Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OFE będą wypłacać emerytury kobietom

0
Podziel się:

Dotyczy to świadczeń z II filaru kobiet, które odeszły na emeryturę przed 65 rokiem życia.

OFE będą wypłacać emerytury kobietom
(PAP/Radek Pietruszka)
bELkvmdN

Kobiety odchodzące na emeryturę przed 65 rokiem życia, do osiągnięcia tego wieku, otrzymają świadczenie z II filaru z Otwartego Funduszu Emerytalnego, a nie jak planowano, z zakładu emerytalnego - zapowiada minister pracy Jolanta Fedak. Będzie to tzw. emerytura okresowa.

Minister pracy wyjaśniła, że kobiety i mężczyźni w tym samym wieku (65 lat) wybieraliby świadczenie w zakładzie emerytalnym.

- _ Wypłata emerytury okresowej rozwiąże problem różnicy w wieku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn _ - wyjaśniła minister.

bELkvmdP

Jej zdaniem świadczenia z II filaru będą naliczane z uwzględnieniem przewidywanej, jednakowej dla kobiet i mężczyzn, dalszej długości życia.

| Zakłady emerytalne miały pojawić się na rynku w 2008 roku - tuż przed osiągnięciem minimalnego wieku emerytalnego przez pierwszych członków otwartych funduszy emerytalnych. Miały wypłacać świadczenia emerytalne ze środków zgromadzonych w OFE oraz dalsze inwestowanie zebranego w okresie członkostwa w OFE kapitału. |
| --- |

Fedak zapewniła, że przy tak niewielkiej liczbie osób, które w 2009 roku uzyskają prawo do emerytury z II filaru, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wraz z emeryturą z I filaru będzie wypłacać świadczenia z II filaru, nie będzie miał problemów z przygotowaniem się do tego zadania.

Projekt ma trafić jeszcze do szybkich konsultacji międzyresortowych, a w marcu powinien być przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu. Prace nad nim miałyby toczyć się w trybie pilnym.

bELkvmdV

- _ Kolejna ustawa określi instytucje, które będą naliczały emeryturę i zarządzały zgromadzonym w OFE kapitałem, gdy kobieta i mężczyzna osiągną ten sam wiek emerytalny, czyli 65 lat _ - zapowiedziała Fedak.

ZOBACZ TAKŻE:

bELkvmdW

Resort ma już jednak propozycję, aby był tylko jeden rodzaj emerytury z II filaru, czyli indywidualna dożywotnia. Poprzedni ministrowie pracy rozważali także emeryturę z gwarantowanym okresem wypłaty oraz emeryturę małżeńską._ _

| Reforma systemu emerytalnego |
| --- |
| Wprowadzona w 1999 roku reforma emerytalna przewiduje, że część składki na przyszłą emeryturę trafia do tzw. II filaru. Otwarte Fundusze Emerytalne gromadzą te środki na indywidualnych kontach emerytalnych ubezpieczonych. Wypłata emerytur z II filaru ma rozpocząć się od 2009 r. Wówczas prawo do tego świadczenia uzyska ok. 2,5 tys. kobiet, które ukończą 60 rok życia. Według założeń reformy, po uzyskaniu prawa do emerytury, środki zgromadzone w OFE miały trafiać do wybranego przez ubezpieczonego zakładu emerytalnego, czyli instytucji wyliczającej świadczenie i zarządzające zgromadzonym kapitałem, w którym wybierałby rodzaj dożywotniego świadczenia. Dotąd nie powstały przepisy regulujące powstanie takich zakładów emerytalnych. |

bELkvmeq
emerytury
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)