Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyższenie wieku emerytalnego. Prezydent chwali rząd

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski jest przekonany, co do konieczności zmian w systemie emerytalnym.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Prezydent chwali rząd
(prezydent.pl/GFDL)

Bronisław Komorowski (na zdjęciu) wyraził głębokie uznanie dla rządu za podjęcie decyzji o reformie systemu emerytalnego. Zdaniem prezydenta reforma ta jest _ absolutnie konieczna _. Jeśli nie teraz, to kiedy? - pytał Komorowski.

_ - Chciałbym przekazać moje głębokie uznanie rządowi, że takie decyzje jest w stanie podejmować - nie z myślą o kalkulacji wyborczej, ale z myślą o przyszłości Polski i Polaków, zarówno przyszłych emerytów, jak i tych, którzy będą pracowali na przyszłe emerytury starszego pokolenia - ponosząc także pewne ryzyko _ - powiedział Komorowski we wczorajszym wywiadzie dla TVP1.

_ - Przypominam, że zachęcałem pana premiera i rząd w wystąpieniu w Sejmie do podjęcia bardzo trudnego, bardzo ryzykownego przedsięwzięcia, ale w moim przekonaniu absolutnie koniecznego z punktu widzenia Polski i Polaków działania, jakim jest właśnie reforma systemu emerytalnego _ - zaznaczył prezydent.

Komorowski powiedział, że nie chce wnikać w szczegóły reformy, _ bo to są kwestie działania rządu, ale warto abyśmy pamiętali, że wszystkie kraje europejskie, często dużo zamożniejsze od nas, musiały przejść przez etap niepopularnych, trudnych, ale zbawiennych - z myślą o przyszłości - reform w tym obszarze _.

_ - Trzeba mieć odwagę w podejmowaniu decyzji wtedy, kiedy jest się wewnętrznie przekonanym, że służą one Polsce _ - powiedział prezydent.

Jego zdaniem odwaga jest niezbędna w polityce, jeśli ma być ona uczciwa i przyzwoita. _ Uczciwa polityka polega na tym, że się podejmuje nie tylko bardzo mile brzmiące hasła _ - ocenił prezydent.

Komorowski uważa, że reformowanie Polski, unowocześnianie jej, stwarzanie warunków dla lepszych emerytur w przyszłości _ to jest odważna, ale i uczciwa polityka _.

Zdaniem prezydenta wielkim zadaniem w tej chwili jest _ prowadzenie dialogu z opinią publiczną _. Komorowski zwrócił uwagę, że na przykład w Niemczech zdołano uzyskać akceptację znacznej części opinii publicznej dla podobnych reform systemu emerytalnego, _ jakie są konieczne do wprowadzenia w Polsce _.

Prezydent uważa, że wymaga to koncentracji wysiłku i odpowiedzialności całej klasy politycznej. _ - Jeżeli ktoś mówi, że chce w przyszłości przejąć odpowiedzialność za Polskę, to w zasadzie powinien być wdzięczny obecnemu rządowi, że bierze na siebie ryzyko _ - powiedział.

_ - Jeśli nie teraz, to kiedy? _ - pytał Komorowski. Jak podkreślił, do wyborów pozostały prawie trzy lata, mamy wzrost gospodarczy, _ który stanowi istotny element amortyzujący także trudności i ryzyka związane z reformą _, _ ekipę zdeterminowaną do wprowadzania istotnych reform _, a także możliwość myślenia w wieloletniej perspektywie, bo propozycja rządowa oznacza bardzo wolne i stopniowe zmiany.

Odnosząc się do spadku poparcia dla rządu, widocznego w ostatnich sondażach, Komorowski ocenił, że jest to wynik _ pewnego rozchwiania opinii pod wpływem różnych innych, mniej istotnych wydarzeń _.

Zdaniem prezydenta opinia publiczna _ w jakiejś mierze nagradza za odważne reformy _, o czym świadczą m.in. bardzo dobre notowania i pozycja międzynarodowa byłego premiera Jerzego Buzka. _ - Absolutna większość reform przeprowadzonych przez rząd AWS-UW, a potem już tylko AWS, nie została zakwestionowana _ - ocenił.

_ - Przykład Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka powinien dać bardzo wiele do myślenia osobom ambitnym w polityce, że przejście przez trudne reformy, ale potrzebne Polsce i Polakom, stwarza dodatkową legitymację na przyszłość, nawet, jeśli trzeba przejść przez okres trudny, bolesny także spadków w sondażach opinii publicznej, to jest wszystko do odbudowania _ - uważa Komorowski.

Pytany, czy 30 dni przewidzianych na konsultacje w sprawie podniesienia wieku emerytalnego to nie jest trochę za mało, prezydent odparł: _ konsultacje nie kończą procesu debaty, będzie się ona toczyła w Sejmie, w komisjach, w mediach, także w Kancelarii Prezydenta _.

Prezydent ocenił, że na taką dyskusję przyjdzie czas w parlamencie; zapowiedział, że będzie chciał w niej uczestniczyć. Komorowski uważa, że niektóre środowiska polityczne stoją już _ w dołkach startowych _, _ by skoncentrować swą aktywność nie na szukaniu optymalnych rozwiązań, a dyskontowaniu obaw społecznych _.

Komorowski przypomniał też, że niedawno spotkał się z liderami klubów parlamentarnych w sprawie wyzwań systemu emerytalnego. - _ Nie usłyszałem żadnych recept, jakichś ekstra, całościowych, usłyszałem parę cennych uwag, sugestii dotyczących raczej tego, co w ramach propozycji rządowej można by zmienić _ - powiedział.

Projekt podniesienia i zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - docelowo do 67 lat - przedwczoraj trafił do konsultacji; mają one potrwać 30 dni.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Ta reforma wpędzi Polaków w bezrobocie? Przedstawiciele różnych partii nie mają wątpliwości, co do negatywnych skutków takiego rozwiązania.
Reforma emerytalna: Polacy jej nie chcą Większość ankietowanych domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w emeryturach.
Na te zmiany Kaczyński nigdy się nie zgodzi Prezes PiS kpi z rządzącej koalicji: _ Oni nawet nie potrafią przygotować projektu ustawy _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)