Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Trzynasta emerytura. PiS przyznaje w końcu skąd te pieniądze

633
Podziel się:

Podczas lutowej konwencji PiS o trzynastce mówiła wicepremier Beata Szydło przedstawiając obietnice wyborcze. Wtedy wprowadzenie trzynastek - czyli dodatkowych emerytur w wysokości 1100 zł, dla wszystkich seniorów, bez względu na dochody, nazwała prezentem od Jarosława Kaczyńskiego.

– Wspaniała wiadomość, prezent od Jarosława Kaczyńskiego dla wszystkich emerytów – tak o nowym świadczeniu mówiła Beata Szydło.
– Wspaniała wiadomość, prezent od Jarosława Kaczyńskiego dla wszystkich emerytów – tak o nowym świadczeniu mówiła Beata Szydło. (PAP, Radek Pietruszka)

Później wielokrotnie tak właśnie przedstawiano ten projekt, jakby były to jakieś ekstra pieniądze z nie wiadomo jakiej kasy, które rządzący zdecydowali się oddać emerytom, W tej narracji nie wspominano o oczywistości, czyli o tym, że za te emerytury zapłacimy my wszyscy, a nie rząd ze swoich pieniędzy.

W TVP nazwano to świadczenie "jarkowym", a w ślad za telewizją zaczęli je tak nazywać politycy PiS. Teraz już po wyborach cytowany przez Fakt wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz ujawnia że na wypłatę trzynastej emerytury „pozwoliła dobra sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”.

Zobacz także: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Okazuje się po prostu, że pieniądze na ten cel pochodzą z wyższych wpływów ze składek ZUS.

- Uproszczenie i uszczelnienie systemu poboru składek od przedsiębiorców zwiększyło wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W lipcu br. kwota wpłat na indywidualne rachunki składkowe w ZUS była wyższa o prawie 9 proc. niż w lipcu ubiegłego roku - wyjaśnia cytowany przez dziennik wiceminister Michałkiewicz.

Majowa wypłata13. emerytury kosztowała tylko w tym roku 10 mld zł. Pieniądze trafiły do 10 mln osób.

Tymczasem agencja ratingowa Moody's pyta wprost, dlaczego pomysłu nie można znaleźć w projekcie budżetu. Nie można, bo PiS, jak już pisaliśmy w money.pl, skorzystał ze sztuczki księgowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(633)
wadowiczanin
4 lata temu
Zwolennicy PiS-u (Pieniądz i Stanowiska) gdy się obudzą, będzie za późno... czeka nas kolejna epoka tow. Gierka....
Luk
4 lata temu
Czy zna ktoś odpowiedz jak to jest że p.Szydło może mówić o prezencie od zwykłego posła p.Kaczyńskiego dla emerytów,to przecież są pieniądze nasze,brane z podatków wszystkich Polaków,a żeby było śmieszniej to nazwa tzw.jarkowe świadczenia,bogaty nasz p.poseł jak tak dzieli pieniędzmi podatników, czym się cieszyć przyjdzie czas na płacz za to rozpasanie.
mały
4 lata temu
Stare przysłowie mówi-"dają ,to bierz";"biją to uciekaj "!
ocho
4 lata temu
podobno to tuskowy grosz.
aaa
4 lata temu
Troliki z PO-KO, a gdzie nasze 150 mld OFE???????
...
Następna strona