Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

ZUS chwali się sukcesem e-składek. Rekordowo mała liczba błędów

26
Podziel się

Już 100 mld zł wpłynęło do ZUS-u z e-składek - poinformowała prezes instytucji Gertruda Uścińska. Jej zdaniem wprowadzenie tej możliwości uporządkowało system wpłat.

ZUS chwali się sukcesem e-składek. Rekordowo mała liczba błędów
(Reporter Poland)
bEiRVUNx

Od początku roku przedsiębiorcy mogą wysłać zwykły przelew na jeden, indywidualny rachunek zamiast trzech lub czterech wpłat na poszczególne fundusze. Rozksięgowaniem składek zajmuje się bowiem ZUS.

Rozliczanie się z urzędem jest więc łatwiejsze i, zdaniem prezes ZUS, widać tego efekty. – Od stycznia do Zakładu trafia średnio ok. 10 proc. więcej składek niż w analogicznych miesiącach 2017 r. – powiedziała.

Wprowadzenie e-składki spowodowało także, że zmniejszyła się liczba błędnych przelewów. Jeszcze w okresie od stycznia do maja 2017 r. trafiło się aż ponad 114 tys. niezidentyfikowanych wpłaty. W tym roku w tym samym okresie – jedynie 161. – Biorąc pod uwagę, że mamy 2,4 mln aktywnych płatników, odsetek błędnych przelewów spadł zatem do wartości poniżej granicy błędu statystycznego – stwierdziła Uścińska.

bEiRVUNz
Zobacz także: Rząd kończy prace nad zmiejszeniem ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców

Przy czym ZUS przyznaje, że oprócz tego jest aż 900 tys. rachunków składkowych, na których są zaległości, a które należą do firm już nieaktywnych. Urząd prowadzi działania, które umożliwiłyby ściągnięcie należności przed ich przedawnieniem.

Zakład przypomina także, że jeśli ktoś ma zaległości składkowe, to bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności kierowane do uregulowania najstarszych długów. To oznacza, że w razie pozostawania ich na koncie dłużnicy tracą prawo do zasiłków chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Po spłaceniu należności może bowiem zabraknąć środków z wpłaty na ubezpieczenie chorobowe.

bEiRVUNF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiRVUOa
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(26)
Janek
3 lata temu
Do autora :"Od początku roku przedsiębiorcy mogą wysłać zwykły przelew " nie mogą tylko muszą! a pani Jadwiga się sama śmieje z tego co mówi. " Biorąc pod uwagę, że mamy 2,4 mln aktywnych płatników" to aż 173 tyś z nich skorzysta z niższego zusu!! Toż to oszałamiający aż 0,72% aktywnych płatników !!! BRURY jedne wielkie bzdury !!! nikt z marchewki z ogródka nie wyżyje a tym bardziej nie będzie kupował grabi za 100000 zł
poszkodowany ...
3 lata temu
[QUOTE] jeśli ktoś ma zaległości składkowe, to bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności kierowane do uregulowania najstarszych długów. [/QUOTE] Absolutna nieprawda! Składki są rozliczane według OSTATNIEJ deklaracji, a nie według najstarszego zadłużenia - ZUS oficjalnie i zgodnie z przepisami uniemożliwił mi spłatę starych składek społecznych, bo wszystko rozliczał według ostatniej deklaracji na składki zdrowotne, a to wszystko wbrew moim pismom i telefonom! Autor artykułu nie wykazał rzetelności dziennikarskiej i nie sprawdził opublikowanych informacji w przepisach oraz od strony płatników.
Zenek
3 lata temu
Artykuł zawiera nieprawdziwe i niekompletne informacje. Tzw. „jeden przelew” odebrał płatnikowi możliwość decydowania, za co płaci, i nie zrekompensował tego jasną i kompletną informacją o podziale wpłaty dokonanym przez ZUS. Rolę informacyjną miała pełnić platforma PUE ZUS, niestety do dziś działa ona fatalnie, podaje błędne kwoty, a podział wpłat jest niezgodny ze złożonymi deklaracjami. Jeden wielki bałagan, korzyści żadnych.
bEiRVUOb
hohoho
3 lata temu
No to na rentę dla mnie będzie :)
adam
3 lata temu
Co za bzdety ! Znaczy się wcześniej ci sami wpłacający nie umieli prawidłowo wpłacić w trzech przelewach , a teraz robią to idealnie w jednym . Propaganda sukcesu aż boli .
...
Następna strona