Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ofe
02.09.2011 11:02

Aktywa OFE spadły o 3,9 procent w sierpniu

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zmniejszyły wartość o blisko 9,1 mld zł do poziomu 225,9 mld zł w sierpniu, co oznacza, że spadły o 3,9 procent w skali miesiąca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Absolut_photos/Dreamstime)

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zmniejszyły wartość o blisko 9,1 mld zł do poziomu 225,9 mld zł w sierpniu, co oznacza, że spadły o 3,9 procent w skali miesiąca, podały Analizy Online. W sumie wartość zarządzanego przez OFE majątku na koniec minionego miesiąca była niższa od rekordowego poziomu z maja bieżącego roku o ok. 10,9 mld zł.

_ - W ubiegłym miesiącu na tak duży spadek aktywów OFE wpływ miały przede wszystkim ujemne wyniki z zarządzania, gdyż zmniejszyły wartość majątku funduszy aż o 7,6 mld zł. W całej dotychczasowej historii istnienia drugiego filara, ujemne stopy zwrotu przełożyły się na większy spadek wartości aktywów OFE tylko raz i było to w październiku 2008 roku (o 11,0 mld zł), czyli w kulminacyjnym punkcie ostatniej bessy _ - podano w raporcie.

Zobacz jak zachowało się największe OFE:
Sprawdź aktualne notowania OFE8
Przyczyną deprecjacji aktywów w sierpniu były silne spadki na GPW wywołane informacją o obniżeniu wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych z AAA do AA+ przez agencję Standard & Poor's. W efekcie indeksy WIG i WIG20 spadły aż o ponad 10 procent. Najgorzej wypadł jednak indeks najmniejszych spółek, czyli sWIG80, który stracił 13,6 procent.

Straty poniesione przez OFE na rynku akcyjnym, były tylko częściowo zrekompensowane przez korzystne inwestycje na rynku rządowych papierów dłużnych. W wyniku pozytywnej koniunktury na tym rynku, indeks IROS zyskał na wartości 1,2 procent.

_ - Na poziom aktywów otwartych funduszy emerytalnych na koniec sierpnia br., negatywny wpływ miał również czynnik czysto techniczny dotyczący rozliczenia ujemnych przepływów towarzyszących sierpniowej sesji transferowej. Ze względu na techniczny charakter tej operacji, w ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE 1,9 mld PLN. Według naszych szacunków ostatnia wartość tych rozliczeń była zatem mniejsza o 24,2 _ procent_ wobec wartości z sesji majowej. Wpływ na to ma ograniczenie działalności akwizycyjnej niektórych funduszy emerytalnych _ - podano także.

W sierpniu pozytywne przełożenie na stan aktywów OFE, miała wyłącznie pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o 0,4 mld zł.

_ - Jest to jedna z najniższych wartości w całej dotychczasowej historii istnienia II filara w Polsce. Ciężko jednak porównywać obecny stan rzeczy do historycznych wartości przelewów, w kontekście obniżenia składki trafiającej z Zakładu do funduszy z 7,3 _ procent_ do 2,3 _ procent_ . Warto również zauważyć, że ostatni z sierpniowych przelewów o wartości 388 mln PLN zostanie odzwierciedlony dopiero we wrześniowych aktywach netto _ – podano w raporcie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t74959.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pieniadze;z;ofe;maja;trafic;na;infrastrukture,164,0,894884.html) Fedak znów dobiera się do OFE. Na co wyda te pieniądze? Jolanta Fedak ma w rządzie silną pozycję: gdy zaproponowała obniżenie składek do OFE, to rząd mimo początkowych protestów, wykonał to.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t141801.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pjn;chce;cofniecia;zmian;w;ofe;pis;na;nie,174,0,850094.html) PJN chce cofnięcia zmian w OFE. PiS na nie Partia chce przekonać posłów innych ugrupowań, by poparli jej wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie ostatnich zmian w systemie emerytalnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t74791.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;upomina;fedak;a;ona;znow;atakuje;ofe,21,0,843285.html) Tusk upomina Fedak, a ona znów atakuje OFE Minister pracy Jolanta Fedak broni pomysłu przekazania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wypłaty emerytur z OFE.
Tagi: ofe, emerytury, wiadomości, porady
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz