Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

300 tys. Polaków na emeryturze? Będzie rekord!

0
Podziel się

Liczba osób odchodzących na emeryturę stale rośnie. Ekonomiści alarmują.

300 tys. Polaków na emeryturze? Będzie rekord!
(PAP/ Grzegorz Michałowski)
bEqguoHp

Aż 215 tysięcy Polaków odeszło w zeszłym roku na emeryturę, ale w tym roku pobijemy ten rekord - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Ekonomiści alarmują, że w budżecie trzeba będzie znaleźć kolejne miliardy.

Jeszcze niedawno na emeryturę odchodziło co roku niewiele ponad 100 tysięcy osób. W zeszłym roku dwa razy więcej. A to nie koniec. Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" w ZUS, tylko w pierwszej połowie tego roku przybyło 142 tysiące emerytów. Do końca roku może być ich blisko 300 tysięcy!

bEqguoHr

Dziennik pisze, że te niepokojące statystyki zawdzięczamy niespotykanym w Europie przywilejom. Na wczesne emerytury (kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni - 60) mogą pójść przedstawiciele ponad stu zawodów. A wcześniejsze emerytury to aż 80 procent wszystkich emerytur.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że przywileje emerytalne choć obowiązują od przeszło 20 lat, właśnie teraz są tak popularne, ponieważ kolejne rządy straszą ich likwidacją. Rok temu zapowiadał to rząd Jarosława Kaczyńskiego, obecnie gabinet Donalda Tuska.

"Działa czynnik psychologiczny. Kiedy ludzie słyszą, że mogą coś stracić, robią wszystko, aby się załapać" - tłumaczy dziennikowi Jan Rutkowski z Banku Światowego.

bEqguoHS
emerytury
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)