Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotka się z szefem OPZZ w środę przed południem

0
Podziel się:

Z prośbą o spotkanie Jan Guz zwrócił się do prezydenta w piątek. Ustawa emerytalna, podwyższająca wiek emerytalny do 67. roku życia, w czwartek trafiła do podpisu prezydenta. Komorowski ma 21 dni na podjęcie decyzji.

Prezydent spotka się z szefem OPZZ w środę przed południem
(eecpoland.eu)

Bronisław Komorowski spotka się pojutrze przed południem z delegacją OPZZ z przewodniczącym Janem Guzem na czele. Tak wynika z informacji szefowej prezydenckiego biura prasowego Joanny Trzaski-Wieczorek. Rozmowa będzie dotyczyć ustawy emerytalnej.

Z prośbą o spotkanie Jan Guz zwrócił się do prezydenta w piątek. Ustawa emerytalna, podwyższająca wiek emerytalny do 67. roku życia, w czwartek trafiła do podpisu prezydenta. Komorowski ma 21 dni na podjęcie decyzji.

Prezydent mówił w czwartek, że zbada ustawę emerytalną pod kątem jej zgodności z konstytucją. Dodał, że decyzję w tej sprawie podejmie bez _ zbędnej zwłoki _, ale potrzebuje czasu na analizę _ wszystkich za i przeciw _. Tego samego dnia Bronisław Komorowski spotkał się z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Solidarność jest przeciwna ustawie.

Podczas spotkania z prezydentem związkowcy z OPZZ chcą przedstawić swoje stanowisko wobec ustawy oraz wobec problemów zabezpieczenia społecznego pracowników. Chodzi m.in. o związkowy projekt ustawy umożliwiającej przechodzenie na emeryturę kobiet po 35 latach pracy i mężczyzn po 40 latach pracy.

W wysłanym w piątek przez OPZZ liście do prezydenta napisano, że związkowcy zamierzają zwrócić uwagę na zakres regulacji przyjętej przez Sejm, na jej skutki ekonomiczne i społeczne, a także na wątpliwości konstytucyjne. Chodzi m.in. - zdaniem OPZZ - o zróżnicowanie poszczególnych grup zawodowych, odbieranie praw nabytych, niedostateczne vacatio legis dla osób, którym do emerytury brakuje kilku lat.

Przyjęta przez Sejm ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński: To są ludzie zbyt słabi moralnie Prezes PiS powtórzył, że jego partia zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy zakładającą m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat.
Duda rozmawiał z Komorowskim. Co ustalili? Piotr Duda przekonywał prezydenta do zawetowania kluczowych dla rządu ustaw.
Prezydent nie czuje presji. Zbada dokładnie Bronisław Komorowski ani jego współpracownicy nie czują, aby byli pod presją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)