Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomostówki w Sejmie już w październiku

0
Podziel się:

Ustawa o emeryturach pomostowych wejdzie w życie od 1 września 2009 roku.

Pomostówki w Sejmie już w październiku
(biuro prasowe MPiPS)

_ - Rząd do końca września przyjmie ustawę emerytalną i do października skieruje ją do parlamentu _ - zapowiada Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

_ - Ustawa o emeryturach pomostowych wejdzie w życie od 1 września 2009 roku _ - zapewniała wiceminister w wywiadzie dla TVN CNBC.

Chłoń-Domińczak dodała, że zaplanowane na środę spotkanie Komisji Trójstronnej wyjaśni kwestie związane z uprawnieniami do świadczeń przedemerytalnych_ . - Podejrzewam, że w KT zostanie podpisany protokół rozbieżności _ - powiedziała.

| DLA KOGO POMOSTÓWKI? |
| --- |
| Przygotowany przez MPiPS projekt ustawy o emeryturach pomostowych zakłada, że obejmą one od 170 do 190 tys. osób i będą kosztować ok. 600 mln zł rocznie. Miałyby przysługiwać osobom pracującym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych lub wykonującym prace o szczególnym charakterze. Na emeryturę pomostową można byłoby przejść na pięć lat (w kilku przypadkach na 10 lat) przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni). Warunkiem byłby też odpowiedni staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn). Będzie ona wynosić 100 proc. emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat i waloryzowana według tych samych zasad co emerytury i renty z FUS. Nie wszystkie zawody, które teraz mają prawo do wcześniejszych emerytur, będą otrzymywać emerytury pomostowe. Przywilej ten mają stracić m.in. artyści, dziennikarze, część kolejarzy i nauczycieli. |

Rząd podkreśla, że jeżeli ustawa o emeryturach pomostowych do końca roku nie zostanie uchwalona i podpisana przez prezydenta, to od 1 stycznia 2009 r. nikt nie będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę. Przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS w obecnym brzmieniu wygasają bowiem z końcem 2008 r.

emerytury
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)