Notowania

Waloryzacja emerytur i rent w 2019 roku. Pierwsze przelewy już poszły, ZUS wydał prawie 2 mld zł

To dla każdego emeryta i rencisty najważniejszy dzień w roku. 1 marca ruszają coroczne waloryzacje. Jak wynika z informacji money.pl, w pierwszym dniu miesiąca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 1,8 mld zł. Pierwsze przelewy trafiły do seniorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku. Seniorzy dostaną 2,86 proc. więcej, ale nie mniej niż 70 zł (Fot: Monkpress)

Nie mniej niż 70 zł - taka jest tegoroczna waloryzacja dla blisko 7 mln emerytów i rencistów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zlecił już pierwsze przelewy. - Na konta świadczeniobiorców powędrowało dziś 1,8 mld zł - informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ilu emerytów może się cieszyć ze świadczenia? Jak wynika z szacunków money.pl, może to być blisko 800 tys. seniorów.

Kiedy do seniorów trafiają pieniądze? Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat stosuje prostą zasadę: świadczenia wypłacane są w sześciu terminach. To 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. Dla każdego termin wybierany jest indywidualnie - to pochodna dnia ustalenia prawa do emerytury i renty oraz wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS stara się równomiernie rozłożyć wypłaty pieniędzy.

Waloryzacja emerytur. Od dzisiaj wzrastają emerytury i renty

Tegoroczna waloryzacja jest wyjątkowa, ponieważ zmieniły się zasady. Zwykle waloryzacja obliczana była procentowo. W tym roku pojawiła się jednak kwota gwarantowana. Efekt? Waloryzacja dla części seniorów będzie wynosić nie 2,86 proc. świadczenia jak było w planach, a przynajmniej 70 zł.

Naturalnie, seniorzy, dla których 2,86 proc. oznacza więcej niż kwota gwarantowana, otrzymują więcej. O tym, na jakie świadczenie mogą liczyć emeryci, piszemy tutaj:

Duża część emerytów i rencistów jest zachwycona podwyżkami. - Najpierw się zabiera, a potem daje - mówią jednak byli wojskowi.
Waloryzacja emerytur 2019. "Fantastyczna informacja. Będzie na leki i na opał"

To nie koniec marcowych nowości. Od piątku minimalna emerytura wynosi 1100 zł brutto, a nie jak dotychczas 1030 zł. Minimalną otrzymują ci, którzy mogą wylegitymować się 20-letnim (w przypadku kobiet) i 25-letnim (w przypadku mężczyzn) stażem pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek.

Kolejna waloryzacja dopiero za 12 miesięcy.

Jednocześnie to nie koniec dodatków. Jak zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, jeszcze w maju wszyscy seniorzy dostaną dodatkowa 13-stą emeryturę. Będzie to 1,1 tys. zł brutto, czyli 934 zł "na rękę".

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2019

AlDziękuję PIS. PO nie waloryzowało - nie było środków na waloryzację , bo zbyt niskie wpływy z VAT-u :-)))))

01-03-2019

emeryta dlaczego nie 1100 na reke panie kaczynski tylko 934 zl juz musieliscie azbrac ten podatek nie tak pan obiecal

01-03-2019

plWon z piSSbolszewią.

Rozwiń komentarze (109)