Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Świadczenie przedemerytalne. Przez pandemię zmieniły się przepisy w jego przyznawaniu

28
Podziel się:

Świadczenie przedemerytalne skierowane jest do osób będących tuż przed wiekiem emerytalnym. Aby je otrzymać, muszą one spełnić kilka warunków. Zasady jego przyznawania też zmieniły przez pandemię koronawirusa.

Świadczenie przedemerytalne. Przez pandemię zmieniły się przepisy w jego przyznawaniu
Świadczenie przedemerytalne. Nadchodzi kilka zmian (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)
bFeOMqLF

Świadczenie przedemerytalne skierowane jest do osób, które jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego, ale są już przed tą granicą. Jak przypomina "Fakt", od 1 marca tego roku wynosi 1210,99 złotych. Komu zatem przysługuje?

Świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby ubiegać się o świadczenie, należy stracić pracę z winy pracodawcy (np. poprzez zwolnienie grupowe, czy likwidację zakładu). Świadczenia przedemerytalnego nie otrzymają osoby, które zostały zwolnione dyscyplinarnie lub same odeszły.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje również tym pracownikom, którzy przepracowali w danej firmie pół roku i przekroczyły wiek wymagany w ustawie. Kobiety zatem muszą ukończyć 56 lat (a ich staż pracy wynosi minimum 20 lat) a mężczyźni - 61 lat (staż pracy minimum 25 lat).

bFeOMqLH
Zobacz także: Zobacz: Polacy wybierają L4. ZUS podaje dane

Świadczenie można otrzymać również kobiety, które ukończyły 55 lat oraz mężczyźni po 60. roku życia. W tym przypadku ich staż musi wynosić odpowiednio 30 lat lub 35 lat.

Jeżeli natomiast kobiety mają 35-letni staż pracy a mężczyźni 40-letni, to świadczenie przysługuje im bez względu na wiek.

bFeOMqLN

Co ważne, do stażu wliczają się okresy składkowe oraz nieskładkowe, takie jak np. studia. Jednak okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć granicy jednej trzeciej składkowych.

Świadczenie przedemerytalne. Jak uzyskać?

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które spełniają wymogi wieku i stażu, a także są zarejestrowane w urzędzie pracy i pobierają przez minimum pół roku zasiłek dla bezrobotnych.

Po tym okresie urząd wyda odpowiednie zaświadczenie. Należy je złożyć w oddziale ZUS razem z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne.

bFeOMqLO

Zmiany wywołane przez pandemię koronawirusa widać właśnie w kwestii czasu, który mamy na złożenie dokumentów. Normalnie jest na to 30 dni od momentu ich otrzymania. Jednak ze względu na COVID-19 rząd zmienił przepisy. Od teraz na złożenie dokumentów jest 30 dni "od ustania obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w związku z COVID-19".

Ostatnie zmiany przepisów rozszerzyły też osoby uprawnione do świadczenia przedemerytalnego. Od teraz ubiegać się o nie mogą również opiekunowie osób niepełnosprawnych. Ma to je zabezpieczyć w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna umrze. Wtedy to opiekun traci prawo do zasiłku opiekuńczego, zasiłku dla opiekuna lub świadczenia pielęgnacyjnego.

Opiekun powinien pobierać świadczenie na rzecz podopiecznego bez przerwy przynajmniej przez 365 dni. Oprócz tego powinien mieć przynajmniej 55 lat w przypadku kobiet lub 60 w przypadku mężczyzn. Musi również udowodnić okres uprawniający do emerytury.

bFeOMqLP

"Fakt" przypomina, że przynajmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn liczonych do dnia, w którym opiekun utracił prawo do świadczenia z powodu śmierci osoby, którą się opiekował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeOMqMi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
niedoszły eme...
6 miesięcy temu
mam 63 lata, pracę straciłem z powodu "wygaśnięcia umowy na czas określony" mam 40 lat stażu pracy, przez pół roku pobierałem zasiłek dla bezrobotnego i teraz ZUS odmówił mi przyznania świadczenia przedemerytalnego bo: straciłem pracę z nie z winy pracodawcy (np. poprzez zwolnienie grupowe, czy likwidację zakładu), ale z "mojego powodu" bo nie zawarłem wcześniej umowy na czas nieokreślony (była to druga umowa po umowie na okres próbny, ale z powodu Covid-19 zakład nie chciał już ze mną przedłużać umowy), i co mam robić? Nikt nie chce zatrudnić 64-latka na rok, zasiłek dla bezrobotnego wygasa, a ZUS nie chce przyznać zasiłku przedemerytalnego. Za stary do pracy - za młody na emeryturę.
jola
10 miesięcy temu
ile wynosi swiadczenie przedemyrytalne w 2021 r
Danuta
12 miesięcy temu
do trzydziestu lat brakuje mi 4 miesiące nikt nie chce mnie zatrudnić nic mi się nie należy z zus mam 57 lat jestem zarejestrowana w biurze pracy i co dalej mam robić
bFeOMqMj
jarvela
rok temu
dlaczego przedsiębiorcy zlikwidowali działalność ze względu na opłacalność mają 40 lat pracy a zasiłek się im nie należy,tylko nierobom którzy przepracowali 25 lat /nie nadawali się do ciągłej pracy dostaną ten zasiłek
zz1
rok temu
Dla seniorów, to trzeba w trybie NATYCHMIASTOWYM wprowadzić emerytury stażowe, ale nie za miesiąc, rok- natychmiast, wtedy będą pod ochroną przed koronawirusem. Szczególnie dla tych, którzy muszą zamknąć firmę, bo pracownicy już teraz mogą pobierać chociaż emerytury pracownicze.
...
Następna strona