Notowania

wiadomości
20.10.2019 16:32

Trzynasta emerytura. PiS przyznaje w końcu skąd te pieniądze

Podczas lutowej konwencji PiS o trzynastce mówiła wicepremier Beata Szydło przedstawiając obietnice wyborcze. Wtedy wprowadzenie trzynastek - czyli dodatkowych emerytur w wysokości 1100 zł, dla wszystkich seniorów, bez względu na dochody, nazwała prezentem od Jarosława Kaczyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
– Wspaniała wiadomość, prezent od Jarosława Kaczyńskiego dla wszystkich emerytów – tak o nowym świadczeniu mówiła Beata Szydło. (Fot: Radek Pietruszka)

Później wielokrotnie tak właśnie przedstawiano ten projekt, jakby były to jakieś ekstra pieniądze z nie wiadomo jakiej kasy, które rządzący zdecydowali się oddać emerytom, W tej narracji nie wspominano o oczywistości, czyli o tym, że za te emerytury zapłacimy my wszyscy, a nie rząd ze swoich pieniędzy.

W TVP nazwano to świadczenie "jarkowym", a w ślad za telewizją zaczęli je tak nazywać politycy PiS. Teraz już po wyborach cytowany przez Fakt wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz ujawnia że na wypłatę trzynastej emerytury „pozwoliła dobra sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”.

Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Okazuje się po prostu, że pieniądze na ten cel pochodzą z wyższych wpływów ze składek ZUS.

- Uproszczenie i uszczelnienie systemu poboru składek od przedsiębiorców zwiększyło wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W lipcu br. kwota wpłat na indywidualne rachunki składkowe w ZUS była wyższa o prawie 9 proc. niż w lipcu ubiegłego roku - wyjaśnia cytowany przez dziennik wiceminister Michałkiewicz.

Majowa wypłata13. emerytury kosztowała tylko w tym roku 10 mld zł. Pieniądze trafiły do 10 mln osób.

Tymczasem agencja ratingowa Moody's pyta wprost, dlaczego pomysłu nie można znaleźć w projekcie budżetu. Nie można, bo PiS, jak już pisaliśmy w money.pl, skorzystał ze sztuczki księgowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, emerytury, pis
Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2019

zwolenniczka PiSPanie Jaroslawie jestem z panem zycze wytrwalosci w nowej kadencji.Ludzie nie wiedza co wypisuja .

21-10-2019

LukWszystko źle!😜 Najlepiej by było żeby tą kasę zajumali specjaliści z PO i powiedzieli że pieniędzy nie ma i nie będzie😆😆😆😆 Wtedy to ciemnogród … Czytaj całość

21-10-2019

EmerytWszyscy biorą od PiS i krzyczą precz z PiS ....dziwne

Rozwiń komentarze (630)