Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytalny plan Tuska niezgodny z konstytucją?

0
Podziel się:

Chodzi o kwotową, a nie procentową - jak do tej pory - waloryzację świadczeń.

Emerytalny plan Tuska niezgodny z konstytucją?
(pedrosimoes7/CC/Flickr)

Projekt waloryzacji emeryturzaproponowany przez premiera na środowym spotkaniu z prezesami OFE nie jest ani nowy, ani łatwy do przeprowadzenia.

Wcześniej ten sam pomysł miał Jarosław Kaczyński. Rząd PiS porzucił go w obawie, że zostanie zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Idea jest stosunkowo prosta. Zamiast corocznej procentowej waloryzacji emerytur, gdzie bogatsi z natury rzeczy dostają większą podwyżkę od biednych, premier przez trzy lata chciałby wszystkim dawać po równo. Tyle samo, niezależnie od tego, na jaką emeryturę sobie zapracowali.

Niezależnie od moralnego aspektu takiego rozwiązania, pojawia się tu jednak zasadnicza przeszkoda prawna._ - Jest wysokie prawdopodobieństwo, że Trybunał Konstytucyjny uzna waloryzację kwotową za niekonstytucyjną _ - mówi Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Główny zarzut wobec projektu to naruszenie praw nabytych obecnych emerytów i rencistów. Rząd ma własne ekspertyzy. - _ Mechanizm waloryzacji na pewno nie jest prawem nabytym _ - uważa szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek.

Z wyliczeń _ Dziennika Gazety Prawnej _ wynika, że emerytura każdego, kto pobiera świadczenia z ZUS, wzrosłaby o 31 złotych miesięcznie. Nowy projekt nie zmniejszy deficytu budżetowego. Za to część osób może przekroczyć próg dochodowy uprawniający do pomocy społecznej dodatkowo przyznawanej najbiedniejszym emerytom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t74595.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/dziura;w;zus;rosnie;coraz;trudniej;bedzie;ja;zasypac,139,0,519563.html) Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/gdzie;mozna;przezyc;za;polska;emeryture,199,0,559303.html) Gdzie można przeżyć za polską emeryturę? Jak obliczył Money.pl jesień życia za przeciętną polską emeryturę można spędzić m.in. w Brazylii i Tajlandii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zadluzenie;zus;w;bankach;komercyjnych;to;1;5;mld;zl,173,0,633261.html) Zadłużenie ZUS w bankach komercyjnych to 1,5 mld zł Zakład wypłacił w 2009 roku renty i emerytury dla 7,5 mln osób na łączną kwotę 134,8 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t104247.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/od;kolyski;do;magistra;dziecko;kosztuje;pol;miliona;zlotych,47,0,657711.html) Od kołyski do magistra dziecko kosztuje pół miliona złotych Największy koszt to utrzymanie przyszłego magistra - 259 tys. zł. Blisko 100 tys. zł mniej kosztuje jego wykształcenie, a najmniej leczenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;emeryt;pariasem;europy;moze;byc;jeszcze;gorzej,152,0,654744.html) Polski emeryt pariasem Europy, może być jeszcze gorzej Rząd kłóci się o nasze składki emerytalne i pomysł zmniejszenia wpływów do OFE na rzecz ZUS.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)