Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Długie wyczekiwanie na zagraniczną emeryturę. To się zmieni od 2019 r.

11
Podziel się:

Emerytury dla pracujących w krajach Unii Europejskiej oraz pracowników delegowanych mają być przyznawane sprawniej i szybciej. Dotąd na decyzję o zagranicznej emeryturze czekali nawet ponad rok. Od 2019 r. to się zmieni.

Od 2019 roku rozpatrywanie wniosków o zagraniczne emerytury ma być szybsze
Od 2019 roku rozpatrywanie wniosków o zagraniczne emerytury ma być szybsze (ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEDRyUdh

Polacy, którzy odpowiednio długo pracowali za granicą, mają prawo do zagranicznej emerytury. Wypłaca ją państwo, w którym się pracowało. Formalności często się przeciągają, trwają nawet ponad rok.

Na przykład jeśli Kowalski, teraz mieszkający w Polsce, pracował dziesięć lat w Niemczech, to - po osiągnięciu niemieckiego wieku emerytalnego – może zwrócić się do polskiego ZUS-u, by ten zgłosił odpowiednie dokumenty niemieckiej stronie. W ten sposób Kowalski będzie pobierał dwie emerytury – polską i niemiecką – nie wyjeżdżając z kraju.

bEDRyUdj

Zdarza się jednak, że załatwienie sprawy przez instytucję zagraniczną znacznie się wydłuża, bo nie ma żadnych unormowań czasu rozpoznania sprawy – mówi „Gazecie Wyborczej” dyrektor departamentu rent zagranicznych ZUS Andrzej Szybkie.

Problem bierze się z tego, że instytucje ubezpieczeniowe wymieniają się dokumentami w formie papierowej. Przesłanie i weryfikacja każdego z nich, np. świadectwa pracy, trwają miesiącami. Średnio od wystawienia wniosku do wypłaty mija od trzech do sześciu miesięcy. Jednak są kraje, z którymi dopięcie formalności trwa ponad rok, np. Norwegia.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, jest szansa, że to się zmieni. Od lipca 2019 r. nastąpi wdrożenie unijnego rozporządzenia o elektronicznym obiegu dokumentów między unijnymi zakładami ubezpieczeń społecznych.

bEDRyUdp

System do wymiany dokumentów między krajami UE budowany jest od kilku lat. Centralne struktury systemu IT przygotowuje też Komisja Europejska. Polski ZUS też pracuje nad odpowiednią aplikacją, a niedługo zacznie szkolić pracowników.

Elektroniczne przesyłanie dokumentów może skrócić czas przyznawania świadczeń emerytalnych nawet dwukrotnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe coraz bliżej. Prezes PFR wyjaśnia, o co chodzi

bEDRyUdq
bEDRyUdK
emerytury
wiadomości
porady
KOMENTARZE
(11)
leniwy ZUS
7 miesięcy temu
Dalej jest burdel ZUS nie tłumaczy papierów na czas wszystko wolno robi lub nie wysyła samemu trzeba wszystko robin
rencista
2 lata temu
Bzdury Nic sie nie zmieniło czekam 18 miesiecy na laskawe rozpatrzenie sprawy w polsce DOkumenty kraza jak same chca i nikt nic nie wie Bezdusznosc urzednikow lekarzy orzecznikow itd Interwencje w ministerstwie cos troche pomogly ale petycje do parlamentu europejskiego pomoga napewno To jak sie traktuje ludzi w zus wola o pomste do nieba
emerytura
2 lata temu
na emeryturę polsko - niemiecką czekaliśmy półtora roku oczywiście to z naszym ZUS-em były problemy, bo w Niemczech szybko sprawa załatwiona.
bEDRyUdL
WuTe
3 lata temu
A dlaczego trzeba przez ZUS? Czy nie można bezpośrednio do urzędu w danym państwie?
Anglia L
3 lata temu
Jeżeli emerytura Jest nie wypłacana np przez rok, to automatycznie zwiększają się przyszłe wyplaty emerytury,