Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
04.10.2018 07:15

Długie wyczekiwanie na zagraniczną emeryturę. To się zmieni od 2019 r.

Emerytury dla pracujących w krajach Unii Europejskiej oraz pracowników delegowanych mają być przyznawane sprawniej i szybciej. Dotąd na decyzję o zagranicznej emeryturze czekali nawet ponad rok. Od 2019 r. to się zmieni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARKADIUSZ ZIOLEK)
Od 2019 roku rozpatrywanie wniosków o zagraniczne emerytury ma być szybsze

Polacy, którzy odpowiednio długo pracowali za granicą, mają prawo do zagranicznej emerytury. Wypłaca ją państwo, w którym się pracowało. Formalności często się przeciągają, trwają nawet ponad rok.

Na przykład jeśli Kowalski, teraz mieszkający w Polsce, pracował dziesięć lat w Niemczech, to - po osiągnięciu niemieckiego wieku emerytalnego – może zwrócić się do polskiego ZUS-u, by ten zgłosił odpowiednie dokumenty niemieckiej stronie. W ten sposób Kowalski będzie pobierał dwie emerytury – polską i niemiecką – nie wyjeżdżając z kraju.

Zdarza się jednak, że załatwienie sprawy przez instytucję zagraniczną znacznie się wydłuża, bo nie ma żadnych unormowań czasu rozpoznania sprawy – mówi „Gazecie Wyborczej” dyrektor departamentu rent zagranicznych ZUS Andrzej Szybkie.

Problem bierze się z tego, że instytucje ubezpieczeniowe wymieniają się dokumentami w formie papierowej. Przesłanie i weryfikacja każdego z nich, np. świadectwa pracy, trwają miesiącami. Średnio od wystawienia wniosku do wypłaty mija od trzech do sześciu miesięcy. Jednak są kraje, z którymi dopięcie formalności trwa ponad rok, np. Norwegia.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, jest szansa, że to się zmieni. Od lipca 2019 r. nastąpi wdrożenie unijnego rozporządzenia o elektronicznym obiegu dokumentów między unijnymi zakładami ubezpieczeń społecznych.

System do wymiany dokumentów między krajami UE budowany jest od kilku lat. Centralne struktury systemu IT przygotowuje też Komisja Europejska. Polski ZUS też pracuje nad odpowiednią aplikacją, a niedługo zacznie szkolić pracowników.

Elektroniczne przesyłanie dokumentów może skrócić czas przyznawania świadczeń emerytalnych nawet dwukrotnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe coraz bliżej. Prezes PFR wyjaśnia, o co chodzi

Tagi: emerytury, wiadomości, porady, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2018

Annaniech napiszą jeśli Polak mieszkający za granicą chce papierek z polskiego zus ile to trwa, w przypadku który znam ponad półtora roku i śmiem … Czytaj całość

04-10-2018

mojeimiea totalni bandyci tylko łgali "niedasie" i "nimapinindzy"

04-10-2018

Taki ZUSBała bym się powierzyc ZUS w Polsce załatwiania jakichkolwiek spraw. Bez łapówki ani rusz

Rozwiń komentarze (11)