Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur i rent w 2019 roku. Pierwsze przelewy już poszły, ZUS wydał prawie 2 mld zł

109
Podziel się:

To dla każdego emeryta i rencisty najważniejszy dzień w roku. 1 marca ruszają coroczne waloryzacje. Jak wynika z informacji money.pl, w pierwszym dniu miesiąca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 1,8 mld zł. Pierwsze przelewy trafiły do seniorów.

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku. Seniorzy dostaną 2,86 proc. więcej, ale nie mniej niż 70 zł
Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku. Seniorzy dostaną 2,86 proc. więcej, ale nie mniej niż 70 zł (East News, Monkpress)

Nie mniej niż 70 zł - taka jest tegoroczna waloryzacja dla blisko 7 mln emerytów i rencistów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zlecił już pierwsze przelewy. - Na konta świadczeniobiorców powędrowało dziś 1,8 mld zł - informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ilu emerytów może się cieszyć ze świadczenia? Jak wynika z szacunków money.pl, może to być blisko 800 tys. seniorów.

Kiedy do seniorów trafiają pieniądze? Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat stosuje prostą zasadę: świadczenia wypłacane są w sześciu terminach. To 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. Dla każdego termin wybierany jest indywidualnie - to pochodna dnia ustalenia prawa do emerytury i renty oraz wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS stara się równomiernie rozłożyć wypłaty pieniędzy.

Tegoroczna waloryzacja jest wyjątkowa, ponieważ zmieniły się zasady. Zwykle waloryzacja obliczana była procentowo. W tym roku pojawiła się jednak kwota gwarantowana. Efekt? Waloryzacja dla części seniorów będzie wynosić nie 2,86 proc. świadczenia jak było w planach, a przynajmniej 70 zł.

Naturalnie, seniorzy, dla których 2,86 proc. oznacza więcej niż kwota gwarantowana, otrzymują więcej. O tym, na jakie świadczenie mogą liczyć emeryci, piszemy tutaj:

To nie koniec marcowych nowości. Od piątku minimalna emerytura wynosi 1100 zł brutto, a nie jak dotychczas 1030 zł. Minimalną otrzymują ci, którzy mogą wylegitymować się 20-letnim (w przypadku kobiet) i 25-letnim (w przypadku mężczyzn) stażem pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek.

Kolejna waloryzacja dopiero za 12 miesięcy.

Jednocześnie to nie koniec dodatków. Jak zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, jeszcze w maju wszyscy seniorzy dostaną dodatkowa 13-stą emeryturę. Będzie to 1,1 tys. zł brutto, czyli 934 zł "na rękę".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
emerytka
4 lata temu
miało byc 1100 najnizsza emerytura,a jak jest.pracowałam 15 lat potem byłam na rencie nie mogłam pracowac az do emerytury i co niedostałam najnizszej .Waloryzacja tez miała byc dla najnizszych te 70 zł.-i co tez nie tylko 2,8.BRAWO DOBRA ZMIANA.
Tadeusz
4 lata temu
PO nie miało nic do waloryzacji, bo waloryzacja jest zgodna z ustawą i jest pochodna inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Tak samo PIS ta sama ustawa obowiązuje co za PO. Po prostu jest inflacja nie da się temu zaprzeczyć
Maximus
4 lata temu
Miało być 3,26% i znów ZUS i GUS zrobili nas w konia.
jan nr. 2
4 lata temu
cytat: "Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ujawniła właśnie, że od 1 marca 2019 r. emeryci będą mogli liczyć na 3,26-procentową podwyżkę." Teraz okazuje się że będzie mniej, bo 2,86%. Czekam na decyzję z ZUS-u i pójdę do sądu. Mam do tego prawo. A jak minister nie umie liczyć, to niech idzie do szkoły podstawowej, a nie rządzić poważnym resortem.
Jaro
4 lata temu
Najczęściej powtarzane w komentach słowo-ZŁODZIEJE- czyli kto?... Państwo? PIS?...kto? Kaczyński wam zabiera podatek i kupuje żarcie dla kota? W takiej postaci podatki i ZUS funkcjonują od końca ubiegłego wieku niezależnie od koloru władzy...
...
Następna strona