Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: Reforma emerytalna nie jest udana

0
Podziel się:

Lech Kaczyński ma też nadzieję, że uda się uniknąć podwyżek podatków.

Prezydent: Reforma emerytalna nie jest udana
(prezydent.pl/GFDL)

Lech Kaczyński**ma nadzieję, że walcząc z kryzysem uda się uniknąć podniesienia podatków, a jeśli będzie to konieczne, proces ten dotknie tylko grup najzamożniejszych.

Zdaniem prezydenta największe rezerwy tkwią w _ usprawnieniu państwa . - Usprawnienie państwa to jest rezerwa, z której trzeba i należy skorzystać, tylko trzeba mieć inne podejście do państwa i pracy państwowej _ - podkreśla Lech Kaczyński.

Prezydent ocenia, że projekt, by przesunąć część środków na emerytury z OFE do ZUS_ ma swoje zalety, ale w sposób zasadniczy narusza pewność w obrocie gospodarczym _.

_ - Ja nie uważam reformy sprzed dziesięciu lat (...) za udaną. Nie jestem zwolennikiem tak radykalnie liberalnych rozwiązań, a już na pewno nie jestem zwolennikiem napełniania kies różnych międzynarodowych korporacji pieniędzmi w istocie, w szerszym tego słowa znaczeniu, polskiego podatnika _ - podkreśla prezydent.

Czynnikiem łagodzącym skutki kryzysu były bezpośrednie inwestycje zagraniczne związane z przystąpieniem Polski do UE, które osiągnęły wartość ok. 50 mld euro.
Lech Kaczyński podkreśla, że z tej reformy jest _ niezwykle trudno się wycofać _. - _ Jeśli nawet zapadnie jakaś decyzja o zmianie systemu, to ona będzie musiała być wcielana przez długie lata, z godziny na godzinę się nie da, bardzo żałuję, ale się nie da _ - mówi. Dlatego - jak mówił - plany rządu budzą wątpliwości. Zapowiedział, że gdy powstaną odpowiednie rozwiązania prawne, to się do tego ustosunkuje.

Lech Kaczyński ocenił, że światowy kryzys gospodarczy dotyka Polskę w mniejszym stopniu niż inne państwa, bo nasz system bankowy wykazał _ dużą dozę odpowiedzialności, przez co jego złe aktywa bankowe są na dużo niższym poziomie niż w innych państwach _.Prezydent podkreśla, że Polska, jako wyjątek w Unii, osiągnie w tym roku wzrost gospodarczy na poziomie ok. 1,2 proc. - według szacunków Komisji Europejskiej. Dzięki temu - w ocenie prezydenta - Polska zwiększy w tym roku swój PKB z 57 do nawet ponad 60 proc. średniej dla całej UE.

Wśród zagrożeń dla gospodarki Lech Kaczyński wymienia m.in. bezrobocie. Zdaniem prezydenta, bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest dramatyczny spadek dochodów państwa, zarówno na poziomie rządu jak i samorządów._ _

_ - Bardzo mocno spadły dochody z podatku VAT i tu tkwi największe zagrożenie (...) Mam intuicję, że w tej chwili skłonność do unikania podatków pogłębia się _ - ocenia Lech Kaczyński.

Raport Money.pl
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków. Czytaj w Money.pl

Serwis Emerytury w Money.pl:

Czytaj więcej o problemach finansowych ZUS
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w kasie ZUS może sięgnąć 4 mld zł * Deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w tym roku nie przekroczy 4 mld zł, a ZUS nie planuje otwierać kolejnych linii kredytowych do końca 2009 roku - poinformował prezes Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychZbigniew Derdziuk.
*ZUS potwierdza: Polacy uciekają ze składkami * Rzecznik ZUS Przemysław Przybylski potwierdził, że niektórzy polscy przedsiębiorcy unikają płacenia składek ubezpieczeniowych w kraju wykorzystując przepisy Unii Europejskiej.
*ZUS zadłuża się na nasze emerytury * Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych brakuje pieniędzy na wypłatę rent i emerytur. Dlatego dogadał się z bankami, że w razie potrzeby pożyczą mu 5,5 miliarda złotych.
kryzys
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)