Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław Kaczyński zapowiada skierowanie reformy emerytalnej do TK

0
Podziel się:

Prezes PiS potwierdził plany swojej partii. Dziś w Sejmie drugie czytanie projektu reformy podwyższającej wiek emerytalny.

Jarosław Kaczyński zapowiada skierowanie reformy emerytalnej do TK
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

aktualizacja 13:14

Podstawą wniosku ma być tryb prac nad ustawą oraz naruszenie praw nabytych. Jarosław Kaczyński dodał pod adresem rządu, że doświadczenie europejskie ostatnich tygodni pokazuje, że ci, którzy chcą zrzucać koszty kryzysu na słabsze ekonomicznie grupy społeczne, czyli na większość - płacą za to wysoką cenę.

Narzucony przez rząd pośpiech w pracach nad ustawami emerytalnymi wskazuje - zdaniem prezesa PiS - na to, że są jakieś _ dodatkowe przyczyny _ tego rodzaju działań. Kaczyński zastrzegł, że nie chce snuć domysłów.

W dzisiejszym głosowaniu posłowie zdecydowali, że jeszcze tego samego dnia odbędzie się drugie czytanie rządowych projektów zmian w systemie emerytalnym i w emeryturach mundurowych. O przerwę przed tym głosowaniem wnioskowały kluby PiS i SLD.

Przed głosowaniami o przerwę wnioskował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak mówił, sejmowe prace nad projektami emerytalnymi prowadzone są w sposób skandaliczny i łamią zasady legislacji. _ - Jeśli tak dalej będzie procedowana ta ustawa i ze względu na jej treść merytoryczną, jeśli zostanie przyjęta przez Sejm, klub PiS złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego _ - zapowiedział Błaszczak.

_ - Czy koalicji rządzącej tak zależy na tym, by emeryci krócej pobierali swoje emerytury _ - pytał szef klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek Błaszczaka nie zyskał poparcia Sejmu.

Wprowadzenie do porządku dziennego projektu zmian w systemie emerytalnym poparło 233 posłów, 206 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Posłowie opowiedzieli się też za włączeniem do porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu drugiego czytania projektu dotyczącego emerytur mundurowych - za głosowało 230 posłów, 209 było przeciw, a nikt nie wstrzymał się od głosu.

Projekt zmian w systemie emerytalnym ma wydłużyć i zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w systemie emerytalnym odrzuciła wszystkie poprawki złożone przez posłów opozycji. Przyjęto poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Jedyna merytoryczna poprawka przyjęta przez komisję została złożona przez posłankę PO Magdalenę Kochan. Dotyczy ona osób, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi członkami rodziny.

Projektem w sprawie emerytur mundurowych zajmowała się też komisja nadzwyczajna. Do projektu posłowie - głównie PiS i SLD - zgłosili ponad 30 poprawek. Rozszerzają one m.in. katalog osób uprawnionych do emerytur mundurowych o funkcjonariuszy Służby Celnej, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a także Straży Marszałkowskiej. Propozycje te zostały jednak odrzucone w głosowaniu przez większość komisji.

O reformie emerytalnej czytaj więcej w Money.pl
Palikot za dłuższą pracą? Wszystko zależy od... Nowa ustawa emerytalna w ciągu trzech tygodni ma trafić na posiedzenie rządu.
Emerytalny kompromis. Tusk chce dać wybór Premier zapowiada projekt, który z jednej strony będzie ostry, a z drugiej zapewni pomoc potrzebującym.
Wszyscy będą mieli pracę. Czeka nas zmiana Reforma, którą szykuje rząd nie rozwiąże problemów demograficznych państwa, ale...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)