Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PJN: Prezydent powinien się zdecydować

0
Podziel się:

Elżbieta Jakubiak zachęca Bronisława Komorowskiego do konkretnego stanowiska w sprawie OFE.

PJN: Prezydent powinien się zdecydować
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEKxziad

Prezydent Bronisław Komorowski powinien zająć jasne stanowisko ws. rządowego projektu zmian w OFE. Określić na jakich warunkach gotów jest podpisać tę ustawę - uważa PJN. W ocenie ugrupowania dobrą ku temu okazją jest dzisiejsza debata o zmianach w OFE.

W południe w Belwederze rozpoczęła się debata ekspercka ws. OFE z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Stronę rządową reprezentują: minister finansów Jacek Rostowski i minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Tematem spotkania jest przyjęty przez rząd we wtorek projekt zmian w OFE. Zakłada on, że składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., jednak w 2017 r. wzrośnie do 3,5 proc. Celem proponowanych przez rząd zmian jest ograniczenie przyrostu deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego.

_ - Prezydent, dziś dyskutując w tej sprawie, musi określić bardzo klarownie warunki, na których podpisze ustawę. Musi stwierdzić, w którym miejscu są te jego progi, to jego "za" i "przeciw". Moim zdaniem wtedy ta debata może być ciut bardziej uczciwa _ - mówiła w piątek wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak.

bEKxziaf

Jej zdaniem, Polacy powinni poznać stanowisko prezydenta w sprawach: zmniejszenia składki przekazywanej do OFE, dziedziczenia (zarówno składek gromadzonych w OFE, jak i tych zaksięgowanych z ZUS-ie), akwizycji wtórnej oraz wysokości prowizji za zarządzanie dla towarzystw emerytalnych.

Jak mówiła Jakubiak, jej ugrupowanie oczekuje także odpowiedzi prezydenta m.in. na postulat ugrupowania,by Polacy rozstrzygnęli sprawę reformy emerytalnej w referendum oraz na propozycję wysłuchania publicznego ws. OFE. _ - Nie ma lepszej okazji niż dzisiejsza debata o OFE, w której prezydent powie o postulatach partii politycznych, które były kierowane do niego _ - powiedziała. Jak mówiła, jeśli prezydent nie poprze pomysłu referendum, powinien wyjaśnić dlaczego.

Wiceszefowa klubu PJN zaznaczyła, że zmiany w systemie emerytalnym dotyczą 15 mln Polaków. Według niej ustawa proponowana przez rząd musi zostać uznana za zmianę umowy społecznej. Jak mówiła Jakubiak, podstawą decyzji o zmianie w systemie emerytalnym _ nie może być dziura budżetowa _. Zaznaczyła, że Polacy zostali _ nakłonieni do zawarcia umowy społecznej _. _ To był rodzaj umowy społecznej, my się zgodziliśmy na tak funkcjonujący system emerytalny w Polsce. (...) Dziś mówi nam się, że to będzie funkcjonowało inaczej _ - tłumaczyła.

_ Mam wrażenie, że prezydent, który jest strażnikiem konstytucji, powinien uznać, że to jest rodzaj zmiany umowy społecznej _ - podkreśliła.

bEKxzial
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/jest;lista;ekspertow;w;debacie;o;ofe,163,0,792227.html) Jest lista ekspertów w debacie o OFE Ze strony rządowej pojawia się Rostowski i Boni. Z drugiej strony Balcerowicz i Góra.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t122894.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/komorowski;nie;ma;zdania;o;zmianach;w;ofe,46,0,791342.html) Komorowski nie ma zdania o zmianach w OFE Prezydencka minister twierdzi, że dlatego zaprasza do siebie ekspertów.
bEKxziaG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)