Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OPZZ chce społecznego nadzoru nad OFE

0
Podziel się:

Nie może być tak, że obywatele nie mają żadnego wpływu na to, co dzieje się z ich pieniędzmi.

OPZZ chce społecznego nadzoru nad OFE
(PAP Leszek Szymański)

Zdaniem wiceszefowej OPZZ Wiesławy Taranowskiej nie może być tak, że obywatele nie mają żadnego wpływu na to, co dzieje się z ich pieniędzmi gromadzonymi na przyszłą emeryturę.

_ - W Radach Nadzorczych nie ma przedstawicieli obywateli, którzy dbaliby o to, jak wydawane są nasze pieniądze - _podkreśla Taranowska. Wiceszefowa OPZZ zaznaczyła, że wysokie zarobki zarządzających Otwartymi Funduszami Emerytalnymi nie gwarantują Polakom wysokich emerytur w przyszłości.

POSŁUCHAJ WIESŁAWY TARANOWSKIEJ:

Podczas spotkania premiera Donalda Tuska z prezesami OFE zaproponowano, by każdy fundusz składał się z subfunduszy dla ludzi młodych i takich, którzy w niedługim czasie przejdą na emeryturę. Ten dla ludzi młodych agresywnie inwestowałby w akcje a ten dla starszych kupowałby bezpieczne obligacje skarbu państwa, tak by zabezpieczyć oszczędności przed kryzysem.

Według Wiesławy Taranowskiej taki pomysł niesie ryzyko narażania ludzi młodych na niskie emerytury w przyszłości.

_ - Potem się może okazać, że na tych agresywnych funduszach człowiek straci, nie odrobi strat w spokojniejszych i emerytura będzie naprawdę niska - _ przestrzega wiceszefowa OPZZ.

W 2009 roku wynik najlepszego z otwartych funduszy sięgnął 45 procent. W tym czasie stopa zwrotu z kapitału zarządzanego przez ZUS była o blisko siedem punktów wyższa.

Obliczenia własne Money.pl na podstawie danych OFE i ZUS,
rok 2010 - do 31 lipca

_ - OFE rujnują nasz kraj. To 22 miliardy rocznie dodatkowego przymusowego obciążenia _ - mówiła w lipcu w rozmowie z Money.pl prof. Leokadia Oręziak, kierownik Zakładu Finansów Międzynarodowych na SGH. _ - To lobbing banków i funduszy inwestycyjnych, którym zupełnie za nic przekazujemy ogromne pieniądze w formie jednorazowych i comiesięcznych prowizji _ - mówi Oręziak. Jednak przeciwników tego rozwiązania jest zdecydowanie więcej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zus;lepszy;od;ofe;rzad;daje;funduszom;ostatnia;szanse,193,0,665025.html) ZUS lepszy od OFE. Rząd daje funduszom ostatnią szansę
Otwarte Fundusze Emerytalne mają jednak również obrońców. Zarówno wśród ekonomistów, jak i wśród polityków. Głównie opozycyjnych.

- _ Trzeba Polakom uświadomić, że OFE to nie są jakieś tajemnicze i pazerne firmy, którym się płaci, by potem one wypłaciły nam emerytury. To są po prostu rachunki inwestycyjne, na których leżą nasze pieniądze - _komentował ten pomysł w marcowej rozmowie z Money.pl prof. Marek Góra z SGH, twórca obecnego systemu emerytalnego.

Zgodnie z zapowiedziami rządu reforma II Filaru czyli obowiązkowych OFE ma zostać przygotowana i wejśc w życie do końca roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t109270.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;grozi;ofe;klient;ma;byc;na;pierwszym;miejscu,233,0,664809.html) Tusk grozi OFE: Klient ma być na pierwszym miejscu Premier ostrzegł szefów funduszy, że jeśli nie zmienią podejścia, rząd zmieni system emerytalny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t109386.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/towarzystwa;emerytalne;chca;inwestowac;agresywniej,30,0,665630.html) Towarzystwa emerytalne chcą inwestować agresywniej Spotkanie z premierem oceniają jako niemerytoryczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t109203.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/opzz;chce;spotkania;z;premierem;w;sprawie;ofe,83,0,665683.html) OPZZ chce spotkania z premierem w sprawie OFE Związkowcy liczą, że ich eksperci wezmą udział w pracach nad zmianami dotyczącymi funduszy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)