Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku zaskoczyła. Będzie wyższa niż planował to rząd

1107
Podziel się

Wszystko już jasne, seniorzy mają powody do radości. Od 1 marca 2020 roku emeryci i renciści otrzymają waloryzację świadczeń wyższą od planowanej. Do ich dotychczasowych przelewów i przekazów pocztowych z ZUS dojdzie 3,56 proc. dodatku. A miało być mniej.

Waloryzacja w 2020 roku zaskoczy nie tylko seniorów - zaskoczony będzie też rząd, który planował niższy wzrost świadczeń
Waloryzacja w 2020 roku zaskoczy nie tylko seniorów - zaskoczony będzie też rząd, który planował niższy wzrost świadczeń (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
bDauYjkR

Nie 3,24 proc., a 3,56 proc. - taka będzie tegoroczna waloryzacja rent i emerytur. Jaka to różnica? Na każdym tysiącu złotych emerytury i renty to dokładnie o 3 zł 22 grosze więcej co miesiąc. Zamiast 32 zł 40 groszy, będzie to 35 zł 60 groszy. Przy 2 tys. zł to 71 zł ekstra, przy 3 tys. zł - 106 zł ekstra co miesiąc. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2020 średnia emerytura wypłacana w Polsce wyniesie 2423 zł brutto miesięcznie. Statystyczny senior dostanie zatem 86 zł waloryzacji.

Wszyscy emeryci i renciści wiedzą doskonale, co dzieje się w marcu. To termin corocznej waloryzacji świadczeń - wyczekiwanej z utęsknieniem i zainteresowaniem przez każdego, kto pobiera pieniądze z ZUS. To temat numer jeden dla blisko 10 mln Polaków. I już mogą być pewni tego, ile dostaną w przyszłych miesiącach.

Copy: Copy: Copy: Copy: ZUS

bDauYjkT

Podwyżka będzie nieco większa od planowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za sprawą danych, które we wtorek opublikował Główny Urząd Statystyczny. Pensje Polaków w ubiegłym roku rosły szybciej, więc i dla emerytów oraz rencistów będzie więcej.

Zobacz także: Ekspert o trzynastkach: To dyskryminacja i wypychanie ludzi na emeryturę

Skąd różnica? Wskaźnik waloryzacji odpowiada inflacji - czyli wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych - w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym).

Inflacja emerycka (bo tak nazywa się podwyżka cen dla seniorów), która jest co roku podawana przez Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 2,6 proc. Z kolei wzrost wynagrodzeń w 2019 roku wyniósł 4,8 proc. 20 proc. z tego to 0,96 proc.

bDauYjkZ

A to oznacza, że działanie jest proste: 2,6 proc. + 0,96 proc. = 3,56 proc. I taka właśnie powinna być waloryzacja 1 marca 2020 roku.

Sposób ustalania wysokości emerytur i rent określa ustawa o emeryturach i rentach z FUS. I tutaj warto się zatrzymać. To doskonale pokazuje, czym jest waloryzacja. Jej zdecydowana większość to utrzymanie tego, co emeryci już dostają. Tylko niewielka część to dodatek, który mogą traktować jako podwyżkę.

Warto pamiętać, że w tym roku znów waloryzacja będzie kwotowo-procentowa. Co to oznacza? Seniorzy otrzymają gwarantowane 70 zł - o ile wyliczona dla nich waloryzacja jest niższa od tej kwoty. I tak osoba otrzymująca 1,2 tys. zł emerytury od marca 1270 zł.

Podobnie będzie z seniorami, którzy dostają do 2 tys. zł. Ich waloryzacja procentowa dałaby mniej niż 70 zł - dlatego otrzymają gwarantowaną kwotę. Warto pamiętać, że równocześnie od marca zacznie obowiązywać nowa emerytura minimalna - w wysokości 1,2 tys. zł (została podniesiona o 100 zł). Prawo do niej mają ci seniorzy, którzy przepracowali przynajmniej 20 (w przypadku kobiet) i 25 lat (w przypadku mężczyzn).

bDauYjla

Senior, który otrzymuje 2,5 tys. zł miesięcznie brutto, może liczyć od marca na podwyżkę o 89 zł. W ciągu roku zyska 1068 zł. Z kolei senior, który co miesiąc ma 3 tys. zł brutto, dostanie 106 zł podwyżki. W ciągu roku zyska 1272 zł.

Oczywiście im wyższe świadczenie, tym wyższa waloryzacja. I tak seniorzy, którzy co miesiąc dostają po 5 tys. zł brutto świadczenia, dostaną 178 zł miesięcznie więcej. To oznacza, że rocznie ich waloryzacja przyniesie 2,1 tys. zł ekstra.

Co trzeci senior w kraju ma jednak mniej niż 1600 zł świadczenia brutto. To 1,3 tys. zł na rękę. Co trzeci oznacza armię 1,7 mln osób. Ci z kolei dostaną gwarantowane 70 zł.

W Polsce 70 proc. pobierających emeryturę dostaje mniej niż 2,4 tys. zł brutto. To 3,6 mln emerytów. Miesiąc muszą przeżyć za 1,9 tys. zł netto. Ich waloryzacja wyniesie nie więcej niż 85 zł.

bDauYjlb

Waloryzacja nie jest jednak remedium na wszystkie problemy. Zanim senior ją odczuje… miną lata. By z poziomu 1500 zł emerytury dojść do 2000 zł emerytury potrzeba 10 lat waloryzacji na tegorocznym poziomie (czyli 3,56 proc. rocznie). A warto dodać, że część z tego "dodatku" jest zawsze zjadana przez inflację - to ona przecież odpowiada za wysokość samej waloryzacji, jest jej częścią. Im wyższa inflacja, tym wyższa waloryzacja. To jednak dla seniora żaden zysk, a jedynie rekompensata za wyższe ceny. Zyskiem jest tylko element wyliczany z rosnących wynagrodzeń.

bDauYjlu
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1107)
King
8 miesięcy temu
Kupowanie głosów tłuszczy ich własnymi pieniędzmi trwa w najlepsze...
Olek
8 miesięcy temu
emeryt 57zł a dziecko 500zł to dopiero dowartościowanie ludzi którzy pracowali po 35, 40 lat brawo
ubolewam
8 miesięcy temu
emeryt--ci co mają 5000tyś. emerytury płacili duże składki.więc mają więcej a przy 1200 płacili małe składki niema z czego naliczyć i wtym problem
bDauYjlv
E! Matołusz
8 miesięcy temu
A kiedy kwotę wolną od podatku PiS podniesie oraz kwotę II progu podatkowego? Te sa na poziomie sprzed 15 lat, kiedy pensja minimalna była 4-krotnie niższa !!!!
Złodzieje
8 miesięcy temu
Kwoty wolnej od podatku nie waloryzują od 15 lat! Podobnie kwoty II progu podatkowego!
Najnowsze komentarze (1107)
123
5 miesięcy temu
Okradanie emerytów trwa dalej. PO okradało emerytów i Pis nas okrada. Inflacja na podstawowe art. potrzebne do życia wynosi 6,5 % ale im wychodzi 3,56 %. Moja emerytura w ciągu 10 lat pomniejszyła się o 20 %.
zenek
8 miesięcy temu
Po tych ostatnich podwyżkach te 70 złotych brutto niewiele pomoże!!! Znowu skorzystają tylko ci bogaci...
szczepan
8 miesięcy temu
Waloryzacja nie może być procentowa , bo procentowa to jest zwykłe złodziejstwo szanowny rządzie. Czemu o tym nie piszecie, wielcy "dziennikarze". Też nie umiecie liczyć?
realist
8 miesięcy temu
dziennikarze WP douczcie sie i nie wypisujcie głupot. Po pierwsze zdecydowana wiekszość emerytów dostaje ciage emeryture poniżej 2000 zł btutto a a ci dostaną 70 zł brutto niezaleznie od wskaźnika procentowego. Wiem że to ciagle mało ale przypomnijcie sobie jak była waloryzacja za PO . ROK 2015 EMERYTURA 2000 ZŁ OZNACZA WALORYZACJA 13ZŁ
Prof.Smigalsk...
8 miesięcy temu
Waloryzacja 3,56 A inflacja ponad 5 procent, a podwyżka cen ponad 15 procent FAJNIE- co nie .Sukces Jarosława Brawo
gość
8 miesięcy temu
Waloryzacja to kpina i okradanie emerytów. Jak się ma 3,56% do wzrostu pensji 8% i inflacji 2- cyfrowej. Wymyślono inflację emerycką po co przecież inflacja dla wszystkich jest tak samo dotkliwa tym bardziej że to co najwięcej zdrożało to żywność potrzebną każdemu.
emerytka
8 miesięcy temu
kupie piwo i sie upije ze szczęścia...podwyżki 100 zł a ceny w sklepie... winogrona 20 zł pomidory od 15 wzwyz....chleb po 4-5 zl ....nie dla emerytow...popatrze na te towary i wracam do domu.. robie placki ziemniaczane...
emeryt.
8 miesięcy temu
Przestańcie w końcu podawać emerytom te durnowate jakieś kwoty brutto . Dla emeryta / i nie tylko dla emeryta / liczy się tylko to co dostania do ręki , czyli netto .
bDauYjln
dziadek
8 miesięcy temu
Wybory powinny być co miesiąc !
gość
8 miesięcy temu
Olek, tobie to się nigdy nic nie podoba, a jakie były podwyżki za PO a i tak i tak ceny rosły, tak czy nie ???? Jak ci ta podwyżka nie pasuje, to oddaj na domy dziecka, schroniska dla zwierząt,etc, znajdź sobie zbożny cel, skoro ta podwyżka , bo od tego rządu, tak cię boli, zamiast ulewać tutaj frustrację
Emeryt
8 miesięcy temu
3 zł róznicy !!!!hahaha ale dali po zaworach !!!!!!!!!!!
3 bułki bez m...
8 miesięcy temu
3 zł 22 grosze więcej co miesiąc. TE PINIONDZE SIE NAM PO PROSTU NALEŻĄ ;-)))))))
EMERYT GORSZY...
8 miesięcy temu
TO JAK ZAWSZE TEN CO MA MAŁO DOSTAJE MAŁO!!!!!!!! A TEN CO MA NAŚCIE DOSTAJE NAŚCIE. GDZIE TA POMOC DLA GORSZEGO SORTU.
Don
8 miesięcy temu
Znowu za darmo a raczej za głos na zarazę zygac się chce -ja przez to już nie mogę tego słuchać gdyby to o dumnie zależało to tym emerytom nie dał bym ani grosza więcej zabrałbym im wszystko przez rok judasze za 888zl
...
Następna strona