Notowania

reforma ofe
30.12.2010 18:33

PiS o zmianach w OFE: Siegają do kieszeni Polaków

To sposób na szukanie pieniędzy, aby załatać deficyt budżetowy - ocenia Beata Szydło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka Moś/artlibre.org/licence/lal/en)

Sposób na szukanie pieniędzy, aby załatać deficyt budżetowy, kolejne obietnice premiera - tak politycy PiS oceniają przedstawione przez Donalda Tuska założenia zmian w systemie emerytalnym.

_ - Ponad rok mamy spektakl na temat reformy emerytalnej i konieczności zmian systemu emerytalnego. Z dzisiejszej propozycji niewiele wynika. Rząd w tej chwili rozpaczliwie szuka możliwości załatania deficytu budżetowego. Chodzi o to, żeby przeżyć rok do wyborów, znaleźć brakujące pieniądze _ - powiedziała wiceszefowa PiS Beata Szydło._ - Wybrano najłatwiejszy sposób. Sięgnięto po raz kolejny do kieszeni Polaków. To nie jest rozwiązanie problemu, tylko odsunięcie go w czasie. Trzeba mówić o kompleksowej zmianie systemu _.

Szydło zapowiedziała, że PiS na początku stycznia złoży w Sejmie projekt ustawy ws. emerytur. PiS chce, aby istniała możliwość wyboru między OFE a ZUS-em. _ Chcemy, żeby każdy z nas mógł decydować, jaka ma być jego emerytura i w jakim systemie ma się znajdować _ - zaznaczyła.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skrytykował przedstawione przez premiera założenie, że z 7,3-proc. składki trafiającej do Otwartych Funduszy Emerytalnych 2,3 proc. zostanie w OFE, a 5 proc. będzie na indywidualnych kontach osobistych. Szef rządu wyjaśnił, że te 5 proc. nadal będzie w drugim filarze, ale operatorem tych środków będzie ZUS.

_ - To kolejna obietnica premiera Donalda Tuska, że wszystko będzie dobrze. Jeżeli chodzi o schemat podziału składki widać, że celem było to, żeby 5 procent ze składek, które płynęły do OFE, mogło wpłynąć do dziury, jaka jest w ZUS-ie. To łatanie dziury poprzez sięganie do składek, które były zbierane na poczet naszych emerytur _ - powiedział Błaszczak.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;emeryturach;zus;przejmie;wiekszosc;skladki;ofe,100,0,745572.html) Zmiany w emeryturach. ZUS przejmie większość składki OFE _ - Trzy filary to system nie pozbawiony wad. Kryzys ujawnił wiele usterek - _ mówił premier ogłaszając decyzję rządu w sprawie emerytur.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/oslabienie;rynku;dlugu;po;informacji;o;ofe,139,0,745611.html) Osłabienie rynku długu po informacji o OFE Propozycje zmian w systemie emerytalnym wyhamowały trend osłabiania złotego.
Tagi: reforma ofe, ofe, emerytury, wiadomości, kraj, wiadmomości, porady, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz