Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ofe
06.02.2006 11:36

Aktywa OFE wzrosły w styczniu o 3,9 proc.

Wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych wzrosła w styczniu w stosunku do grudnia o 3,34 mld zł, czyli o 3,9 proc., i osiągnęła poziom 89,42 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych wzrosła w styczniu w stosunku do grudnia o 3,34 mld zł, czyli o 3,9 proc., i osiągnęła poziom 89,42 mld zł - poinformował w poniedziałek ośrodek analityczny Analizy Online.

Styczniowy wynik, osiągnięty przez otwarte fundusze emerytalne, cechował się piątym największym przyrostem aktywów w historii rynku emerytalnego oraz drugim z rzędu przekraczającym 3 mld zł.

"Główną determinantą tak wysokiej dynamiki, podobnie jak w poprzednich miesiącach, była sytuacja na warszawskim parkiecie" - napisano w raporcie.

Według szacunków ośrodka Analizy Online osiągnięty przez OFE wynik z zarządzania był drugim najwyższym w historii zarządzania i przyczynił się do wzrostu wartości aktywów netto funduszy o 2,22 mld zł.

Na koniec 2005 roku OFE miały w akcjach spółek z indeksu WIG 20 około 2/3 swojego portfela akcyjnego.

Drugim najistotniejszym czynnikiem kształtującym dynamikę przyrostu aktywów w styczniu były przelewy z ZUS do OFE. Wyniosły one 1,24 mld zł i były nieco wyższe od ubiegłorocznej średniej (1,17 mld zł).

Jak oceniają analitycy Analiz Online, wzrosty aktywów poszczególnych OFE w styczniu były zależne przede wszystkim od ich wyników inwestycyjnych.

Najwyższy wzrost wartości jednostki rozrachunkowej stał się udziałem OFE Pekao, OFE Dom i OFE Polsat - były to także trzy fundusze, które zanotowały najwyższą dynamikę przyrostu aktywów (odpowiednio 5,7 proc., 5,3 proc. i 5,3 proc.).

Z kolei najwolniej rosły aktywa OFE CU ( + 3,4 proc.), który odnotował najgorszy na rynku rezultat inwestycyjny.

Największy wzrost udziału w rynku odnotowały OFE ING NNP (+5 pkt. bazowych) i OFE Pekao (+3 pkt. bazowe), zaś najwięcej stracił OFE CU (-12 pkt. bazowych).

Jak zauważają w raporcie analitycy Analiz Online, systematycznie i coraz szybciej zmniejsza się dystans pomiędzy dwoma największymi funduszami na rynku - Commercial Union i ING NNP.

W ich ocenie, mimo iż utrzymanie w najbliższym okresie tak wysokiego tempa przyrostu aktywów, jak w ostatnich miesiącach, wydaje się trudne do zrealizowania, można jednak sądzić, iż przekroczenie granicy 100 miliardów złotych aktywów przez otwarte fundusze emerytalne możliwe będzie już w trzecim kwartale 2006 roku.

Tagi: ofe, emerytury, wiadomości, porady
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz