Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

300 tys. Polaków na emeryturze? Będzie rekord!

0
Podziel się:

Liczba osób odchodzących na emeryturę stale rośnie. Ekonomiści alarmują.

300 tys. Polaków na emeryturze? Będzie rekord!
(PAP/ Grzegorz Michałowski)

Aż 215 tysięcy Polaków odeszło w zeszłym roku na emeryturę, ale w tym roku pobijemy ten rekord - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Ekonomiści alarmują, że w budżecie trzeba będzie znaleźć kolejne miliardy.

Jeszcze niedawno na emeryturę odchodziło co roku niewiele ponad 100 tysięcy osób. W zeszłym roku dwa razy więcej. A to nie koniec. Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" w ZUS, tylko w pierwszej połowie tego roku przybyło 142 tysiące emerytów. Do końca roku może być ich blisko 300 tysięcy!

Dziennik pisze, że te niepokojące statystyki zawdzięczamy niespotykanym w Europie przywilejom. Na wczesne emerytury (kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni - 60) mogą pójść przedstawiciele ponad stu zawodów. A wcześniejsze emerytury to aż 80 procent wszystkich emerytur.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że przywileje emerytalne choć obowiązują od przeszło 20 lat, właśnie teraz są tak popularne, ponieważ kolejne rządy straszą ich likwidacją. Rok temu zapowiadał to rząd Jarosława Kaczyńskiego, obecnie gabinet Donalda Tuska.

"Działa czynnik psychologiczny. Kiedy ludzie słyszą, że mogą coś stracić, robią wszystko, aby się załapać" - tłumaczy dziennikowi Jan Rutkowski z Banku Światowego.

emerytury
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)