Portugalczycy zarabiają miesięcznie średnio równowartość 5000 zł. Grecy dostają ponad 6,5 tysiąca. A nienależący jeszcze do Unii Chorwaci niespełna 3 tysiące złotych.

źródło:Eurostat

Jak płaca taka emerytura

To ile zarabiamy dziś, przełoży się na to, ile będziemy pobierać emerytury. Obecnie średnia emerytura z ZUS wynosi 1500 zł, stanowi więc niespełna 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Jak to wygląda w bogatszych krajach Europy? Wysokość emerytur to od niespełna 40 proc. średniej płacy w przypadku Brytyjczyków i Duńczyków do ponad 70 proc. w przypadku Francuzów.

źródło:Eurostat

Przeciętna emerytura Niemca, Duńczyka, Szweda czy Brytyjczyka jest zbliżona, a nawet wyższa od średniej płacy w takich krajach jak: Portugalia, Grecja, Hiszpania, Cypr i Chorwacja. Nic więc dziwnego, że wielu emerytów z najbogatszych krajów Europy decyduje się na spędzenie jesieni życia właśnie tam.

By dorównać naszym europejskim sąsiadom z Zachodu, Polak przechodzący dziś na emeryturę po przepracowanych 45 latach, musiałby się pochwalić zarobkami w wysokości około 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Mógłby wtedy liczyć na niespełna 5 tysięcy złotych z ZUS-u.

ZOBACZ TAKŻE:

Dla Polskiego emeryta, alternatywą Ameryka Środkowa i Azja

Postanowiliśmy sprawdzić, na co wystarczy polska emerytura, gdybyśmy chcieli pójść w ślady mieszkańców bogatszych krajów. Posłużyliśmy się danymi Banku Światowego. Instytucja ta wylicza średni koszt życia w większości krajów świata posługując się tzw, dolarami międzynarodowymi. Zgodnie z tymi wyliczeniami siła nabywcza naszego przeciętnego emeryta to 4 tysiące międzynarodowych dolarów rocznie.

Międzynarodowy dolar (Geary-Khamis dollar) jest oparty na parytecie siły nabywczej (PPP) w walutach i międzynarodowych średnich cenach towarów.
Bank Światowy i MFW używają tej jednostki do porównania poziomów życia w krajach na całym świecie.

Okazuje się, że krajów, o wymarzonym dla nas klimacie w których warunki polityczno-społeczne są dość sprzyjające jest niewiele.

Polak ze swoją skromną emeryturą mógłby pokusić się o spędzenie reszty życia w: Czarnogórze, Brazylii, na Malediwach, w Panamie, na Filipinach, w Tajlandii czy na Sri Lance.

We wszystkich tych krajach średnie miesięczne koszty utrzymania nie przekraczają siły nabywczej jaką dysponuje polski emeryt. Na Sri Lance, na Filipinach, czy w Tajlandii koszty utrzymania są nawet kilkakrotnie niższe niż u nas.

Nie wystarczy przeżyć, trzeba gdzieś mieszkać

Porównaliśmy też ceny nieruchomości jakie można kupić w wybranych przez nas krajach.Okazuje się, że na południu Europy jest zdecydowanie najdrożej. Choć ceny apartamentów w Chorwacji są zbliżone do cen średniej wielkości mieszkań w dużych miastach Polski - niewielkie, 45-metrowe mieszkanie położone w niewielkiej nadmorskiej miejscowości pod Splitem kosztuje niewiele ponad 350 tysięcy złotych.

Niestety życie w Chorwacji jest trochę droższe niż u nas i przeciętnemu polskiemu emerytowi byłoby ciężko wiązać koniec z końcem. Z kolei Czarnogóra, gdzie życie jest tańsze niż w Polsce, odstrasza cenami nieruchomości. Cena apartamentu podobnego do tego w Chorwacji jest co najmniej dwukrotnie wyższa.

Jeżeli ktoś odważyłby się osiedlić poza Europą, to np. czteropokojowy domek blisko plaży wraz z ogrodem kupi na Malediwach za 350 tysięcy złotych. Za równowartość niespełna 00 tysięcy złotych podobny dom można kupić niedaleko Colombo, stolicy Sri Lanki.

Za równowartość trzypokojowego mieszkanka w Warszawie, Wrocławiu, czy Krakowie można kupić ponad 80-metrowy apartament w strzeżonym apartamentowcu z basenem, położonym blisko plaży, dwie godziny jazdy od Bangkoku, stolicy Tajlandii.

Jak ktoś wolałby Brazylię, do wyboru ma np. apartamenty i domy położone na północnym wybrzeżu w pobliżu miasta Natal, podobno najbezpieczniejszym wielkim mieście tego kraju. Ceny dużych, bo np. 120 metrowych apartamentów w miejscowościach nad Atlantykiem nie przekraczają 400 tysięcy złotych. Podobnie kosztują niewielkie domy z małymi działkami.

Komentarz Money.pl

Andrzej Zwoliński, dziennikarz Money.pl:

Polski senior wcale nie musi udawać życia na emeryturze juz teraz. Wcale nie musi czekać na emeryturę z OFE, która jak pokazywano w reklamach ma nam przynieść beztroską i słoneczną jesień życia, gdzieś na tropikalnej plaży.
Daleko nam co prawda do Niemców, Szwedów czy Duńczyków, którzy spokojnie i na niezłym poziomie mogą spędzać resztę życia w takich krajach jak: Grecja, Chorwacja czy Hiszpania. Naszych seniorów już jednak teraz stać na całkiem niezłe życie w takich krajach jak Brazylia, Tajlandia, czy raju na ziemi jak je określają turystyczne przewodniki czyli na Malediwach na Oceanie Indyjskim. Potrzeba tylko odwagi.

Czytaj w Money.pl
Ranking OFE: ZUS wciąż lepszy. Ale dystans maleje
Od początku istnienia OFE najlepszy fundusz emerytalny zarobił dla swoich członków 33,7 proc. W tym czasie składki odkładane w ZUS urosły o 51 proc.
Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać
W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
Wcześniejsza emerytura - jak na nią przejść?
Dotychczasowe warunki przechodzenia na wcześniejsze emerytury w praktyce wygasły. Jednak wciąż można z nich skorzystać.

Tagi:zus, europa, nieruchomości, emerytura, emeryt, zarobki, życie, świat, azja, poziom


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

wog / 87.207.215.* / 2014-10-11 07:40
Na tamtym świecie ,czyli u św.Piotra.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Chełmiak / 78.30.105.* / 2014-10-10 18:25
Ja już chyba nie załapię się na żadną emeryturę (mam dwadzieścia kilka lat)

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

wacio w usa / 138.162.8.* / 2014-06-10 22:27
Proponuje mieszkac w Polsce . Jest tam pieknie, a kraje dookola sa bardzo interesujace. W zimie mozna sie wybrac do Tajlandii na dwa miesiace. Maj Chorwacjii. Lato jest fantastyczne w kraju! Jesien tez.

Ja zyje w USA i chcialbym spedzic pol roku w Polsce gdy bede na emeryturze. Nie dlatego ze tesknie, tylko dlatego, ze tyle jest tam wspanialosci, tam i dookola. Cudze chwalicie a swego nie znacie. Tak zwykle bywa.

W zimie, jezeli ne Azja, to zalecam Hiszapnie. Mozna wynajac mieszkanie za 500-800 Euro na miesiac.
 
kacper grysiak / 188.47.14.* / 2014-09-20 13:29
I rozumiem, ze bedziesz przyjezdzać do Polski na pol roku, a teraz zima latasz do Azji na panienki;))) 500-800 euro na miesiąc, chłopie, [...] pogadaj z nami jak zarobisz 400 euro na miesiąc.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Miroslaw Thor / 88.91.165.* / 2013-06-06 11:49
błąd w artykule, Cytuję: "Za równowartość niespełna 00 tysięcy złotych..." Za 0 zł, to chyba jeszcze nie możliwe, żeby gdziekolwiek kupić dom.
 
wiwan / 2013-06-06 11:59 / Tysiącznik na forum
Jejum - napisz do redakcji lub autora. Artykuł jest sprzed 3,5 roku. Po takim czasie nawet nie ma pewności, czy po prostu prawidłowej liczby tam po prostu przez lata nie było.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

mir589 / 31.182.84.* / 2013-05-15 06:36
W Etiopi da się przeżyć ale bez rewelacji ;)

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

katolik / 217.209.95.* / 2013-03-29 16:44
W kanale cieplowniczym

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Karina1127 / 87.207.66.* / 2013-01-22 20:30
Gdzie możemy przeżyć za polską "emeryturę"? ... Ja chciałabym przeżyć właśnie tutaj, gdzie mieszkam ja i moja rodzina... Odkładam pieniądze na emeryturę w III filarze, ale (litości !) czuję sie jakbym wyręczała Państwo w tym czym ono powinno się zająć! [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Paweł666 / 83.14.170.* / 2012-12-30 14:39
W panamie za polską emryture można żyć godnie !

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

none / 83.31.151.* / 2012-12-28 18:51
POpracują do 67 lat to i emerytury nie doczekają.Strategia globalizacji się ziści.Słbe osobniki, bierne kasować nie leczyć i niszczyć.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

madeline121 / 81.190.203.* / 2012-12-27 19:04
co za bzdury jak mozna przeliczac euro na zlotowki/ , 18tys zl to 4 tysiace z czyms? -euro to sa wyliczanki z najbogatszych o wiekszosc np, w niemczech zarabia sie 1300 euro lub mniej i nie mozna mnozyc przez 4 zl bo tyle ma przelicznik tam i tu w polsce inaczej sie zyje u nas w polsce nie dostanie laptopa za 500 zl a tam za 500euro juz dobry nie wspomne o artykulach zywnosciowych za 1 euro wiele mozna kupic, do jedzenia u na tylko sucha bulke npm maslo 77 centow u nas za 70 gr nie dostaniesz itd..itd. pare artyk,. za 1 zl w niemchech dosc sporo,- w ten sposob sie wylicza
 
ktoś tam / 178.42.1.* / 2015-03-01 17:44
Co roku jeżdżę na Malediwy i jest to 60000 zł. Za 2 tygodnie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

viking1125 / 84.211.15.* / 2012-12-07 17:48
mysle ze w rumuni mozna by zaszalec na emeryturze

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

sp4nkt / 2012-07-24 15:52
A Szwajcarzy nie moga przezyc za swoja emeryture nigdzie na swiecie bo emeryture moga pobierac tylko u siebie jak ich niema w domu to poprostu im nie placa.
 
kaszub 1973 / 109.58.71.* / 2012-12-19 22:20
Nonsens, mam szwajcarka emeryturure i zyje we Francji. Jestem najszczesliwszym czlowiekiem na Swiecie.[...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###
.
 
czysta łza / 2012-07-25 09:21 / Bywalec forum
a wiecie, ze płaca 1500zł, za którą są zmuszeni pracować nasi wykształceni młoszi ludzie, za granicą wypłacana jest 15-latkom, którzy chcą dorywczo opracować

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

rumiankowo / 80.33.85.* / 2012-02-24 15:43
ALTERNATYWA DLA PRZYSZŁYCH EMERYTÓW!
Dzień dobry ,mam na imię Beata.
Oto moja propozycja na godną i spokojną emeryturę.Przedstawię to w paru punktach.
1.Od paru lat mieszkam w Hiszpanii ,na Costa del Sol.Na pewno nie jest to kraj na wielkie biznesy,ale na emeryturę z pewnością tak.Lato gorące ,pełne turystów,bezdeszczowe od czerwca do września.Zimy jak polska ciepła wiosna.Styczeń i luty czasem zaskakuje temperaturą o poranku(+7),ale już w południe w słoneczne dni ( a te przeważają)dochodzi do 15-20 stopni. Ludzie sympatyczni,uśmiechnięci,nie specjalnie goniący za nie wiadomo czym .Parki i zielone tereny dostosowane dla starszych.W każdym parku poustawiane są sprzęty do prostych ćwiczeń,i każdy może z tego skorzystać w czasie spaceru.A po spacerze lampka wina lub kawa w cenie,która na pewno nie zwali nas z nóg.No i słońce,które widzimy od rana,zimą nawet do 7 wieczorem.Dzień nam się wydłuża i samopoczucie poprawia.
2.Wszyscy wiemy,ze Hiszpania ,zaraz po Grecji to jeden wielki kryzys.I to jest powód, dla którego warto skorzystać z tej propozycji.Obecnie ceny mieszkań ,a nawet małych domków spadają w niebywałym tempie.To może lepiej mieć dwa małe mieszkania i cały rok lato ,niż jedno duże i od czasu do czasu dwa miesiące ciepełka.
3.Plusy są następujące;
-latem kiedy jest bardzo ciepło wynajmujemy to mieszkanko .Realny okres to od czerwca do września.Wiosna i lato w Polsce są cudowne,i wtedy możemy je spędzić z bliskimi korzystając z emerytury.Jest to tez czas,kiedy małe mieszkanko na Costa del Sol zarabia na Ciebie.Ty w tym czasie spędzasz sobie milo czas w kraju.
-listopad to dobry moment,żeby zmienić klimat i żyć dalej pełną piersią.To moment kiedy często jeszcze można korzystać z plaży i morza,ale już nie w takich upałach.To czas na długie spacery i poznawanie różnych nowych miejsc i ludzi.Bez dziadowania, bo na koncie czekają pieniądze zarabiane podczas lata
-Olbrzymi plus to dieta,z której tu korzystamy.Ryby ,owoce morza,oliwa z oliwek obecna we wszystkim,cała gama owoców naturalnie dojrzewających i oczywiście wino.I wszystko to w cenach,które na pewno nas nie zrujnują.
-w międzyczasie są święta.Ale to też nie jest problem,połączenia lotnicze w tym okresie są o wiele bardziej dostępne finansowo .Wówczas można wrócić na moment do rodziny ,lub tez zorganizować rodzinie święta bardziej egzotyczne.
-i bardzo istotna rzecz;życie na Costa del Sol jest tańsze.Odpadają olbrzymie wydatki na ogrzewanie,na prąd bo jest długi dzień ,na ciepłe ubrania bo tu nigdy nie ma zimy ,śniegu i ujemnych temperatur.
-Costa del Sol to region nieprzemysłowy,dominuje rolnictwo i turystyka.A wiec czyste morskie powietrze.
-w marcu ,kwietniu można już spokojnie,wypoczętym i zrelaksowanym, wrócić do drugiego domu
4.To teraz odrobina matematyki;mamy 4 wakacyjne miesiące po 4 tygodnie.Tydzień wakacji w tym okresie to koszt wynajmu od 500-700euro.Zrób to taniej za 250-300euro.Taka cena zagwarantuje Tobie chętnych na cały tan okres.Koszt utrzymania małego mieszkania to około 100-120 euro miesięcznie(prąd,woda, oplata wspólnotowa i podatek)Jeśli uda nam się wynająć mieszkanie przez cale 4 miesiące po najniższej cenie,to na konto wpływa nam około 4tysiące euro.1440 euro to koszt rocznego utrzymania domu,A reszta czyli 2560 euro to premia dla naszej emerytury.Czy jest na świecie taka forma emerytury ,w której wypłacają premie!!!?
5.To pomysł na to, abyś był szczęśliwy(a) na swojej ciężko wypracowanej emeryturze .Ona niekoniecznie musi być szara,smutna biedna i przed telewizorem.Tu jest tyle pięknych miejsc do zobaczenia.
Polecam swoją pomoc w realizacji tego pomysłu.Jestem na miejscu,znam rynek ,wiem gdzie szukać i czego szukać.Jeśli jest ktoś zainteresowany tematem a chciałby go rozwinąć to zapraszam do kontaktu na adres; rumiankowo@gazeta.pl
Nie jest to reklama firmy,jest to jedynie pomysł na życie ,dla mnie na teraz,dla Ciebie na przyszłość.
 
Barbara78 / 37.31.46.* / 2014-12-05 23:56
Witam serdecznie.Jestem zainteresowana wyjazdem z Polski do Hiszpanii. Mogę sprzedać lub zamienić moje mieszkanie, jednak chciałabym wiedzieć czy na początek zanim się przeprowadzę jest możliwe wynajęcie na tydzień lub dwa , tak dla rozejrzenia jakiegoś lokum. Nigdy nie byłam w Hiszpanii , zatem musiałabym ją troszeczkę poznać. I proszę o informację jakie były by tego koszty. Pozdrawiam
 
bema51 / 46.112.79.* / 2014-10-24 19:23
oj, cos to za pięknie wygląda! Jak cos jest takie wspaniale, zaczynam być czujna.
 
małgorzata 50 / 83.27.223.* / 2013-02-11 21:13
Podoba mi się ten pomysł,będę miała emeryture około 1000 euro,chciałaby się rozejrzeć i odwiedzić tamte strony ?
 
rumiankowo / 46.113.100.* / 2012-12-30 18:01
bardzo mi się to podoba,wchodze w to. pozdrawiam
 
Czagor / 82.139.54.* / 2012-11-07 13:43
Pani Beatko pomysł to może by i był dobry tylko te wyliczenia? w ciągu 5 minut znalazłem hotel za 325 euro za tydzień dla 2 osób w sezonie wczasowym (lipiec). A jak wynająć mieszkanie - sprzątnąć, dopilnować co zginęło co zniszczone przygotować dla następnych gości. Trzeba to zrobić co tydzień. Obsługa kosztuje.
 
Dancer12 / 2012-11-07 15:09 / Bywalec forum
Ja naprawdę coraz chętniej wyczekuje sytuacji kiedy nasz sejm w końcu zacznie głosować za legalizacją eutanazji... przynajmniej człowiek będzie miał wybór... czy wydać te pieniądze na bytowanie...czy też na...
 
tomaszek70 / 87.204.27.* / 2012-07-24 09:38
niezły pomysł na życie, ale czy nadal jest aktualny przy informacjach podawanych o kryzysie w Hiszpanii.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

ciekawy. / 83.22.71.* / 2012-01-27 22:48
czemu nic nie mówicie o KRUS-ie?to też dojna krowa!

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

qwertyx / 78.8.244.* / 2011-12-04 15:40
za zachodzie, po 40 latach kapitalizmu mają luxus. U nas po 20 kicha, no i już "specjaliści" zapowiadają, że po następnych 30 będzie kicha. Pytam, o co loto?

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

jjjjja / 213.25.141.* / 2011-10-26 18:42
co Ci ludzie nie wymyślą, masakra będą wydłużać wiek emerytalny czyli co K..rwa o lasce bede szedł do pracy bo , co ludzie którzy siedzą w tym białym gmachu który i tak jest utrzymany za nasze pieniądze , siedzą i debatują jak to ludziom ukraść kasę , a sami sobie odbierzcie od mordy i łatajcie dziurę, polityka anty-rodzinna a nie pro-rodzinna jest w tym kraju i powiedzcie mi jak mam być patriotą skoro mój kraj jawnie zabiera mi kasę, ponad 350 mld zl będzie brakowało na emerytury..tak najlepiej zabrać nam wszystko pracować za miskę ryżu i bedzie dobrze.. niż demograficzny w Polsce bo idziecie przeciwko nam a nie za nami. podwyżki są tylko dla tych co na prawdę im brakuje a nie dla tych co już sie nachapali.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

jeszcze nie emeryt-na szczęście / 83.19.140.* / 2010-02-19 12:22
Ciągle tylko średnie emerytury, a czy ktoś wie aby była średnia ile osób dostaje powyżej średniej i jakie kwoty, a ile najniższe. Aby wiszła średnia jeden dostaje 7.000 zł , a 25 otrzymuje emeryturę głodową za uczciwą pracę. I czemu ten jeden to mundurowy ?
 
już emeryt / 88.156.200.* / 2010-02-25 17:16
Włóż mundur i jak ci się uda przeżyć do emerytury to będziesz wiedział czemu.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

driver #1 / 81.190.51.* / 2009-12-02 11:22
Na pewno gdzieś w Ameryce środkowej i południowej. Na jednego 'gola' miesięcznie też wystarczy.
 
nimbu / 2009-12-11 13:37
A co z Argentyną? :-)
 
kirgiza / 81.190.184.* / 2014-02-14 18:32
no wlasnie moj znajomy bierze na czysto 20100 zl emerytury nie ma wnukow ma tylko jedno bogata corke ktora mu pomaga i jeszcze narzeka ze ma malo

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Marcvo / 81.99.85.* / 2009-11-25 02:44
NA C M E N T A R Z U MIEJSKIM

2 metry pod ziemią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Punch / 77.255.247.* / 2009-11-26 14:21
Podobno niektórym się udaje na wysypisku śmieci.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

ad123456 / 83.31.33.* / 2009-11-25 02:36
Ludzie, przestancie wreszcie podawac srednie wynagrodzenie brutto - bo to jak podawanie dlugosci penisa wraz z kregoslupem. Co kogo obchodzi ze w Polsce wynosi ono 3200, skro netto to zaledwie 1800 Pln, czyli mniej niz tygodniowka w takiej Danii czy Anglii
 
Andre7 / 2009-11-26 12:34 / Tysiącznik na forum
No ale kwoty dla Anglii i Danii chyba tez sa brutto ?
Fakt że lepiej byłoby podawać tylko netto.
 
Beck's / 83.29.210.* / 2009-11-30 22:33
jakby podali kwoty netto to bysmy zarabiali najwyzej 2-3 razy mniej niz tam poniewaz w danii np. podatki zzeraja az polowe kwoty. a tak na marginesie 3200 brutto to 2300 netto tak wiec o 500 zeta wiecej niz napisal ad123456:)

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

dddekkckdf / 88.156.86.* / 2009-11-23 18:03
moim skromnym zdaniem Jamajka jest dość ciekawą alternatywą :)

zioło wszędzie, tanie żarcie, klimat znośny :)
 
Boliwer / 89.72.133.* / 2009-11-24 20:16
Emerytury w Polsce to kpina,gdzie my do UE raczej do Afryki.Za tak gówniane,głodowe emerytury można jedynie wegetować.Ale emerytury to jedno,pensje to drugie wszystkie rządy po 89 roku doprowadziły do tego,że,Polacy nawet jak mają pracę to z tej osranej pensji nie da się wyżyć.Dbają o to i rząd i pracodawcy taka to nasza idiotyczna rzeczywistość.ZUS przewala nasze pieniądze na lewo i prawo,marne zarobki,starzejące się społeczeństwo i szybkie emerytury mundurowych ,górników,nauczycieli i innych uprzywilejowanych grup ma wpływ na głodowe emerytury większości społeczeństwa jedni muszą pracować po40 lat by inni mogli iść na emeryturkę już po15 latach.Zabrać przywileje wszystkim bez wyjątku i niech święte krowy protestują ile tylko chcą jak zostaną bez pracy przez jakiś czas odechce im się szybszych emerytur.
 
Andrze / 87.205.205.* / 2010-07-28 20:07
To jest prawda tylko jaka partia polityczna sie nato odważy w tych sptawach powinno byc referendum
 
janusz kpt / 83.27.153.* / 2009-12-03 16:02
Slusznie ale aby to przeprowadzic trzeba zalozyc nową partię ,ktora szybko to przeprowadzi lacznie ze strajkami i protestami .pozd. kpt. Janusz
 
fromage669 / 194.237.142.* / 2009-12-03 09:20
Proponuję wprowadzić jeszcze raz komunę i "wszystkim po równo", co ty na to - "świetlana przyszóość"???
 
Beck's / 83.29.210.* / 2009-11-30 22:35
co ty wygadujesz za bzdury!! wlasnie dzieki rzadom po 89 roku polakom sie zyje znacznie lepiej i stac ich na znacznie wiecej. za komuny zarabialismy najwyzej 100 dolarow, a teraz prawie 1200 dolarow!!!!
 
Rekomendant / 193.111.166.* / 2014-07-09 12:53
To płacili już wtedy w Polsce w dolarach?
Kiedyś 100 dolarów to było tyle co dziś 4000 zeta. A dziś 1200 $ nie jest tyle warte.
 
fghj / 80.55.158.* / 2012-12-19 09:22
wiekszosc zarabia 400 dolarow.A ceny wzrosly 10 krotnie!!!!
 
Czagor / 82.139.54.* / 2012-11-07 10:40
Ale jesteś mądry Beck's z tym wyliczaniem, ważna jest siła nabywcza a nie wysokość zarobku. Gdzie ty szkołę kończyłeś. Moja emerytura ma "jako taką" wartość bo wyliczono ją za okres lat pracy w tej waszej znienawidzonej "komunie". Gdyby nie to, to nie miał bym na papier toaletowy przy dzisiejszych składkach. A jak myślisz kto utrzymuje dzisiaj w większości młode bezrobotne dorosłe dzieci.
 
pan emeryt / 2012-11-07 10:59
w ciemno obstawiam, ze może tylko za wschodnia granicą, bo na zachodzie to chyba byśmy nie poszaleli za te marne grosze
 
Amator_1200brutto / 80.53.3.* / 2009-12-25 11:38
Skoro napisales ile zarabiali wtedy i dzisiaj to napisz ile wtedy za 100 $ mozna bylo kupic a ile mozna kupic dzisiaj za 1200$, ok?
Po posluzyles sie manipulacja czyli najohydniejszym rodzajem kłamstwa!
Bardzo nieładnie! Ktos kto malo sie zna moze pomysle ze dzisiaj zyje sie przecietnemu Polakowi z 10 razy lepiej! A to nieprawda!
Pozdrawiam i zycze Radosnych i spokojnych Bożego Narodzenia :-)
 
Tomwic / 2009-11-26 09:36 / Bywalec forum
I jeszcze KRUS, kolego!

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

sceptyk / 2009-11-22 23:50 / Tysiącznik na forum
I tak nasze fundusze emerytalne zostały skonfiskowane przez rząd Tuska.
A stoi za tym niejaki profesor Góra (zapamiętajcie to nazwisko!!!! - to facet, który na żądanie Tuska wymyślił sposób, żeby okraść was i wasze dzieci.)
 
Tomwic / 2009-11-26 09:38 / Bywalec forum
Wolnego, wolnego!
Nikt OFE nie ruszył i nie ruszy, bo się po prostu tego nie da zrobić!
 
zatkało kakao ? / 78.8.197.* / 2014-04-07 19:08
A jednak się dało !!!

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

nimbu / 2009-11-22 21:24
Ludzie o co wam chodzi?! Jeżeli obiektywnie obserwujecie polską rzeczywistość społeczno-polityczną to już dawno powinniście dojść do wniosku że 80% naszych obywateli to tylko nosiciele mózgów a nie logicznie myślący i oceniający ludzie. Myślę że ta proporcja jest typowa nie tylko dla naszej nacji a co najważniejsze odsetek bezmózgowia jest największy wśród tzw. inteligencji czytaj posiadaczy papieru ukończenia uczelni wyższej. W dzisiejszy czasach tytuły naukowe zdewaluowały się w stopniu zastraszającym. Mamy chyba największy odsetek absolwentów szkół wyższych w europie i co z tego jeżeli za tym nie idzie wzrost innowacyjności w centrach badawczych czy firmach. Po prostu nasz system szkolny produkuje bezwartościowych "wykształciuchów" nastawionych na prace w korporacjach a nie na tworzenie własnych biznesów. Bez zmiany podejścia do kształcenia młodych pokoleń nie nastąpi żadna poprawa, tylko kto ma to zrobić? Adiunkt który nie potrafi zarządzać własnym domowym budżetem nie nauczy nikogo tego czego sam nie umie.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

nimbu / 2009-11-22 21:01
Polscy emeryci Argentyna i Ekwador czekają na was :-)
 
bukszpryt / 83.168.89.* / 2011-07-17 22:20
Argentyna i Ekwador! Nie masz szans! Jak dostaniesz pozwolenie na pobyt stały?

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

fyg / 89.76.42.* / 2009-11-22 18:53
A za te plakaty obiecujące rajskie życie emerytom bez potrzeby umierania, to powinien wreszcie ktoś beknąć. Pamiętamy je przecież wszyscy. Za 20 lat będzie mniej tych co pamietali obietnice, a OFE (jeśli będą jeszcze istnialy) będą strzyc kolejnych naiwnych ...i być może drukować następne plakaty.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

103 / 188.146.105.* / 2009-11-22 18:16
Jeżeli w Polsce nie można , to chyba w afrykańskiej dżungli.
 
Władzysława / 83.27.41.* / 2010-01-17 19:54
dobry emeryt to martwy i wtedy już mu nic nie potrzebne taka jest prawda o polskich emerytach .

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Tony_Halik / 149.254.224.* / 2009-11-22 13:53
heh przeżyć i nic wiecej... a emeryci chcieli by takze wynając dżonkę zeby popływać po morzu zóltym, albo słonia zeby posmigać po tajlandzkiej dzungli, a to wszystko kosztuje .... starczy od 1 do 5, a reszta 25-26 dni to jedzenie robactwa - pająki, węże, moskity, no i oczywiście zamiast hotelu dwugwiazdkowego jakiś namiot, a o usługach miesjcowych pań można pomarzyć, bo Niemcy, Anglicy, Szwedzi oferują lepsze warunki :) Dziękujemy OFE, dziękujemy wspaniałomyslnym rządom obecnym (zwłaszcza obecnym) i poprzednim za nieograniczone wczasy ze wskazaniem na przedwczesne zejście, no i za staże dla młodych, niech się łudzą ze kiedyś bedzie lepiej i śmigają do Egiptu po wrażenia i po zdjecia pod palmami.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

aer / 80.54.201.* / 2009-11-22 13:43
Przy średniej emeryturze 1500 zeta, oplaty,leki, itd na Malediwy ? Tam tydzien wczasow kosztuje ok 8-9 tysiecy,gratuluje rozumowania.
 
olg / 188.147.160.* / 2009-12-13 19:57
Rozumowanie jest prawidłowe, nie piszemy tutaj o wycieczkach i wczasach gdzie "chore" marże naliczają biura podróży i wtedy tyle to kosztuje; mówimy o życiu już tam na miejscu!!!Dam przykład: jeżdżę po Azji, korzystając z pośrednictwa biura turystycznego dwutygodniowy wyjazd do Nepalu kosztować mnie może od 5-7 tysięcy( i to żaden "wypas"!!! ), kiedy jadę tam sam bez pośredników na 5 - 6 tygodni( dwukrotnie dłużej!!! ) to jadę tam za 4-5 tysięcy, Żeby w Nepalu przeżyć dzień - wynająć nocleg ( oczywiście bez żadnych ekstrawagancji) i trzy razy dziennie zjeść potrzebuję 15-25 zł.Żadnych pośredników!
 
sceptyk / 2009-11-22 23:52 / Tysiącznik na forum
Nieprawda!
Za 8,000 da się tam przeżyć 2 tyfodnie w all inclusivie. Ale poza sezonem, kiedy temperatura wody tylko w południe przekracza 35 stopni
 
kkkaaa / 92.55.195.* / 2009-11-22 21:34
podróż droga, daleko dość to jest.

Drobne sprostowanie

Pilsener / 2009-11-22 13:06 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie 3200 brutto, a prawie 3800 - bo niemal 600 zł jest ukryte przez polityków po stronie pracodawcy, by ukryć przed plebsem faktyczną skalę opodatkowania, a netto to jakieś prawie 2300, czyli podatek wynosi 3800-2300 = 1800 zł (nie licząc obciążeń pozapłacowych pracodawcy czy kosztów świadczeń socjalnych). Czy w jakimkolwiek europejskim kraju tak mizerna praca jest opodatkowana tak wysokimi stawkami? Idźmy dalej: płacę co miesiąc ponad 800 zł ZUZ'u, mimo to gdybym uciekł do szarej strefy i przepijał te pieniądze a na emeryturę odkładał butelki, to z tych butelek miałbym wyższą emeryturę niż z ZUS - policz i sprawdź! A zwykli ludzie? Płacą do ZUS'u - pobierana jest prowizja. Potem to leci do OFE - pobierana jest prowizja. OFE nie może efektywnie tego inwestować, bo jakiś narodowy socjalista wymyślił liczne ograniczenia w inwestowaniu, w efekcie stopa zwrotu nawet najlepszych OFE jest żenująco niska. Potem ta mizeria trafi do zakładów emerytalnych, gdzie znów potrącą prowizję a na końcu podatek! A gdy emeryt zemrze przed osiągnięciem wieku emerytalnego (co u nas się nader często zdarza, bo średnia życia prawie najniższa w Europie) to kapitał traci! Jak zatem powiedzcie w polsce emeryt ma być bogaty? W tym kraju NIGDY nie będzie bogaty, dopóki będą rządzili polacy.

Dobrze mają jedynie kolaboranci z sowieckim PRL'em, różne solidaruchy, górnicy, jednohektarowcy i inne pasożyty, co dostają emerytury po 15 czy 20 latach pracy lub nie płacą podatków na emerytury tak jak reszta. A mi ma rząd wydłużyć wiek emerytalny, choć statycznie emeryturę będę pobierał 4 lata, tak? Żeby średnią przechodzenia na emerytury podnieść? A może by najpierw zlikwidować przywileje, co? Jakiś górnik-pasożyt idzie na emeryturę po 20 latach pracy a ja mam do śmierci na niego pracować, tak? Jak jeden będzie pracował na dwóch to żaden nie będzie bogaty.
 
tatarak / 77.253.106.* / 2012-12-17 18:24
bardzo trafne spostrzeżenia, szkoda że tak mało na ten temat się mówi, media udają że nie ma problemu w przywilejach emerytalnych, baja się narazić uprzywilejowanym?!
 
jarekoz / 2010-03-01 07:39
Szkoda ,ze tak myslocych jest mniejszosc!!Szkoda!!!
 
sceptyk / 2009-11-22 23:56 / Tysiącznik na forum
[...]

### POST USUNIĘTY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###

 
Beck's / 83.29.210.* / 2009-11-30 22:37
tak, za pisu byloby fajnie co?? wtedy to dopiero bylavy katastrofa kolego

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

pensioner / 79.163.41.* / 2009-11-22 13:00
Może ktoś wie gdzie można przeżyć za rentę chorobową przy całkowitej niezdolności do pracy? Najlepiej gdyby to był jakiś ciepły kraj bez potrzeby kupowania węgla na zimę.
 
gnago / 77.255.168.* / 2009-11-25 19:55
W kąciku pobliskiej kotłowni

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

man13 / 2009-11-22 12:48 / Tysiącznik na forum
Najlepiej w swoim kraju. W myśl zasady: Jak sobie pościeliłeś tak się wyśpij!
Oczekiwanie że dogonimy kraję zasobne ze społeczeństwami oszczędzającymi przez wiele pokoleń jest tak samo naiwne jak wiara w nadprzyrodzoną moc modlitwy.
Jednak w polskim społeczeństwie widać chęć przeskoczenia ewolucji z pominięciem utraty wiary w cuda.
 
Beck's / 83.29.210.* / 2009-11-30 22:40
wreszcze doczekalem sie madrej wypowiedzi na forum!! ma pan racje panie kolego. jednak jak mielismy osczedzac, skoro za komuny mielismy niskie pensje(porownywalen chyba tylko z afryka)?? to, z eteraz emeryci malo zarabiaja wynika z tego, ze mielismy za komuny niskie zarobki, obecnie to nawet nasi rodzice tez nie beda mieli wielkich emerytur, bo tez malo zarabiali za komuny. dopiero my mlodzi 20parolatkowie bedziemy mieli fajnie na emeryturze, ale tylko pod warunkiem, ze bedziemy oszczedzac na nie i bedziemy mieli madrych politykow. patrzac jednak na wypowiedzi niekotrych tu debili to watpie czy kiedys doczekamy sie madrych politykow
 
skiszony ogórek / 83.17.250.* / 2009-11-25 13:01

jest tak samo naiwne jak
wiara w nadprzyrodzoną moc modlitwy.

Proszę nie wypowiadaj się na tematy na których się nie znasz !!!
Jeśli czegoś nie dostrzegasz to nie znaczy, że tego nie ma.
Jeśli nie doświadczyłeś osobiście mocy modlitwy to mozesz jedynie wierzyć, że jej nie ma lub, że jest.
Życzę Ci abyś tej mocy doświadczył.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - policzanin.]
 
krysiaa / 79.162.154.* / 2009-12-08 11:54
wiara w modlitwe jest polowa sukcesu bez boga ani do proga tak bylo jest bedzie a cuda byly sa i beda tego jestem sto procet pewna zycze zdrowia
 
Pilsener / 2009-11-22 13:16 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Oczekiwanie, że pod polskimi rządami dogonimy kraje zasobne jest jeszcze bardziej naiwne, polacy powinni przyznać, że nie umieją rządzić krajem a system państwowy jest zły i niewydolny.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

m53 / 83.24.20.* / 2009-11-22 12:24

Naszych seniorów już jednak teraz stać na całkiem niezłe życie w takich krajach jak Brazylia, Tajlandia,


A czy stać ich na przelot.

No i najważniejsze - czy stać ich na "całkiem niezłe życie" w Polsce.
 
m53 / 83.24.20.* / 2009-11-22 12:28
c.d.

W sumie niezła bzdura. Autor starannie pominął jeden z największych problemów seniorów - opiekę zdrowotną. Mam niejakie wątpliwości, czy ubezpieczenie zdrowotne będzie funkcjonowało na Malediwach.
 
Anest / 94.232.156.* / 2010-08-26 16:41
Reformy : emerytur, tzw. służby zdrowia i szkolnictwa zostały wprowadzone za rzadów Buzka i wszystkie, jedna za druga padają ( czego nie można powiedziec o Buzku ) Do perturbacji emerytalnych trzeba jeszcze doliczyc zdrowotne - bo ten system tez sie długo tak jak jest nie utrzyma.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Pajchiwo / 2009-11-22 11:49 / Tysiącznik na forum
Każda z tych partii promuje nasz kraj jako obszar o taniej sile roboczej nie robiąc NIC, żebyśmy się rozwijali - bo rozentuzjazmowane masy łatwiej ukierunkować. Z ludźmi świadomymi się po prostu "nie da" - tacy mają obiektywne i własne zdanie.
Paradoksalnie misiek Wałęsa miał rację - choć również kompletnie NIC nie zrobił w kierunku realizacji tej wizji - potrzebna nam druga Japonia.
A aspirujemy do pozycji drugich Chin...

Patrząc na poniższe wypowiedzi stwierdzam, że daliśmy się podzielić jak wielogatunkowe bydło, wyborem miedzy PiS i PO.
MIedzy partiami, które nie były nawet w stanie podzielić się programowo, bo przeciętny Kowalski nie potrafił by ich odróżnić - więc musiały się bawić w emocje typu dobry Polak/zły Polak, moher czy platfus (o innych - bardziej kretyńskich - nie wspominając).
Partie w Polsce - tak naprawdę - nie muszą robić nic, a i tak mają wyborców tylko umiejętnie podgrzewając te właśnie emocje.
I przyznam, że jest to smutne, że nadal - po tym jak obie partie (tak jak poprzednie) pokazały, że dobro tego kraju ich kompletnie nie interesuje...
Róbcie tak dalej i zrzędźcie dalej, a na pewno coś się zmieni, moi kochani Polscy Intelektualiści.
:)

Namawiam do bojkotu wyborów - IMHO jedyne wyjście w naszej sytuacji to nie legalizować następnych wyborów własnymi głosami.
Wybieranie notorycznie - jak słyszę w głosach z otoczenia od osób, które (również notorycznie) nie potrafią zidentyfikować merytorycznego powodu głosowania na dane ugrupowanie - "mniejszego zła" też nie jest wyborem - ci ludzie przecież rządzą naszą przyszłością.
Jak widać źle do cholery OBUDŹCIE SIĘ!!!
 
skiszony ogórek / 83.17.250.* / 2009-11-25 13:17
Fajny komentarz. Niestety większość komentujacych chyba go nie zrozumiała.
Jeśli chciałbyś żyć w lepszej rzeczywistości co jesteś gotów zrobić sam ?
Ty sam bez ogladania się na innych (rząd , sejm, senat itd.)
Przecież nie masz wpływu na to co ja robię i myslę, nie masz wpływu na to co mysli i robi Xsiński.
Ale możesz zmienić siebie. Część społeczeństwa będzie Ci zazdrościć ale dla pewnej części będziesz inspirującym przykładem do naśladowania.
Trudne prawda?
 
kraj / 77.253.192.* / 2010-04-07 13:57
Czym dłużei pracujemy, tym mniei mieisc pracy dla młodych ludzi dobrze wykształconych.Wyjadą za granice i kto będzie na nasze emertury pracowac niemyście że kiedyś powrócą, jak spruja życia na zachodzie i zobacza ile tam można zarobić za prace i godnie utrzymac się.NADAL emeryci pracuą,dajmy szanse młodym młodzi niemaja pracy wyiezdzaja z kraju
 
juwenia / 83.5.59.* / 2010-04-07 14:26
przed ludzmi starszymi spracowanymi perspektywa pracy to najwyżej do 5-ciu lat a przed młodymi to 35 lat to młodym należą się miejsca pracy to jest ich kraj w którym powinni mieć zapewnioną przyszłość a nie robić za niewolników na obczyżnie
 
EDiS / 2009-11-22 20:39 / Tysiącznik na forum

A aspirujemy do pozycji drugich Chin

Co masz na myśli? Jeżeli chodzi o gospodarkę to życzyłbym wszystkim takiego tempa rozwoju gospodarczego jak w Chinach, to USA i reszta Świata tylko przygląda się jak odjeżdża chiński expres. Tam trzeba być i zobaczyć jak się robi kapitalizm i chciałbym aby Polska nie tylko aspirowała, ale rzeczywiście była obok Chin.
 
Rozbawiony / 81.190.40.* / 2010-03-09 15:46
Tylko że rozwój gospodarczy Chin opiera się również na ich ustroju politycznym. Jezeli chciałbyś, żeby Polska była obok Chin pod tym względem, to życzę powodzenia. Wyjedź tam i tam pracuj dla machiny wojennej Mao ;)
 
Pilsener / 2009-11-22 13:11 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Od wielu lat bojkotuję polskie wybory (chyba, że ktoś mi płaci za głos), bo obecny system partyjny nie ma nic wspólnego z demokracją, jedyny demokratyczny element to chodzenie na wybory, to partia a nie wyborcy decyduje o tym, kto zasiądzie w sejmie. Co to za demokracja jak nie ja decyduje o tym, kto mnie będzie w sejmie reprezentował tylko partyjny aktyw? Taką demokrację, to ja walę i mam głęboko.
 
kaczordonald / 86.166.147.* / 2009-11-22 12:29
Ja nie jestem wcale wiekszym zwolennikiem PIS jak PO.
Nie moge po prostu zaakceptowac glosowania na PO tylko po to zeby nie wrocil PIS.W moim rozumieniu to niedorzeczne,moze to tez doprowadzic do braku rozwoju jak i naduzyc.
Przyznaje ze zanim do wladzy doszedl PIS bylem juz za granica i w tym czasie moje zainteresowanie sprawami kraju zmalalo.Przed 2 laty jednak po wygraniu PO bylem na spotkaniu w Londynie z Tuskiem i pojawila sie nadzieja na lepsze jutro.W glowie zaczely pojawiac sie mysli ze moze lepiej bedzie wychowywac dzieci w kraju w ktorym sie urodzilem i tam beda pobierac nauki w szkolach.
Od tego tez czasu z powrotem sledzilem ekonomiczno-polityczne wydarzenia w kraju,jak rowniez poczynania rzadu i premiera pomny na obietnice tego ostatniego.
Z cala stanowczascia po 2 latach moge stwierdzic ze jest zle.Najbardziej zawiedzeni i zazenowani powinni byc jednak wyborcy PO ale co dziwne w wiekszosci nie sa.
Moze tez byc tak ze to jakas forma samozaparcia.Przeciez nikt z nas nie lubi przyznawac sie do tego ze sie mylil,albo prosciej "dal nabic w butelke".
Patrzmy i wyciagajmy wnioski bez wzgledu na wszechotaczajaca propagande.Czlowiek uczy sie na bledach i wiem to po swoim zyciu.Aczkolwiek staram sie nie popelniac tych samych bledow dwa razy.
Ja tez chcialbym poprosic OBUDZCIE SIE !!!!

Bo po stokroc lepiej jest zdac sobie sprawe z pomylki niz w niej tkwic.
 
777c / 149.254.218.* / 2009-11-22 14:41
dobrze pojawiło sie hasło bojkot wyborów ale co dalej??? bojkot wyborów bedzie raczej na reke partii rzadzacej, przy obecnej propagandzie sprawy w Polsce ida w złym kierunku, wszystko zmierza w stronę zawłaszczenia państwa przez Tuska i Po, on rzeczywiście ma ciąg na władze. Nie utożsamiam się z zadna z obecnych formacji politycznych, ani nie jestesm zwolennikiem Pis, Po , czy lewicy, uwazam sie za patriotę, ale tez jestem raczej zwolennikiem całkowitej unifikacji Europy - takie samo prawo, likwidacja państw narodowych, ale zachowanie jezyka, kultury, tozsamosci, zrownanie dysporoporcji, wolny handel i rozwój, ograniczenie przywilejów rzadzących - immunitetów itd. Blizej nam do Europy Zachodniej niz do USA, skonczenie z bezsensowna służalczą polityką wzgledem USA. Ideałem sa dla mnie rzady , które stawiałby na rozwój gospodarczy i postep technologiczny, ale w pierwszym rzedzie zmiotły by PO i Pis z areny politycznej raz na zawsze, ci ludzie poprostu nie sa godni sprawowanych funkcji, sa to partie populistyczne zerujace na ludzkich emocjach i prowadzacy propagande kłamstwa i nienawisci. Jestem pewny ze ludzie w koncu przejrzą na oczy i zjednoczą się we wspolnym celu, aby zapewnic przyszlosc i godne zycie dla nastepnych pokolen. Jest takie przyslowie ze "zło nie moze wiecznie tryumfować i w kazdej beznadzieji jest nadzieja". Wielu tez przestrzegam przed płytkim ocenianiem sytuacji w kraju przez pryzmat własnego JA, bo mi jest akurat w tej chwili dobrze i mam wszystkich d ...... wtedy przyznam ok, wszystko pięknie, ładnie, jest Ci dobrze zasłużyłeś na to swoją ciężką pracą, intelektem, ciesz się tym co masz. Chciałbym zeby wszyscy doszli do swojego upragnionego celu w życiu, bo wtedy ono ma sens, ale są sprawy które wymagają uwagi, na które trzeba patrzyć i oceniać, w końcu zaangażować się aby ci których wybieramy nie zniweczyli wszystkiego nad czym całe życie się cięzko zapracowało. W końcu aby trzeba dołożyć swoją cegiełkę aby sprawy toczyły się w tym kierunku w jakim powinny, bo po nas przyjdą następni. Na prywatne żadze i checi zapokojenia własnych korzyści w polityce nie powinno być miejsca, a Donald taki jest owładnięty jakąś żadzą.
 
Bejbionbord / 82.210.157.* / 2009-11-22 12:09
Bojkot wyborów - cieszy mnie, że pojawiają się wreszcie takie głosy. Nie pociąga mnie legitymizowanie własnym głosem sasiadanie w parlamencie czy na najwyższych urzędach i korzystanie z przywilejów tych ludzi z telewizora zwanych politykami. Konieczna jest zmiana systemu. Niech to będzie chocaż modyfikacja wewn. "demokracji" ale to juz coś.
 
Koyot.Gamma / 77.253.92.* / 2009-11-24 23:01
Brawo. Nie idźcie na wybory. Niech frekwencja będzie 10% i wtedy na pewno rządzić będą ci którzy zaprowadzą prawdziwe zmiany!! Samoobrona albo inni bandyci, popierani przez garstkę fanatyków, którzy i tak na wybory pójdą.
 
man13 / 2009-11-22 12:54 / Tysiącznik na forum
Bojkot wyborów i zaprzestanie brania emerytury!!! Jeszcze dodał bym:Nie - polskiej opiece medycznej; Nie - zasiłkom rodzinnym; Nie - edukacji; Nie - prawidłowemu odżywianiu się i myciu zębów!
Konieczna jest zmiana systemu a to powinni, przecież za społeczeństwo, zrobić parlamentarzyści.
 
sceptyk / 2009-11-23 00:28 / Tysiącznik na forum
Zrobił to (zmianę systemu) towarzysz MIchnik, razem ze swoimi Człowiekami Honoru, Kiszczakiem, Jaruzelskim i ich różnymi kundlami - tajnymi współpracownikami.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

asdghkk / 195.116.98.* / 2009-11-22 11:22
Ja głosuje na PO żeby PIS nie doszedł do władzy.Ze swoich zarobków jestem zadowolony bo one zależą ode mnie a nie od rządu PO.Na emeryture natomiast nie licze bo w przyszłości będzie ona niższa niż teraz.Mam nadzieje że na starośc uzbieram pokaźny procent na koncie w banku
...
www.tnij.org/opona2009
 
m53 / 83.24.20.* / 2009-11-22 12:19

Ja głosuje na PO żeby PIS nie doszedł do władzy


To jest oświadczenie.
A argumenty ???
 
Bejbionbord / 82.210.157.* / 2009-11-22 12:16
Twoje zarobki zależą też od rządu, bo rząd tworzy obciążenia fiskalne i quasifiskalne, które musi Twój pracodawca zapłacić Państwu zamiast Tobie.
 
JR / 85.222.57.* / 2009-11-22 12:05
Ja bym bankom nie ufał i znalazłbym inną formę oszczędności.Może to być ziemia ,czy coś innego,co nie da się ukraść.Mam doświadczenie w oszczędzaniu i po 15 latch bank gwarantowany przez państwo zerwał umowę i wypłacił mi gotówkę w wysokości pierwszej wpłaty.Było to konto dla dziecka "systematycznego oszczędzania".Dzisiejszy system też nie jest pewny ,więc należałoby się zastanowić nad pewniejszą lokatą.Pozdrawiam
 
wolny człowiek / 83.27.11.* / 2009-11-24 13:05
WSZYSTKO może Ci państwo ukraść. Emeryturę, kasę z konta, ziemię, dom, złoto w sztabkach. Przeanalizuj historię oszczędzania w Polsce w ciągu ostatnich 70 -80 lat (tyle przeciętnie żyje człowiek). Ziemię, majątki, domy (jeśli ktoś miał więcej niż jeden) zabrali komuniści, oszczędności - inflacja, złoto, waluty straciły na wartości w porównaniu z ich wartością choćby 20-30 lat temu. Niepewność pozwala trzymać masy za mordę! I to w polityce jest najważniejsze.

warto przeczytac

kukariusz / 88.220.40.* / 2009-11-22 09:37
Czym zatem kierują się wyborcy, stawiając na PO?
- Dotykamy tu psychiki tych osób, które uwierzyły w platformowe bzdury, powielane przy wsparciu licznych ludzi mediów, o rzekomych zbrodniczych rządach PiS. Gdyby wyborcy oszukani w 2007 roku dzisiaj spojrzeli prawdzie w oczy, gdyby uświadomili sobie, że swoje głosy zaoferowali politycznym i medialnym hochsztaplerom, to jak by się poczuli? Poczuliby się jak osoby "intelektualnie niepełnosprawne", które dały się nabrać cwaniakom. Ale przecież zdrowy psychicznie człowiek, w którego głowie działają mechanizmy obronne, nie chce sam siebie definiować jako frajera, jako naiwniaka, który dał się komuś zmanipulować. Młody człowiek, który - idąc na wybory pierwszy raz w życiu - zagłosował na PO, jak na swoją pierwszą polityczną miłość, nie chce przyznać się przed samym sobą do tego, że jego naiwność, jego szczere intencje zostały wykorzystane przez cwaniaków od propagandy. Co zatem robi, by ocalić wizerunek samego siebie jako kogoś na poziomie, jako osoby dobrej, etycznej (głosowałem/am na PO, by bronić demokracji przed zagrożeniami) i jednocześnie inteligentnej (poprawnie odczytuję mechanizmy polityki)? Co robi, by uniknąć tej sytuacji rażącego dysonansu poznawczego? Co robi, gdy coraz częściej i coraz bardziej czuje, że Platforma nie spełnia oczekiwań wyborców? Czy może odwraca się od PO? Nie! Uczynienie tego byłoby zbyt kosztowne dla psychiki takiej osoby, oznaczałoby przyjęcie do wiadomości nie tylko innej oceny świata polskiej polityki, ale także - a to już o wiele trudniejsze - przyjęcie negatywnego obrazu własnej osoby. Na szczęście jednak istnieje sposób ocalenia dobrej samooceny, sposób rozwiązania tego dysonansu poznawczego. Sposób logicznie poprawny, choć empirycznie naciągany.

Jaki to sposób?
- Ten sposób to przyjęcie jeszcze czarniejszego od dotychczasowego wizerunku Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba jeszcze bardziej wyostrzyć swoje wyobrażenie PiS jako partii szkodliwej dla kraju. Trzeba przekonać samego siebie, że bracia Kaczyńscy są jeszcze straszniejsi, niż się to wydawało w 2007 roku, że w porównaniu z nimi największe nawet "obsuwy" Platformy, najbardziej chamskie zachowania Janusza Palikota to mniejsze zło. O wiele mniejsze niż Polska rządzona przez Kaczyńskich. Rozmawiając z niektórymi osobami ze świata inteligenckiego, odnoszę wrażenie, iż powyższy mechanizm widzę niemal w laboratoryjnej postaci.
 
Koyot.Gamma / 77.253.92.* / 2009-11-24 23:06
"Trzeba przekonać samego siebie, że bracia
Kaczyńscy są jeszcze straszniejsi, niż się to wydawało w 2007
roku, że w porównaniu z nimi największe nawet "obsuwy"
Platformy, najbardziej chamskie zachowania Janusza Palikota to
mniejsze zło. O wiele mniejsze niż Polska rządzona przez
Kaczyńskich."

Nie trzeba siebie przekonywać. To jest prawda.
 
kaczordonald / 86.166.147.* / 2009-11-22 10:58
Albo inaczej.Przed 3 miesiacami przyjechal do Londynu kuzynek z Polski(24 lata).Prosil o zalatwienie roboty bo zwolnienia w zakladzie a bez ukladow i POparcia powyzej 1500 netto i tak nie zarobi(miasto 300 000 tys).
Nie mial zielonego pojecia co PO robi w kraju od czasu jak na nich zaglosowal.Powiedzial ze w wolnym czasie siedzi w internecie na Naszej Klasie i gra na komputerze a ekonomia,polityka i co robi rzad wcale go nie interesuje.
Zaglosowal na PO zeby nie byl PiS bo taka byla moda wsrod kolegow na osiedlu gdzie mieszkal.Przez ostatnie 2 lata polowa jego znajomych wyjechala za granice,kilku pracuje mieszkajac wciaz u rodzicow a reszta pije na osiedlowej lawce.
Dalej uwaza ze zaglosuje na PO bo Pis to obciach i moherowe babcie ,a PO chce dobrze dla mlodych jak fama niesie.
 
Piast (z L.) / 83.30.181.* / 2009-11-22 13:17
Powstała niebezpieczna i irracjonalna społecznie moda wśród młodych ludzi ze jedna partia to nowoczesnośc a druga to "obciach".W ten spsob został zablokowany krytyczny mechnizm oceny sytuacji z określonymi skutkami. Od niedawna przerzuciłem sie na serwisy informacyjne, oraz dyskusje społeczne i polityczne innych krajów . Nie wytrzymuje prymitywizmu "naszych" mediów . Wywiad Lisa z słynna Beata Sawicka. Kontrola internetu w Szczecinie itd.
Zadaje sobie pytanie dlaczego przegrywamy odzyskaną wolnośc ? Moze nie jest to kwestia partii ale poziomu intelektualnego i poczucia tożsamośći naszych elit.
A jaki on jest ?. Na jednym z kongresów rozmawiałem z akademikiem, profesorem uniwerysteckim. Po kilku grzecznościowych zdaniach ,-padło pytanie ; a ile pan tu zarabia.? No coż, jacy przewodniocy ,takie stado.- Tak tu mówią.
 
squunek / 95.41.243.* / 2009-11-22 11:10
I teraz obaj jedziecie na zmywaku ?! ... brawo
 
kaczordonald / 86.166.147.* / 2009-11-22 11:35
jestes niepowazny albo od niedawna na tym forum.
A jezeli zycie za granica kojarzy ci sie tylko ze zmywakiem to od razu wiadomo jakim czlowiekiem sukcesu jestes.
Ja tutaj ksztalce swoje dzieci z nadzieja ze nie wyrosna na takich malych zlosliwych karzelkow jak ty ze skurczonym organem zwanym mozg.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

czytelnik / 2009-11-22 09:30
Wiadomo powszechnie że polaków należy ograniczyć do 15 mil, populacji.
 
squun / 95.41.243.* / 2009-11-22 11:05
czyli wszystkich powyżej 50tki ->eutanazja
 
kaczordonald / 86.166.147.* / 2009-11-22 11:49
Podobno takich jak ty nazywa sie trolami i bylo juz takich na money kilku.Ale z nicka wnosze ze z ciebie to po prostu zwykly SMIERDZIEL.
 
sceptyk / 2009-11-23 00:32 / Tysiącznik na forum
Wbrew pozorom squun pisze o tym, z czym mamy już do czynienia.
Pogotowie nie jeździ już do ludzi po 70, przelekle chorym odmawia się środków przeciwbólowych (refundowanych przez NFZ), zamyka się domy opieki.
Przygotowania do masowej eutanazji są już w pełnym toku.

Re: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

rysiuzbysiu / 83.31.209.* / 2009-11-22 09:00
aby wszystkim żyło sie lepiej Tusku
 
Dan Kenobi / 2009-11-22 09:13 / Bywalec forum
komentarz adekwatny do nicka !
A moze Ty podasz recepte,jak odrobic lat 40,podczas ktorych Europa zachodnia prula naprzod a my gnilismy w martwocie w "bratniej" wspolpracy ??/
A mimo to Polska tylko dzieki rzadom PO jest JEDYNYM krajem z dodatnim PKB !
Myslenie nie boli,wiec mysl
 
sceptyk / 2009-11-23 00:36 / Tysiącznik na forum
Masz rację! Absolutnie!
Ładna pogoda jest TYLKO zasługą rządu Tuska, a deszcz i zawierucha to skutek knowania ziobrystowskich zbirów, kaczystowskich oprawców i kamińskich tajniaków.
 
jan kowalski / 2009-11-22 11:32 / Tysiącznik na forum
rzeczywiście, myślenie nie boli, a w latach rządów PiS nasza gospodarka też była jedna z najszybciej rozwijających sie w UE. Na szczęście polityka i politycy maja coraz mniej do powiedzenia, a gospodarka rządzi się włanymi prawami. Tusk miał tu gó...no do powiedzenia.
 
m53 / 83.24.20.* / 2009-11-22 10:27
PKB zawsze jest dodatni.
 
xxons / 188.33.11.* / 2009-11-22 09:37
A Białoruś z dodatniim PKB? Tam też rządzi PO, hehe?
 
sql / 83.15.9.* / 2009-11-23 06:42
Z tak przedpotopową gospodarką, a właściwie jej brak, nie może być kryzysu.
 
Josef Zawila / 78.94.225.* / 2009-11-22 15:56
Szanowni Panstwo,
wyjechalem do Niemiec 30 lat temu i musialem sie zwolnic z pracy nauczycielskiej w Polsce, aby moc wogole wyjechac.
Mialem wtedy 3-ke dzieci i nie moglem ich wyzywic. Zona byla
w ciazy z 4-tym dzieckiem. Ojciec moj musial wstac o 3-ciej rano, aby kupic mleko. Dzisiaj mam 40 lecie pozycia malzenskiego i dzieki Bogu bede mial rente w Niemczech,
bo chwalenie sie wysokimi rentami w Polsce mnie po prostu smieszy...Szkoda, ze tak jest, ale jeszcze bedzie dluga gonitwa za Niemcami...Dobrze, ze przynajmniej jest
teraz lepiej w stosunkach PL - D.
Zgoda buduje- niezgoda rujnuje...
Zycze Wam w Polsce wyzszych rent, ale ja mam 62 lata
i bede pracowal do 65 jak szef wlasnej firmy. W Polsce
sa leniuchy na rencie i znam takich co sie chwalili zarobkami na czarno w Niemczech, a kasowali rente
w Polsce po przepracowaniu 15 lat w policji !
SZKODA GADAC ! Zycze powodzenia dla POLAKOW od
POLAKA z NIEMIEC. Josef Zawila
 
trzezwy / 188.33.159.* / 2009-11-22 17:15
temu panu chyba chodzilo tylko o wywolanie nagonki na niego samego i wszystkich odpowiedzialnych za to co w tech chwili spotyka polakow w naszym wlasnym kraju.
autor najwyrazniej nie jest zainteresowany tym by cokolwiek przekazac w swojej wypowiedzi on pisze by popisac , kompletne bzdury niesprawdzone informacje , nierzetelne inietrafione
brak mi slow , niedosc ze ten pan pewnie nigdy sam pupy nie ruszyl z swojego miasta to nawet nie postaral sie przeszukac internetu by znalesc pewne informacje
OFE
wg rocznej stopy zwrotu [%]
PKO BP Bankowy OFE +10,40%
Metlife OFE +10,46%
Warta OFE +4,09%
wg udziału akcji w portfelu [%]
Pekao 90,33
PZU Złota Jesień 88,98
Pocztylion 88,28
wg wartości aktywów [mln PLN]
ING 39029,20
Aviva 35850,70
PZU Złota Jesień 21251,50
Otwarte fundusze emerytalne