Notowania

gospodarka
11.02.2020 15:46

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku zaskoczyła. Będzie wyższa niż planował to rząd

Wszystko już jasne, seniorzy mają powody do radości. Od 1 marca 2020 roku emeryci i renciści otrzymają waloryzację świadczeń wyższą od planowanej. Do ich dotychczasowych przelewów i przekazów pocztowych z ZUS dojdzie 3,56 proc. dodatku. A miało być mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Waloryzacja w 2020 roku zaskoczy nie tylko seniorów - zaskoczony będzie też rząd, który planował niższy wzrost świadczeń (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Nie 3,24 proc., a 3,56 proc. - taka będzie tegoroczna waloryzacja rent i emerytur. Jaka to różnica? Na każdym tysiącu złotych emerytury i renty to dokładnie o 3 zł 22 grosze więcej co miesiąc. Zamiast 32 zł 40 groszy, będzie to 35 zł 60 groszy. Przy 2 tys. zł to 71 zł ekstra, przy 3 tys. zł - 106 zł ekstra co miesiąc. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2020 średnia emerytura wypłacana w Polsce wyniesie 2423 zł brutto miesięcznie. Statystyczny senior dostanie zatem 86 zł waloryzacji.

Wszyscy emeryci i renciści wiedzą doskonale, co dzieje się w marcu. To termin corocznej waloryzacji świadczeń - wyczekiwanej z utęsknieniem i zainteresowaniem przez każdego, kto pobiera pieniądze z ZUS. To temat numer jeden dla blisko 10 mln Polaków. I już mogą być pewni tego, ile dostaną w przyszłych miesiącach.

Podwyżka będzie nieco większa od planowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za sprawą danych, które we wtorek opublikował Główny Urząd Statystyczny. Pensje Polaków w ubiegłym roku rosły szybciej, więc i dla emerytów oraz rencistów będzie więcej.

Zobacz także: Ekspert o trzynastkach: To dyskryminacja i wypychanie ludzi na emeryturę

Skąd różnica? Wskaźnik waloryzacji odpowiada inflacji - czyli wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych - w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym).

Inflacja emerycka (bo tak nazywa się podwyżka cen dla seniorów), która jest co roku podawana przez Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 2,6 proc. Z kolei wzrost wynagrodzeń w 2019 roku wyniósł 4,8 proc. 20 proc. z tego to 0,96 proc.

A to oznacza, że działanie jest proste: 2,6 proc. + 0,96 proc. = 3,56 proc. I taka właśnie powinna być waloryzacja 1 marca 2020 roku.

Sposób ustalania wysokości emerytur i rent określa ustawa o emeryturach i rentach z FUS. I tutaj warto się zatrzymać. To doskonale pokazuje, czym jest waloryzacja. Jej zdecydowana większość to utrzymanie tego, co emeryci już dostają. Tylko niewielka część to dodatek, który mogą traktować jako podwyżkę.

Warto pamiętać, że w tym roku znów waloryzacja będzie kwotowo-procentowa. Co to oznacza? Seniorzy otrzymają gwarantowane 70 zł - o ile wyliczona dla nich waloryzacja jest niższa od tej kwoty. I tak osoba otrzymująca 1,2 tys. zł emerytury od marca 1270 zł.

Podobnie będzie z seniorami, którzy dostają do 2 tys. zł. Ich waloryzacja procentowa dałaby mniej niż 70 zł - dlatego otrzymają gwarantowaną kwotę. Warto pamiętać, że równocześnie od marca zacznie obowiązywać nowa emerytura minimalna - w wysokości 1,2 tys. zł (została podniesiona o 100 zł). Prawo do niej mają ci seniorzy, którzy przepracowali przynajmniej 20 (w przypadku kobiet) i 25 lat (w przypadku mężczyzn).

Polska jest na plusie w handlu zagranicznym.
Polska z dodatnim saldem w handlu zagranicznym. Eksport rośnie szybciej niż import

Senior, który otrzymuje 2,5 tys. zł miesięcznie brutto, może liczyć od marca na podwyżkę o 89 zł. W ciągu roku zyska 1068 zł. Z kolei senior, który co miesiąc ma 3 tys. zł brutto, dostanie 106 zł podwyżki. W ciągu roku zyska 1272 zł.

Oczywiście im wyższe świadczenie, tym wyższa waloryzacja. I tak seniorzy, którzy co miesiąc dostają po 5 tys. zł brutto świadczenia, dostaną 178 zł miesięcznie więcej. To oznacza, że rocznie ich waloryzacja przyniesie 2,1 tys. zł ekstra.

Co trzeci senior w kraju ma jednak mniej niż 1600 zł świadczenia brutto. To 1,3 tys. zł na rękę. Co trzeci oznacza armię 1,7 mln osób. Ci z kolei dostaną gwarantowane 70 zł.

W Polsce 70 proc. pobierających emeryturę dostaje mniej niż 2,4 tys. zł brutto. To 3,6 mln emerytów. Miesiąc muszą przeżyć za 1,9 tys. zł netto. Ich waloryzacja wyniesie nie więcej niż 85 zł.

Jacek Sasin musi przygotować się na negocjacje w sprawie przejęcia Energi przez Orlen
Orlen przejmuje Energę. Urzędnicy boją się, że za tanio

Waloryzacja nie jest jednak remedium na wszystkie problemy. Zanim senior ją odczuje… miną lata. By z poziomu 1500 zł emerytury dojść do 2000 zł emerytury potrzeba 10 lat waloryzacji na tegorocznym poziomie (czyli 3,56 proc. rocznie). A warto dodać, że część z tego "dodatku" jest zawsze zjadana przez inflację - to ona przecież odpowiada za wysokość samej waloryzacji, jest jej częścią. Im wyższa inflacja, tym wyższa waloryzacja. To jednak dla seniora żaden zysk, a jedynie rekompensata za wyższe ceny. Zyskiem jest tylko element wyliczany z rosnących wynagrodzeń.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2020

KingKupowanie głosów tłuszczy ich własnymi pieniędzmi trwa w najlepsze...

12-02-2020

Olekemeryt 57zł a dziecko 500zł to dopiero dowartościowanie ludzi którzy pracowali po 35, 40 lat brawo

11-02-2020

ubolewamemeryt--ci co mają 5000tyś. emerytury płacili duże składki.więc mają więcej a przy 1200 płacili małe składki niema z czego naliczyć i wtym problem

Rozwiń komentarze (1106)