Notowania

reforma ofe
04.09.2010 10:45

OPZZ chce społecznego nadzoru nad OFE

Nie może być tak, że obywatele nie mają żadnego wpływu na to, co dzieje się z ich pieniędzmi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP Leszek Szymański)

Zdaniem wiceszefowej OPZZ Wiesławy Taranowskiej nie może być tak, że obywatele nie mają żadnego wpływu na to, co dzieje się z ich pieniędzmi gromadzonymi na przyszłą emeryturę.

_ - W Radach Nadzorczych nie ma przedstawicieli obywateli, którzy dbaliby o to, jak wydawane są nasze pieniądze - _podkreśla Taranowska. Wiceszefowa OPZZ zaznaczyła, że wysokie zarobki zarządzających Otwartymi Funduszami Emerytalnymi nie gwarantują Polakom wysokich emerytur w przyszłości.

POSŁUCHAJ WIESŁAWY TARANOWSKIEJ:

Podczas spotkania premiera Donalda Tuska z prezesami OFE zaproponowano, by każdy fundusz składał się z subfunduszy dla ludzi młodych i takich, którzy w niedługim czasie przejdą na emeryturę. Ten dla ludzi młodych agresywnie inwestowałby w akcje a ten dla starszych kupowałby bezpieczne obligacje skarbu państwa, tak by zabezpieczyć oszczędności przed kryzysem.

Według Wiesławy Taranowskiej taki pomysł niesie ryzyko narażania ludzi młodych na niskie emerytury w przyszłości.

_ - Potem się może okazać, że na tych agresywnych funduszach człowiek straci, nie odrobi strat w spokojniejszych i emerytura będzie naprawdę niska - _ przestrzega wiceszefowa OPZZ.

W 2009 roku wynik najlepszego z otwartych funduszy sięgnął 45 procent. W tym czasie stopa zwrotu z kapitału zarządzanego przez ZUS była o blisko siedem punktów wyższa.

Obliczenia własne Money.pl na podstawie danych OFE i ZUS,
rok 2010 - do 31 lipca

_ - OFE rujnują nasz kraj. To 22 miliardy rocznie dodatkowego przymusowego obciążenia _ - mówiła w lipcu w rozmowie z Money.pl prof. Leokadia Oręziak, kierownik Zakładu Finansów Międzynarodowych na SGH. _ - To lobbing banków i funduszy inwestycyjnych, którym zupełnie za nic przekazujemy ogromne pieniądze w formie jednorazowych i comiesięcznych prowizji _ - mówi Oręziak. Jednak przeciwników tego rozwiązania jest zdecydowanie więcej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zus;lepszy;od;ofe;rzad;daje;funduszom;ostatnia;szanse,193,0,665025.html) ZUS lepszy od OFE. Rząd daje funduszom ostatnią szansę
Otwarte Fundusze Emerytalne mają jednak również obrońców. Zarówno wśród ekonomistów, jak i wśród polityków. Głównie opozycyjnych.

- _ Trzeba Polakom uświadomić, że OFE to nie są jakieś tajemnicze i pazerne firmy, którym się płaci, by potem one wypłaciły nam emerytury. To są po prostu rachunki inwestycyjne, na których leżą nasze pieniądze - _komentował ten pomysł w marcowej rozmowie z Money.pl prof. Marek Góra z SGH, twórca obecnego systemu emerytalnego.

Zgodnie z zapowiedziami rządu reforma II Filaru czyli obowiązkowych OFE ma zostać przygotowana i wejśc w życie do końca roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t109270.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;grozi;ofe;klient;ma;byc;na;pierwszym;miejscu,233,0,664809.html) Tusk grozi OFE: Klient ma być na pierwszym miejscu Premier ostrzegł szefów funduszy, że jeśli nie zmienią podejścia, rząd zmieni system emerytalny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t109386.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/towarzystwa;emerytalne;chca;inwestowac;agresywniej,30,0,665630.html) Towarzystwa emerytalne chcą inwestować agresywniej Spotkanie z premierem oceniają jako niemerytoryczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t109203.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/opzz;chce;spotkania;z;premierem;w;sprawie;ofe,83,0,665683.html) OPZZ chce spotkania z premierem w sprawie OFE Związkowcy liczą, że ich eksperci wezmą udział w pracach nad zmianami dotyczącymi funduszy.
Tagi: reforma ofe, opzz, ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz