Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Waloryzacja emerytur i rent nie pomogła. Inflacja odchudza portfele Polaków

55
Podziel się:

"Spadek realnych świadczeń z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych odnotowano po raz pierwszy od 2000 r." - piszą analitycy Głównego Urzędu Statystycznego w raporcie "Sytuacja społeczno-gospodarczej kraju w 2022 r.".

Waloryzacja emerytur i rent nie pomogła. Inflacja odchudza portfele Polaków
Średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych był najwyższy od 1997 r. (Adobe Stock, bodnarphoto)

Główny Urząd Statystyczny na koniec styczna wydał raport "Sytuacja społeczno-gospodarczej kraju w 2022 r.", którym wskazuje na wyjątkową od ponad dwóch dekad sytuacji polskich emerytów i rencistów.

Jak podaje GUS, choć przeciętne miesięczne nominalne emerytury i renty brutto w obu systemach wzrosły w większym stopniu niż w poprzednim roku, to ich siła nabywcza była mniejsza niż w 2021 r.

To oznacza, że nawet rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i rent, która podniosła świadczenia o 7 proc. nie pomogła zrekompensować pędzącej inflacji.

"Spadek realnych świadczeń z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych odnotowano po raz pierwszy od 2000 r., natomiast rolników indywidualnych – w drugim roku z rzędu (w 2022 r. był on znacznie głębszy niż w 2021 r.)" - czytamy w raporcie GUS.

Jak pokazali analitycy Urzędu Statystycznego, średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych był najwyższy od 1997 r. i znacznie przekroczył założenia z ustawy budżetowej.

"Inflacja stopniowo nasilała się w ciągu roku. Dopiero w listopadzie i grudniu tempo wzrostu cen nieco spowolniło, ale pozostało wysokie. W większości grup towarów i usług konsumpcyjnych ceny w 2022 r. wzrosły w dużo większym stopniu niż w poprzednich latach" - czytamy.

Wysoki wzrost cen miał miejsce między innymi w zakresie mieszkania, transportu oraz cen żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Jan
miesiąc temu
GUS, ZUS i każdy kolejny rząd to prawdziwi czarodzieje. Ich nie obchodzą prawdziwe dane o inflacji, ani też Ustawy o waloryzacji. Ustalą jakie chcą wskaźniki i dadzą co łaska, a ty durny emerycie ciesz się, że łaskawcy okradli kolejny raz ciebie o zaniżoną o co najmniej 6% miesięczną emeryturę!
Wałek
2 miesiące temu
Jak miała pomóc waloryzacja 7 % przy inflacji 17 % ? No jak ?
wkurwiony opl...
2 miesiące temu
Czyli krusowcy realnie dzieki temu ze placa gowniane skladki beda mieli emerytury wyzsze od zusowcow. To sie robotnik cieszyc bedzie.
MAL
2 miesiące temu
CÓŻ TO ZA TEMAT TA WALORYZACJA? 14,8 PROC, WIELKIE HALO, WIADOMO, ŻE CENY WZROSŁY O PONAD 100 PROC. OCZYWIŚCIE TYCH PRODUKTÓW, KTÓRE KUPOWANE SA PRZEZ EMERYTÓW. EMERYTÓW NIE INTERESUJĄ DOMY MODY, BĄDŹ INNYCH ZBYTKÓW, NP. MEBLI, ITP. WYŁĄCZNIE KUPUJĄ ŻYWNOŚĆ, A CENY ICH DRASTYCZNIE WZROSŁY. "DRASTYCZNIE " ŚWIADOMIE NAPISANE BOWIEM PROWADZĄCA WIADOMOŚCI W tvn POWIEDZIAŁA , ŻE W PRL LUDZIE WYSZLI NA ULICĘ ZE WZGLĘDU NA DRASTYCZNE PODWYŻKI CEN, A CENY TE WZROSŁY O KILKADZIESIĄT GROSZY, NO MOŻE KILKA ZŁ.
Prawda
2 miesiące temu
A co by było gdyby w tym trudnym czasie teraz rządził Tusk? Zero pomocy od państwa. Ludzi więcej by umarło z biedy i z głodu niż na koronawirusa.
...
Następna strona