Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Waloryzacja emerytur, trzynasta emerytura. Ile dostaną seniorzy w 2020?

17
Podziel się:

Przynajmniej 1300 złotych dostaną w 2020 roku polscy emeryci. Waloryzacja emerytur wyniesie minimum 370 zł. Najniższa 13 emerytura to prawie 1 tys. złotych.

Emerytura 2019. Waloryzacja świadczeń od nowego roku
Emerytura 2019. Waloryzacja świadczeń od nowego roku (East News)

Na wypłatę emerytur w projekcie budżetu na rok 2020 7 mld złotych. Oznacza to, emerytury wzrosną o 3,24 proc. Zatem rocznie najniższa emerytura będzie wyższa o 370 zł.

Wyższa emerytura oznacza większe zyski. W przypadku emerytury wynoszącej 1000 złotych na rękę przyszłoroczna waloryzacja przyniesie 405 złotych rocznie, czyli 33 zł więcej miesięcznie.

W przypadku emerytury wynoszącej 1500 złotych netto, waloryzacja przyniesie 630 zł. Co miesięczne świadczenie urośnie o ponad 52 zł.

Obejrzyj: PKP podsumowuje inwestycje. Dworce, tabor, intermodal i linie

Emeryt pobierający 3 tys. zł netto miesięcznie, w ciągu roku po waloryzacji zyska 1309 zł.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Jak liczona jest podwyżka?

Waloryzacja rent i emerytur ma rekompensować m.in. m.in. inflację. Aby obliczyć waloryzację realny wzrost płac (dane o realnym wzroście płac pracowników) oraz inflację w gospodarstwach domowych emerytów.

Wylicza się i analizuje koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszty po inflacji.

Ostateczna kwota waloryzacji emerytur i rent będzie ogłoszona na początku roku 2020. Wtedy GUS publikuje potrzebne dane.

Trzynasta emerytura 2020. Czy rząd przyzna świadczenie?

Waloryzacja emerytur to tylko jedno źródło dodatkowych pieniędzy, których mogą się spodziewać seniorzy w roku 2020.

Rząd zapowiedział, że trzynasta emerytura, która w tym roku była wypłacona po raz pierwszy, powróci.

"Trzynastka" trafiła do ponad 9,8 mln osób, w tym ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów.

Dodatkowa, trzynasta emerytura, była wypłacana osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym. Dotyczyło to również emerytur i renty rolników, służb mundurowych i m.in tzw. "pomostówek".

Wynosiła dokładnie 888 zł netto, czyli tyle, ile najniższa emerytura.

Jeśli w przyszłym roku pieniądze się znajdą i "trzynastka" będzie wypłacana na tych samych zasadach, wyniesie 957 zł na rękę, czyli dokładnie tyle, ile najniższa emerytura po waloryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
wky
3 lata temu
Dlaczego 13 emeryturę maja dostać ci co nigdy nie płacili składek ZUS . To jest granda i złodziejstwo .. Przyjmując ze waloryzacja wyniesie 3,24% to właśnie grupy które ZUSu NIGDY NIE PŁACIŁY bo płaci za nie państwo z budżetu otrzymają najwięcej pieniędzy .A to własnie oni maja najwyzsze emerytury i do tego wczesniejsze.
moralniak
3 lata temu
Mam wrażenie ze coraz mniej powaznie traktuje sie u nas emerytów. Albo w jedną albo w drugą strone. Nie ma ze po srodku. Oni na cos licza skoro sie obiecuje. Nie mieli ppk kilkanascie lat temu jak teraz wprowadzili od lipca. Nikt sie nie zabezpieczał, zeby dodatkowo odkladac
BB
3 lata temu
znieść podatek od rent i emerytur a nie głodowe rewaloryzacje
enka
3 lata temu
Oby dostawali tyle, żeby im się po prostu lepiej żyło. Każdy z nas by chciał mieć wyższą emeryturę i dobrze, że ja będę odkładać w ppk, to będę mogła sobie ją zapewnić po prostu. Cieszy mnie ten fakt
NNN
4 lata temu
PISOWI JUŻ NIE WIEŻĘ