Notowania

zus
05.05.2008 11:30

10 lat by upomnieć się o nadpłacone składki na ZUS

Od 8 maja firmy i ubezpieczeni będą mieli dziesięć lat, a nie jak obecnie pięć lat, na odzyskanie niepotrzebnie opłaconych do ZUS składek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

To szczególnie ważne dla osób, które na początku reformy emerytalnej pracowały w więcej niż jednej firmie i zarabiały łącznie ponad 2,5 średniej płacy miesięcznie. Dzięki zmianie przepisów mogą w niektórych przypadkach odzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy zł - przypomina _ Gazeta Prawna _.

W 1999 roku, kiedy weszły w życie przepisy o limicie, to ZUS miał obowiązek weryfikować i ustalać, czy nastąpiło jego przekroczenie. Jeśli zorientował się, że składki są niepotrzebnie przelewane, miał zawiadomić płatnika, a następnie dokonać zwrotu. Nie wywiązywał się z tego obowiązku. Jeżeli ubezpieczony nie zorientował się w nadpłacie po pięciu latach tracił możliwość dochodzenia jej zwrotu. Wchodząca w życie ustawa daje mu prawo dochodzenia zwrotu nadpłaty - przypomina gazeta.

Nowością wprowadzoną przez nowelizację jest możliwość ubiegania się przez samego ubezpieczonego o zwrot nadpłaconych składek, gdy nie ma już firmy, w której pracował i nie ma jego następcy prawnego - czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

O tym, czy nadpłata wystąpiła, ubezpieczony zorientuje się po analizie dokumentów ubezpieczeniowych, którymi dysponuje. Informację o nadpłacie ma też otrzymać z ZUS.

Tagi: zus, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-04-2019

MajkaGdzie sa skladki po zmarlym czlonku rodziny- mezu, ktory nie nabyl prawa do emerytury bo zmarl jak mieal 62 lata. Dlaczego ta sprawa nie zajmie sie … Czytaj całość

28-02-2019

nickto je st jakaś przewalanka kolejna solidarna - w 99 roku było bardzo trudno dostać jakąkolwiek pracę , a nie żeby pracować w dwóch formach i płacić … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)