Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Umarło tylu Polaków, że ZUS będzie wypłacał wyższe emerytury. Statystki są bezlitosne

243
Podziel się:

W 2020 roku spadła średnia długość życia Polaków. Nadmiarowe zgony spowodowane pandemią odbiły się mocno na tej statystyce. Ma to wpływ także na wysokość emerytury - informuje "Gazeta Wyborcza". Okazuje się, że im krócej statystycznie żyją Polacy, tym wyższe dostają świadczenia emerytalne.

Umarło tylu Polaków, że ZUS będzie wypłacał wyższe emerytury. Statystki są bezlitosne
W ubiegłym roku znacząco spadła długość życia Polaków (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDQPKOd

Polacy w 2020 roku średnio żyli krócej niż rok wcześniej. Liczba zgonów wzrosła m.in. z powodu wysokiej śmiertelność seniorów na COVID-19. Okazuje się, że przez to, iż żyjemy statycznie krócej, w tym roku o wiele korzystniejsze jest przejście na emeryturę, informuje "Gazeta Wyborcza".

Świadczenia emerytalne wyliczane są ze stosunku zgromadzonego kapitału do średniej długości życia według GUS. Dlatego im Polacy żyją krócej, tym dostają wyższą emeryturę. Oczywiście w przypadku zmiany tego trendu emerytury procentowo będą niższe, czytamy w "GW".

Nadmiarowe zgony, które szacuje się na 120 tys., mocno wpłynęły na statystki długości życia. W 2020 roku znacząco skróciły życie zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

bEDQPKOf
Zobacz także: Budowa dróg. Polska rozkopana. Kiedy kierowcy pojadą nowymi trasami?

Według danych GUS średnia długość życia kobiet w 2020 roku wyniosła 80,7 lat i spadła w porównaniu do roku 2019 o 1,1 roku. W przypadku mężczyzn wyniosła 72,6 i była niższa o 1,5 roku.

Jak pisaliśmy w money.pl kilka dni temu, w Polsce występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w przekroju wojewódzkim. W 2020 roku najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w województwie łódzkim (71,1 roku), natomiast najdłużej w województwach małopolskim i podkarpackim (odpowiednio 73,8 i 73,7 roku).

bEDQPKOl

W przypadku kobiet najkrótsze trwanie życia odnotowano w województwie łódzkim (79,6 roku), z kolei najdłuższe w podlaskim i podkarpackim – mieszkanki tych regionów dożywają tam przeciętnie (odpowiednio) 81,9 oraz 81,8 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDQPKOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(243)
Zniesmaczony
2 miesiące temu
Pytanie, czy w okresie pandemii schorowani np. na choroby krążenia przestali chodzić do lekarzy, czy też to lekarze ich nie leczą ( porady tylko na telefon)? Z mego doświadczenia to drugie. Lekarze orzecznicy ZUS i komisje lekarskie wydają opinie zaocznie, bez badania pacjenta, oczywiście dla niego negatywne i niech się potem martwią sami o zdrowie będąc odcięci od leków i dochodu. Na wcześniejsze emerytury mogą przechodzić ci co przepracowali 40 lat w zdrowiu, a nie mogą ci którzy w swojej pracy już stracili zdrowie. Czy to nie pachnie celowym "ludobójstwem"celem poprawy sytuacji ekonomicznej ZUS? Zresztą to dotyczy całej polityki światowej, która dużo mówi o pandemii, a niewiele o innych chorobach.
Emeryt
2 miesiące temu
Skandal,skandal,skandal.Emeryci dostają ochłapy,a parlamerzyści krocie...To ma być Polska nasz kraj w którym mam być bezpieczna???????Mnie nie starcza nawet na dobrą kawę w cukierni....
Bolekilolek
2 miesiące temu
Zwykli obywatele są potrzebni jak trzeba odwalić "czarną robotę" potem kopniak , nasi miłościwie nam panujący zapomnieli kto wypędził ruskich ? Teraz ci ludzie idą na emerytury i co ? Podwyżka emerytury (waloryzacja) o 50zl to śmiech . A posłowie i elity ? Co oni takiego robią dla nas ? Podatkuja ??...
bEDQPKOH
Dlaczego
2 miesiące temu
Tzw "dożycie" to kradzież forsy , a zwłaszcza dla mężczyzn, gzie mają uśredniony wiek z kobietami. A co z moją niewykorzystaną kasą na fundusz rentowy?. Dlaczego małżonek/a nie dostaje "w spadku" wyższej emerytury po zmarłym partnerze?
aaaaad
2 miesiące temu
I właśnie o to chodzi w tej pandemii. Tzn. nie o nasze wyższe emerytury. Tylko o odciążenie systemu, który oparty jest na wymienialności pokoleń, a nie na indywidualnym kapitale pracującym na przyszłego emeryta. Obecny system bankrutuje bo przypomina piramidę finansową. Na całym świecie. A żaden rząd nie cofnie się przed zbrodnią, kiedy zabraknie mu pieniędzy!
...
Następna strona