Notowania

reforma emerytalna
03.03.2011 06:51

Boni pogania ustawę o OFE, a związki chcą rozmów

Komisja trójstronna uzgadnia jeszcze stanowisko. Związkowcy rozgoryczeni, bo nie ma dowolności wyboru między ZUS a OFE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Szef doradców premiera Michał Boni zaznaczył, że rząd jest przeciwny dobrowolności systemu emerytalnego, jak proponowała minister pracy Jolanta Fedak i niektóre organizacje związkowe.Nie ma też możliwości powrotu do odprowadzania w przyszłości do OFE 7,3 procent naszych wynagrodzeń, jak chcą pracodawcy.

Minister Boni twierdzi, że ustawa przewidująca obniżenie składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych powinna wejść w życie w maju. 8 marca projekt powinien trafić do parlamentu, a pierwsze czytanie mogłoby się odbyć 16 marca.

Boni: Wszystko uzgodnione. Związkowcy: Jeszcze uzgadniamy

Tymczasem pracodawcy i związkowcy z komisji trójstronnej mają spotkać się jeszcze dziś rano, by wypracować wspólne stanowisko w sprawie zmian w OFE i przekazać je rządowi. Henryk Nakonieczny z Solidarności powiedział, że kompromis w sprawie zmian w systemie emerytalnym jest możliwy do wypracowania.

- _ Mamy nadzieję, że uda się uzgodnić wspólne stanowisko partnerów społecznych. Jest ono bardzo trudno osiągalne, ale jest zawsze nadzieja. Podstawowa sprawa to waloryzacja składki na subkoncie w systemie ZUS. Gwarancja ustawowa jest zbyt mała _ - mówi Nakonieczny.

POSŁUCHAJ HENRYKA NAKONIECZNEGO:

Andrzej Strębski z OPZZ powiedział natomiast, że sprawa OFE jest już w zasadzie domknięta i źle się stało, iż Polacy nie będą mogli sami zdecydować czy chcą, by ich składka na przyszłą emeryturę gromadzona była w OFE i w ZUS-ie czy też tylko w ZUS-ie.

-_ Przez cały okres negocjacji nikt nie był w stanie przekonać kogokolwiek, że emerytura z OFE będzie większa niż z ZUS, czy na odwrót. Dlatego wychodzimy z założenia, że każdy człowiek powinien dokonywać decyzji sam _ - wyjaśnia Strębski.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA STRĘBSKIEGO:

Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wyraził natomiast obawę, że brak powrotu do 7,3 procent składki odprowadzanej do OFE bardzo negatywnie wpłynie na nasze przyszłe emerytury.

- _ Zapowiadane przez rząd przyszłe zwiększenie składki z 2,3 do 3,5 procent to zdecydowanie za mało _ - zaznaczył Mordasewicz. -_ Albo rząd ze swoją propozycja idzie do parlamentu i bierze pełna odpowiedzialność albo przyjmuje nasze proporycje i dzieli się odpowiedzialnością za te zmiany _ - dodał.

POSŁUCHAJ JEREMIEGO MORDASEWICZA:

Rząd chce ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu. Stąd zamiast 7,3 procent składki emerytalnej do OFE miałoby trafić 2,3 procent. Pozostałe 5 procent byłoby księgowane na kontach osobistych w ZUS-ie. Takie rozwiązania miałyby się zmieniać od 2013 roku. W 2017 roku do OFE przekazywane byłoby 3,5 procent naszych pensji a 3,8 procent na subkonto w ZUS-ie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t85954.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rzad;odda;ofe;duza;czesc;tego;co;teraz;zabiera,116,0,776052.html) Rząd odda OFE dużą część tego, co teraz zabiera Minister Michał Boni zapowiada, że do końca dekady OFE dostanie 4 czy nawet 5 procent pensji, a nie 2,3 - jak najbliższych latach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/boni;o;zmianach;w;ofe;obiecuje;pelne;dziedziczenie,35,0,787235.html) Boni o zmianach w OFE. Obiecuje pełne dziedziczenie Gotowy projekt rządu trafi do ministerstw. Sejm zajmie się nim za dwa tygodnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t85957.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/awantura;o;ofe;i;zarzuty;o;skok;na;kase,181,0,768693.html) Awantura o OFE i zarzuty o skok na kasę Hausner oskarżył rząd o chęć zagarnięcia 220 mld złotych. Boni zaproponował uważniejsze przeczytanie ustawy.
Tagi: reforma emerytalna, emerytury, zmiany, ofe, reforma, boni, rząd, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz