Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

"Trzynastki" i "czternastki" mogą być wyższe. "Wystarczyłaby jedna decyzja rządu"

17
Podziel się:

Od przyszłego roku "trzynastki" i "czternastki" będą finansowane z budżetu państwa. Jak pisze "Fakt", eksperci uważają, że w tej sytuacji powinny być zwolnione z podatku dochodowego. "W takiej sytuacji państwo nie powinno już zarabiać na seniorach" - czytamy.

"Trzynastki" i "czternastki" mogą być wyższe. "Wystarczyłaby jedna decyzja rządu"
Dodatkowe świadczenia dla emerytów mogłyby być wyższe, gdyby rząd ich nie opodatkował (Flickr, KPRM)

Dotychczas wypłata trzynastejczternastej emerytury była finansowana z Funduszu Solidarności, którym zarządza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ale od 2024 r. oba świadczenia będą pochodzić wprost z budżetu państwa. Zaplanowano na ten cel 30 mld zł.

"Można by powiedzieć, że to tylko księgowa sztuczka. Dla seniorów nie zmieni się bowiem nic. Najważniejsze, że pieniądze na wypłaty są zagwarantowane" - pisze "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polaków czekają głodowe emerytury". Eksperci kreślą czarny scenariusz

Zwraca jednak uwagę, że od kwoty świadczenia państwo potrąca jeszcze składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. oraz zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 12 proc. "Co ciekawe, PIT się płaci nawet wtedy, kiedy senior ma na tyle niska emeryturę, że jest zwolniony z podatku." - czytamy.

Wyższe "trzynastki" i "czternastki"? Ekspert nie ma wątpliwości

Świadczenia dla seniorów mogłyby być wyższe. "Wystarczyłaby jedna decyzja rządu" - przekonuje dziennik. Chodzi o zwolnienie trzynastej i czternastej emerytury z podatku PIT.

Dotychczas trzynastki i czternastki finansowane były z Funduszu Solidarnościowego i już były wątpliwości czy świadczenia te powinny być opodatkowane. Jednak od 2024 r. świadczenia te będą wypłacane z budżetu zatem opodatkowanie tych środków jest absurdalne – mówi "Faktowi" dr Antoni Kolek prezes Instytutu Emerytalnego.

- Przykładem mogą być inne świadczenie jak 500 plus, które także jest finansowane z budżetu i nie są opodatkowane. Zatem jeśli zachować logikę wypłaty świadczeń to trzeba mieć na uwadze, że trzynastki i czternastki powinny być zwolnione z PIT – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
!!!!!!!!!!!!!...
6 miesięcy temu
Nauczyciele chcą podwyżek bo wspaniale uczą to widać " w milionerach TVN" facet po dwóch fakultetach szuka "Stepów akermańskich" na Litwie bo chyba Mickiewicz był z Litwy ha,ha,ha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mark
6 miesięcy temu
I będzie nareszcie spokój
Mark
6 miesięcy temu
Teraz wejdzie Po i spółka nie będzie pieniedzy na nic ani 13 ani 14 itd realizacji emerytury i renty do 10 zł max
Iżi
7 miesięcy temu
To jest chore emeryci i renciści już zapłacili ten cholerny podatek, a rząd cały czas go od wszystkiego pobiera !?!
Asche
7 miesięcy temu
Ktoś kto skończył nauczanie początkowe powinien mieć opanowane podstawowe działania matematyczne. Biedak z emeryturą 2500zł nie płaci podatku (30000zł) dostanie 13 i 14 w wysokości 3176,88zl a jak płacił dawniej 1,5% składki zdrowotnej to z rocznego dochodu 33176,88 zł brutto zapłacił 476,65 zł składki zdrowotnej teraz przy 9% zapłaci 2985,92zl. Do tego 12% podatku z 3176,88zł tj. 381,23 zł czyli w sumie dostał brutto 3176,88zl a odprowadzi 2985,92+381,23=3367,15 zł czyli "DOSTAŁ" w plecy 190,27zł i dalej biedak wierzy, że mu coś dali. Kochani emeryci może pora uwierzyć, że kasa to nie wszystko i trzeba zacząć służyć Polsce to może po ośmiu latach na waszych kontach będzie po 120 mln zł.