Notowania

Przejdź na
emerytury mundurowych
29.06.2010 19:30

Premier uspokaja mundurowych: Emerytury macie pewne

Opozycja grzmi, że w ten sposób kupuje głosy dla Komorowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

*Do 100 tys. żołnierzy, 150 tys. funkcjonariuszy podległych MSWiA oraz całej Służby Więziennej, jest rozsyłany list premiera Donalda Tuska, w którym dementuje on spekulacje dotyczące szybkich zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. *

_ - Wiem, że plotka i nieprawdziwe informacje potrafią spowodować skutki i wywołać nieuzasadnione obawy. Dlatego, ucinając wszelkie spekulacje, chcę Was zapewnić, że w moim rządzie nie są i nie będą prowadzone żadne prace zmierzające do odebrania uprawnień emerytalnych osobom, które pracują dziś w służbach mundurowych _ - napisał premier Donald Tusk w liście.

Premier podkreślił, że _ dotyczy to w takim samym stopniu tych, którzy wstąpili do służby przed laty, jak i tych, którzy zrobili to dzisiaj _. Szef rządu zapewnił, że _ warunki przechodzenia na emeryturę, związane z tym odprawy i wysokość świadczeń dla zatrudnionych już żołnierzy,policjantów czy funkcjonariuszy innych służb mundurowych, nie ulegną zmianie _.Dodał, że dyskusja o nowych uzgodnieniach może dotyczyć tylko osób, które w przyszłości podejmą pracę w tych formacjach.

Według _ Rzeczpospolitej _, która jako pierwsza napisała o liście, zarówno mundurowi związkowcy, jak i sami funkcjonariusze nie mają wątpliwości, że jest to wyraźna agitacja przed niedzielnymi wyborami.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że zarzuty te są absurdalne. _ - Trudno wyobrazić sobie bardziej absurdalny zarzut, że taki list wpisuje się w kampanię wyborczą _ - podkreślił.

Powiedział, że jest to reakcja premiera na sytuację, która istnieje od kilku tygodni. Ma na celu - jak zaznaczył - uspokojenie atmosfery wewnątrz tych formacji, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa.

_ - Próbowaliśmy dementować tę kwestię poprzez wypowiedzi i konferencje prasowe szefa MON, MSWiA, odprawę kadry kierowniczej, oficjalne sprostowania i dementi w mediach. Ale te działania nie przynosiły skutku _ - powiedział Graś. W jego ocenie _ komuś zależało na tym, aby te plotki, zwłaszcza w końcówce kampanii wyborczej były podsycane _.

Stąd zdecydowana reakcja premiera i zwrócenie się imiennie do wszystkich funkcjonariuszy, żołnierzy, oficerów służb mundurowych, wojska, policji, straży więziennej i granicznej z konkretną i precyzyjną informacją.

Także rzeczniczka sztabu Bronisława Komorowskiego Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniła we wtorek, że list Donalda Tuska do służb mundurowych nie jest elementem kampanii wyborczej.

Kidawa-Błońska tłumaczyła, że od pewnego czasu zaczęły pojawiać się pogłoski, iż _ emerytury mundurowe, nabyte prawa, mogą zostać odebrane _. _ Takie pogłoski nie mogą się rozchodzić, to budzi nieufność ludzi. Wszelkie tłumaczenie przez media były w jakiś sposób podważane _ - argumentowała rzeczniczka sztabu Komorowskiego.

Od początku tego roku wnioski o wypowiedzenie służby złożyło ok. 4 tys. żołnierzy. Jeszcze na początku czerwca posłowie Lewicy pytali MSWiA o zmiany przepisów emerytalnych dla służb mundurowych.

- _ Zmiany w przepisach mają nastąpić od 2012 roku nie będą dotyczyć funkcjonariuszy będących obecnie w służbie, a jedynie tych, którzy wtedy do niej wstąpią _ - mówił wtedy w Sejmie wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski.

Przypomniał on, że w styczniu tego roku premier Donald Tusk zaprezentował w Sejmie plan konsolidacji finansów na lata 2010-11, mający na celu ograniczenie deficytu i długu publicznego. Plan ten mówi o nowym uregulowaniu systemu emerytalnego służb mundurowych, w połączeniu z mechanizmami zachęt do pozostania w służbie i przekwalifikowywania się na czas odejścia z niej.

_ - Plany te nie dotyczą emerytur funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR będących obecnie w służbie, tylko tych, którzy przystąpią do niej w 2012 r. _ - zapewniał Sosnowski i dodał, że taką nowelizację musi jeszcze przyjąć parlament.

Według danych MSWiA, liczba byłych funkcjonariuszy korzystających już teraz z emerytur mundurowych, jest większa od liczby funkcjonariuszy pozostających w służbie - stąd konieczność zmian. Średnia emerytura mundurowa to - według Sosnowskiego - 2760 zł brutto, renta - 2130 zł brutto, a renta rodzinna - 2160 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Reforma emerytur mundurowych odłożona ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reforma;emerytur;mundurowych;odlozona,206,0,451534.html )
* [ Policjanci protestują. "Glino pomóż sobie sam" ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/policjanci;protestuja;glino;pomoz;sobie;sam,66,0,439106.html )
Tagi: emerytury mundurowych, list, emerytury, mundurowi, tusk, kampania, komorowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2019

PolakBANANOWA REPUBLIKA KTO przepracuje 40 lat w warunkacch szkodliwych nie jest w wykazie 2008 nie dostanie emerytury pomostowej a uprzewilejowani … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)