Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktywa OFE w sierpniu na rekordowym poziomie

0
Podziel się:

Sierpień był trzecim z rzędu pozytywnym miesiącem na rynku otwartych funduszy emerytalnych.

Aktywa OFE w sierpniu na rekordowym poziomie
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Sierpień był trzecim z rzędu pozytywnym miesiącem na rynku otwartych funduszy emerytalnych. Aktywa OFE zwiększyły wartość o 4,1 mld złotych, to jest o 1,7 procent, osiągając rekordowy poziom 246,8 mld zł na koniec sierpnia, podały Analizy Online.

W minionym miesiącu, podobnie jak w czerwcu i lipcu, do wzrostu aktywów przyczyniły się dodatnie wyniki z zarządzania oraz przelew środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sumie od początku 2012 roku wartość środków zgromadzonych na kontach emerytalnych wzrosła o prawie 10%, czyli o 7,7 pkt proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Pierwszy z czynników powiększył wartość środków pod zarządzaniem OFE o 3,2 mld zł, przy czym w ciągu ostatnich 12 miesięcy było to średnio 0,9 mld zł. Przyczyną relatywnie dobrego wyniku z zarządzania funduszami w sierpniu była korzystna koniunktura na GPW.

_ - Mimo stosunkowo słabych danych płynących z polskiej gospodarki, rynki akcji zachowywały się w minionym miesiącu dość dobrze. Częściowo wynikało to z bardziej optymistycznej perspektywy walki z kryzysem w strefie euro i oczekiwań inwestorów na kolejne działania EBC. Duże znaczenie miały także relatywnie korzystne dane makroekonomiczne płynące z USA. Zyskowne inwestycje na rynku akcji, wspierane były w sierpniu także poprzez wzrost wycen obligacji skarbowych. Indeks IROS zyskał na wartości 0,5%, co było zresztą 9 pozytywnym miesiącem z rzędu. Ostatecznie średnia zmiana wartości jednostek rozrachunkowych OFE wyniosła 1,3 procent _ - podano w raporcie.

Drugim z korzystnych czynników wzrostu aktywów OFE był przelew środków z ZUS, który wyniósł prawie 1,0 mld zł. - _ Biorąc pod uwagę, że całość tych środków została zarejestrowana jeszcze w sierpniu, był to najlepszy miesiąc licząc od czerwca 2011 roku, czyli od momentu zmniejszenia drugofilarowej składki z 7,3% do 2,3% _ - podano także.

W związku ze spadkiem liczby transferów OFE w sierpniu, w minionym miesiącu rozliczenia sesji transferowych uczestników OFE nie miały większego przełożenia na stan aktywów OFE. Według szacunków Analiz Online wartość rozliczeń transferów w sierpniu wyniosła zaledwie ok. -40 mln zł, tj. prawie 50 razy mniej niż w sierpniu 2011 r.

Spośród 14 funduszy emerytalnych, wszystkie zanotowały w sierpniu przyrost wartości zarządzanych środków. Najwyższą dynamikę wzrostu wynoszącą 2,0% zanotowały fundusze Generali OFE i PKO BP Bankowy OFE. Fundusze te znalazły się w czołówce pod względem osiągniętej stopy zwrotu z wynikami na poziomie odpowiednio 1,4% i 1,5%.

Poza tym, ze względu na korzystne wyniki inwestycyjne za sierpień, jedną z najwyższych zmian aktywów wykazał także fundusz OFE Polsat (1,9%). Z kolei najmniej korzystne tempo wzrostu środków pod zarządzaniem zanotowały fundusze AEGON OFE (1,5%), Pekao OFE (1,5%) oraz Nordea OFE (1,6%).

Czytaj więcej w Money.pl
Są nowe dane o funduszach emerytalnych Wartość środków zgromadzonych w otwartych funduszy emerytalnych zwiększyła się o 1,7 mld zł, tj. o 0,7 proc., do poziomu 242,7 mld zł na koniec lipca.
ZUS przekazuje OFE miliony złotych Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 403,1 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.
Nie dostają emerytur z OFE. Winią ZUS Tylko niewielki procent kobiet, które gromadziły pieniądze w OFE i osiągnęły wiek emerytalny, dostaje emeryturę kapitałową.
emerytury
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)