Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Rząd myśli o strażakach. Zajmie się projektem dodatku emerytalnego

6
Podziel się:

We wtorek rząd Mateusza Morawieckiego zajmie się projektem ustawy, która zakłada wypłatę dodatku emerytalnego dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej. Dodatkowe świadczenie przysługiwałoby tym ratownikom z 25-letnim stażem w OSP w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet.

Rząd myśli o strażakach. Zajmie się projektem dodatku emerytalnego
Będzie dodatek emerytalny dla strażaków z OSP (Pixabay, Andrzej Rembowski)

We wtorek rząd poruszy kwestię dodatku emerytalnego dla strażaków z OSP. Projekt ustawy w tej sprawie sporządziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zagwarantowanie ratownikom dodatkowego świadczenia zapowiadano już w kwietniu 2021 roku.

Dodatkowa emerytura dla strażaków z OSP

Strażakom działającym w ramach OSP przysługiwałoby świadczenie w wysokości 200 zł. Prawo do niego mieliby strażacy, którzy czynnie działali w OSP przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) lub 20 lat (w przypadku kobiet) - informuje tvn24pl.

Aby otrzymać dodatek emerytalny, konieczne jest ukończenie 65. roku życia (mężczyźni) lub 60. roku życia (kobiety). Ministerialny projekt podobne świadczenie przewiduje dla ratowników górskich, którzy nie są zatrudnieni przez podmiot statutowo wykonujący działania ratownicze.

Duma: "Oczekiwania Polaków od UE sprowadzają się przede wszystkim do wypłaty pieniędzy"

Serwis tvn24.pl podkreśla, że przez czynne członkostwo w OSP w projekcie ustawy rozumie się działanie "podczas którego w ciągu każdego roku ubezpieczony strażak ratownik Ochotniczej Straży Pożarnej brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych organizowanych i prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną".

W projekcie ustawy znajduje się też zapis, który czyni gminę oraz Państwową Straż Pożarną odpowiedzialnymi za ewidencję udziału strażaków ratowników OSP w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych. Co więcej, aby otrzymać dodatkowe świadczenie, nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi.

Dodatek będzie waloryzowany

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, aby kwota dodatku (200 zł) podlegała waloryzacji co trzy lata. Wysokość świadczenia ma być też podwyższana z urzędu w przypadku zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, od dnia obowiązywania nowej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Projekt autorstwa MSWiA podejmuje też temat odszkodować dla ratowników OSP w przypadku odniesienia uszczerbku na zdrowiu lub poniesienia szkody w mieniu podczas akcji. Uregulowane mają zostać też kwestie odszkodowań dla członków rodziny w przypadku śmierci strażaka-ochotnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Strażak - Orz...
3 lata temu
Nadzieja matką głupich. Już trzy razy składano obietnice w okresach przedwyborczych. Raczej potrzeba naiwnych do pracy za darmo w gminach i wyręczania PSP, w zamian za obietnice. Pod PSP straże OSP już były i za wcześnie aby zapomnieć jak to funkcjonowało. OSP ma osobowość prawną i nie koniecznie musi należeć pod nadrzędną czapę typu Związek i być wykorzystywana w nieuczciwy sposób. Majątek jednostek OSP to wynik potrzeb wyższej konieczności radzenia sobie z zagrożeniami społeczności lokalnych, wzajemnej pomocy który powstał ze zbiórek mieszkańców, nieodpłatnej pracy. Dotyczy to również nieodpłatnej konserwacji, dbałości o stan sprzętu i konserwacji obiektów. W ostatnim czasie niejednokrotnie OSP jest wspomagane ze środków samorządowych ale to są środki przynależne samorządom, określonym społecznościom które widzą taką potrzebę i kosztem innych zadań udzielają pomocy. Nie jest to powód do wykorzystywania i podmiotowego traktowania OSP. Nie było i nie będzie przeszkód do współpracy i wzajemnej pomocy ale w ramach wzajemnego poszanowania.
OLA
3 lata temu
A czemu taki podział na kobiety-mężczyźni ??
haha
3 lata temu
Och jaki ten PiS szczodry. Zaraz będzie lament, że emerytura za niska bo hiperinflacja rozłożyła gospodarkę.
Prostatę.
3 lata temu
Co z paniami pracującymi poziomo. One walczą o zdrowie fizyczne i psychiczne.
Aaaaaj
3 lata temu
Dlaczego jest wprowadzana nierówność, podział na kobiety i mężczyzn, że kobiety krócej? Zdaje się że Konstytucja praewiduje równość wobec prawa.