Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Rząd przyjął specjalną ustawę, która zmienia wyliczanie emerytur dla rolników. "Spłacamy dług"

256
Podziel się:

- Nie może być tak, że po 25 latach naliczania składek, emerytura rolnicza jest niższa niż emerytura w ZUS - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Dlatego rząd przyjął specjalną ustawę, która zmienia wyliczanie emerytur dla rolników. Jak dodał, rozwiązanie to ma kosztować "ponad 2 mld zł". - Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polski, dziś spłacamy dług wobec rolników - dodał premier.

Rząd przyjął specjalną ustawę, która zmienia wyliczanie emerytur dla rolników. "Spłacamy dług"
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej (PAP, PAP/Maciej Kulczyński)

Rząd zmienia system waloryzacji emerytur rolniczych, aby przestał być rozbieżny z systemem emerytalnym w ZUS. Chodzi o to, aby emerytury w ZUS-ie i w KRUS-ie przy waloryzacji, przy innych systemach, były traktowane jednakowo.

Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polski, dziś spłacamy dług wobec rolników. Wiemy jak praca na wsi jest ciężka, dlatego postaramy się aby odrobinę więcej tego bezpieczeństwa dostarczyć. Dlatego chcemy zaprezentować ustawę, która zmienia sposób nalicza emerytur rolniczych - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jak wyjaśniał, nie może być tak, że po 25 latach naliczania składek, emerytura rolnicza jest niższa, niż emerytura w ZUS.

Szef rządu dodał, że celem projektowanego rozwiązania jest "wyrównanie szans", oraz "zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, tak aby wieś się nie wyludniała".

- Jesteśmy wdzięczni polskiej wsi i dlatego konsekwentnie usuwamy wszystkie wady systemowe, wszystkie nierówności, które wiążą się z traktowaniem wsi, w tym przypadku emerytur KRUS-owskich i porównując do emerytur ZUS-owskich - powiedział. Jak dodał, rozwiązanie to ma kosztować "ponad 2 mld zł".

Musimy zabezpieczyć sprawiedliwość społeczną i równość w traktowaniu wszystkich obywateli - zaznaczył szef rządu.

Emerytura minimalna rolnicza wynosi ok. 1080 zł, a emerytura z ZUS 1588 zł - wyjaśniał wcześniej konieczność zmian w systemie rzecznik rządu Piotr Muller.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(256)
Prawo i SPRAI...
rok temu
Prawo i sprawiedliwość to - wszyscy na emeryturę bez ŻADNYCH PRZYWILEJ, koniec z finansowaniem z budżetu państwa ŚWIĘTYCH KRÓW: żołnierze, policja, sędziowie ,prokuratorzy, ABW, straż graniczna, górnicy, a nawet nauczyciele itd. A innym serwuje się pracę do 65(mężczyźni) i 60(kobiety) a czym starsze społeczeństwo to będzie dochodzić do 70-tki. Jaka to sprawiedliwość, dobrze że jedyną jest ŚMIERĆ
Babcia
rok temu
Obecny rząd umie tylko przekupywać i siać zamęt wsród ludzi ,wiadomo i to wszystko przed wyborami
Pis da znów +
rok temu
Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2022 r. w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynosi 60 zł miesięcznie. Tyle trzeba zapłacić za rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika za cały miesiąc, czyli 180 złotych kwartalnie. Tyle płacą a chcą mieć emeryturę jak ten co płaci : Pełne składki ZUS w 2022 dla przedsiębiorców bez ubezpieczenia chorobowego wynoszą 1124,23 zł + składka zdrowotna 2022, a z ubezpieczeniem chorobowym 1211,28 zł + składka zdrowotna 2022. Uwaga!** Od stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do samodzielnego ustalania sumy składek ZUS.
Ernest
rok temu
A ile wynosi ta składka "zusowska" rolników, bo obecnie to śmieszne pieniądze.
Polacy wkurze...
rok temu
TO ZNACZY ŻE ROLNICY BĘDĄ MOGLI DALEJ PŁACIĆ KRUS NA ROK TAKA SUMA ILE ZWYKŁY PRACOWNIK PŁACI ZA MIESIĄC?????TO ZNACZY ŻE RENCIŚCI I WSZYSCY PRACOWNICY MUSZĄ SIĘ DOKŁADAĆ NA EMERYTURĘ DLA ROLNIKÓW.???????
...
Następna strona