Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Szymański
Damian Szymański
|
aktualizacja

Upolitycznienie systemu emerytalnego. "Trzeba skończyć z rozdawnictwem"

– Prawdziwy problem systemu emerytalnego polega na jego upolitycznieniu – powiedział w programie "Money.pl" prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów, były główny ekonomista ZUS. – Chodzi mi o dosypywanie pieniędzy, które są poza tym systemem w ramach jednorazowych świadczeń. Mamy waloryzację procentową, a nie kwotową, tak jak jest zapisane to w ustawie. To prowadzi do tego, że zasada sprawiedliwości społecznej, polegająca na tym, że ile przepracujesz, tyle dostaniesz, jest zachwiana. Rząd, zamiast zająć się emeryturami najniższymi, tworzy świadczenia jednorazowe, PPK. Potrzebna jest reforma, dająca gwarancje emerytur minimalnych i uporządkowanie emerytur groszowych. Trzeba zrezygnować z rozdawnictwa na rzecz edukowania wokół odkładania na starość. Nie ma co polityki mieszać do emerytur. Im jej mniej w systemie, tym lepiej.

emerytury
wideo
112
Podziel się:
KOMENTARZE
(112)
Mirosława
2 lata temu
Dla mnie program ppk to szansa na przyszłość, jeśli powiem ze mam ok 4000zł zaoszczędzone, a wpłaciłąm 2000 zł to chyba logiczne jest, że to jest spory zyski. Najlepszy na rynku.
Jola
2 lata temu
Juz zabrano nam OffeA teraz co chca nam zabrac emerytury czternastki i trzynastki gdzie pieniadze z Offe
Remik
2 lata temu
Już mieliśmy,prywatne OFE...największy przekręt.....
emerytka
2 lata temu
Ciekawe czy kiedykolwiek ktoś przejrzy na oczy w sprawie przeliczania kapitału początkowego w niektórych latach. Przykładowo za rok 1989 kiedy szalała hiperinflacja, kapitał początkowy przelicza się wg wskaźnika średniego wynagrodzenia =206.758 zł, podczas gdy płaca ta w poszczególnych kwartałach kształtowała się na poziomie : I kwartał - 86.458 zł II kwartał - 105.264 zł III kwartał - 207.707 zł IV kwartał - 437.506 zł Jeśli więc ktoś nie pracował cały rok w tym okresie ,może sobie przeliczyć czy na tym stracił, czy zyskał .
Ricardo
2 lata temu
Przed wyborami dadzą 16 emeryturę.
...
Następna strona