Notowania

Rekordowe wpływy do FUS. Fundusz wydolny w 80 proc.

Wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami, przekroczyła 80 proc. - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS oraz minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. (Fot: Bartosz Krupa/East News)

Wpływ składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym kwartale 2019 r. osiągnął rekordowy poziom 49,9 mld zł i był większy od wpływu składek w porównywalnym okresie roku ubiegłego o 8,7 proc.

Biorąc pod uwagę wydatki wyskości 59,6 mld zł, wydolność FUS osiągnęła pułap 81,6 proc. Ostatni raz wydolność Funduszu na poziomie przekraczającym 80 proc. była notowana 20 lat temu, kiedy sięgnęła 83 proc. - wskazuje ZUS. Najniższą wydolność FUS zanotował z kolei w latach 2009 i 2010 r., kiedy spadła do poziomu odpowiednio 57,2 i 55,6 proc.

– Ten historyczny wynik zanotowany przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych to niewątpliwie wpływ bardzo dobrej kondycji naszej gospodarki – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pełen etat dobija rynek pracy. "W Holandii jedna trzecia pracuje na inne umowy"

Jak tłumaczy ZUS, tak dobry wynik to efek m.in. wrostu przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw rok do roku o 3,1 proc. i przeciętnego wynagrodzenia o 6,7 proc. Dodatkowo liczba zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopa bezrobocia w końcu marca były niższe od tych zanotowanych przed rokiem.

– Nie możemy jednak zapominać o znaczącym wpływie na obecny wynik finansowy FUS również naszej reformy e-składki. Wprowadzenie indywidualnych numerów rachunków składkowych zdecydowanie uszczelniło system poboru składek i niewątpliwie wpłynęło również na obserwowany od roku wzrost dyscypliny płatniczej po stronie przedsiębiorców opłacających składki na ubezpieczenia społeczne - dodaje prezes ZUS.

Od stycznia do marca 2019 r. Fundusz otrzymał jedynie dotację w kwocie 7,2 mld zł co stanowi 14,5 proc. planu na ten rok (przy upływie czasu 25 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, fus, emerytura
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2019

CezarTrzeba przypomniec jak rzadzil Tusk, ze juz brakowalo pieniedzy na emerytury,trzeba bylo okrasc ludzi z OFE,zeby zalatac dziury, przyomnijcie sobie … Czytaj całość

17-05-2019

annaKolejny przykład, który świadczy o profesjonalizmie rządów PiS. I żadne banialuki, ze "zostawiła to gotowe PO' nic nie zmienią. Brawo PiS !!!

17-05-2019

😳Jestem na samozatrudnieniuy.zwijam interes . Składka 1300 zł mnie dobiła Tak jest wspaniale

Rozwiń komentarze (43)