Notowania

zus
07.11.2019 16:34

W ciągu roku przybyło 100 tys. legalnie pracujących obcokrajowców

W ciągu roku pojawiło się 100 tys. nowych legalnie pracujących w Polsce cudzoziemców - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W dodatku w ciągu roku o 20 mld zł wzrosły łączne wpływy do wszystkich funduszy zarządzanych przez ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prof. Gertruda Uścińska (Fot: Wojciech Olkuśnik)

- Po reformie w 2018 r. pobraliśmy 260 mld zł na wszystkie fundusze, czyli o blisko 20 mld zł więcej niż rok wcześniej. W tym roku sytuacja też jest bardzo dobra. Do końca października pobraliśmy 233 mld zł (wszystkich składek, łącznie z funduszem zdrowia), czyli o ponad 20 mld zł więcej, tj. 9,6 proc, niż w tym samym okresie roku ubiegłego - przyznała w rozmowie z portalem Interia.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

ZUS chwali się sukcesem e-składek. Rekordowo mała liczba błędów

Jak dodała, tak duży przyrost składek to efekt wprowadzenia e-składki, ale także wzrostu liczby płatników oraz legalnie pracujących w Polsce cudzoziemców.

- W systemie ubezpieczeń społecznych przybywa obcokrajowców. Na koniec września w naszych rejestrach było ich już 665,6 tys., z czego prawie 500 tys. to Ukraińcy. Oznacza to, że tylko w tym roku przybyło nam już ponad 100 tys. legalnie pracujących obcokrajowców – tłumaczyła prezes ZUS.

Przedsiębiorcy dzwonią do ZUS zdziwieni "Halo, moment, ale dlaczego?"

Cudzoziemcy jednak wciąż stanowią niewielki odsetek posiadaczy oszczędności w funduszach ZUS. - W 2018 r. przypis składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od cudzoziemców stanowił 2,6 proc. ogółu, czyli 4,3 mld zł. Na koniec 2018 r. obcokrajowcy mieli zgromadzone 13,7 mld zł na swoich kontach w ZUS, czyli 0,5 proc. ogólnej kwoty zapisanej na kontach emerytalnych - wyjaśnił prof. Uścińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, emerytury, obcokrajowcy, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-11-2019

AdamWow, pani prezes się cieszy, że znaleźli się kolejni frajerzy skłonni wejść w te piramidę finansową i przedluzyc jej życie o kilka lat. Pani prezes … Czytaj całość

08-11-2019

Marekswielki sukces biorąc pod uwagę, że jeszcze 1mln 300 tyś Ukraińców błąka się po Polsce pracując na czarno

07-11-2019

Pracownik RONObcokrajowcow do pracy ściągają a rodakom wizy do stanów „załatwiają” a kiedy w Polsce większość Polaków poza wybrańcami będzie godnie zarabiać¿

Rozwiń komentarze (16)